Karikatür Sanatı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Karikatür Sanatı Nedir? Özellikleri Nelerdir?
09.06.201504:57

Karikatür nedir? Karikatürün ortaya çıkışı ve ülkemizdeki gelişimi nasıl olmuştur? Hangi konularda karikatür oluşturulmaktadır? Öne çıkan karikatüristlerimiz kimlerdir? Hepsi içeriğimizde..

Haber güncelleme tarihi 17.10.2020 13:33

Karikatür Nedir?

Karikatür, değindiği mevzuları mizahi ve eleştirel bir üslupla ele alarak insanlara anlatan bir çizim şeklidir. Bir nevi resimlerin mana kazanmış halidir. Karikatür sözcüğü dilimize Fransızcadan geçmiştir. Tarihin bilinen ilk karikatürleri Leonardo da Vinci tarafından kaleme alınmıştır. Ayrıca Gian Lorenzo Bernini karikatür sanatının yapı taşlarından biri olmuştur. Bu sanat İtalya ve Fransa’da ortaya çıkarak büyüme kaydetmiştir.


Karikatür Sanatının Özellikleri Nelerdir?

 •  Bir sanat türüdür.
 • Çizim ve çizgi sanatı kategorisine girer.
 • Siyah beyaz veya renkli yapılabilir.
 • Karikatürde ince dokunuşlar olabilir.
 • Karikatürlerde küfür, hakaret ve kaba konuşmalara yer verilmemelidir.
 • Kısa ve öz fikirler resimlere yansıtılır.
 • Mizah yeteneği konuşturulur.
 • İğneleyici mesajlar verilir.
 • Karikatür çizerken tarafsız ve özgün bir şekilde yapmak gereklidir.
 • Hem güldürür hem de abartılıdır.
 • Düşündürücü mesajlar verir.
 • Karikatürde olayın bütün ayrıntıları resmedilmez sadece öne çıkan olaylar ele alınır.

Türkiye’de Karikatür

Karikatür sanatı Osmanlı Devleti’nin son zamanlarında mecmuaların geniş yayılmasıyla büyümeye başlamıştır. Bilhassa basım alanındaki teknolojik gelişmeler karikatür sanatına olumlu yönde etki göstermiştir. O dönemin karikatüristleri arasında; Opçandassis, Santr, Nişan Berberyan ve Ali Fuat Bey’i sayabiliriz. Bu devirde Osmanlı içinde yaşayan Ermeniler karikatür sanatını takip ederek çalışmalar yapmışlardır. Devamında ise Cemil Cem, Sedat Nuri İleri, Mehmet Baha, Münir Osman gibi isimler karikatür sanatında başarılı işler yapmışlardır.

ali-fuat-bey.jpg


Cumhuriyet Döneminde Karikatür Sanatı

Cumhuriyet döneminde karikatür çiziminde sadeleşme hızla yaygınlaşmıştır. Detaylar göz ardı edilmeye başlanmıştır. Karikatürün içinde yazıyla verilen mesajlar okuyucuların bu alana ilgisini daha da arttırmıştır. 1940’lı yılların sonlarına kadar devam eden bu süreçte karikatür sergileri ve albümleri oluşturulmuştur. Cemal Nadir Güler, Münif Fehim Özarman, Ramiz Gökçe, Salih Erimez gibi isimler dönemin bu alandaki liderleri olmuşlardır. Dönemin diğer bir karikatüristi Selma Emiroğlu ilk kadın karikatüristimiz olarak tanınır.


Günümüzde Karikatür

Şu anda ülkemizde en yaygın sanatlardan biri karikatürdür. Bugün karikatür, kendisini daha da geliştirmiş, her yerde takip edilen, beğenilen bir sanat alanına dönüşmüştür. Hemen hemen her konuda karikatür çizilebilir. Ancak yaygın olarak siyasi, sosyal ve spor gibi alanlardan esinlenerek oluşturulan karikatürler daha çok ilgi görmektedir. Birçok insanın ilgi odağına dönüşen karikatür alanında sergiler açılmakta ve müsabakalar tertip edilmektedir. Ayrıca gazete ve dergilerde karikatür sayfaları daha çok yer almaya ve ilgi görmeye başlamıştır. Günümüz karikatürcülüğünün önde gelenleri: Umut Sarıkaya, Yiğit Özgür, Selçuk Erdem, Behiç Ak, Aldülkadir Elçioğlu, Ersin Karabulut gibi usta isimlerdir.

Önerilen İçerik; Mektup Nedir? & Mektup Türleri Hakkında Bilgi

Neoldu.com 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4901
4731
1431
1000
970
1564
1586
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 29
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.