Kargalar Parlak Nesneleri Neden Toplar?

Kargalar Parlak Nesneleri Neden Toplar?
05.06.201515:01

Kargalar zeki hayvanlar olarak bilinirler. Hepimiz cevizleri çalıp yüksekten atarak kırmalarına tanık olmuşuzdur. Peki, kargaların parlak nesneleri toplamalarının altında yatan neden nedir?

Haber güncelleme tarihi 03.12.2018 12:23

Çalmakla ünlü olan kargalar aslında parlak cisimleri alma gibi bir derde sahip değildir. Çok nadiren bunları alıp bir yerlere saklarlar. Kuşların görme duyusu çok iyidir ve parlak, renkli maddeleri hemen fark ederler. Bu maddeleri büyük ihtimalle yiyecek olarak gördükleri için alırlar. Yine büyük ihtimalle kargalar için nesnenin şekli, onun rengi ve parlaklığından daha önemlidir.

parlak cisimler

1927 yılında Kanada, Manitoba'dan, karga veya kuzgun yetiştiren kişilerden Norman Criddle'ın verdiği bilgiye göre kargalar çok çeşitli nesneleri toplayıp saklama gibi bir alışkanlığa sahipler. Kargaların yaşları ilerledikçe daha sonra yemek için yiyecek saklama eğilimi de artış görsteriyor. Buradan şu sonuç çıkıyor ki, bazı nesneleri yiyeceklerden ayırt edemeyen kargalar aslında yiyecek olarak düşündükleri için bu cisimleri de alıp saklıyorlar. 

kargalar

Daha sonra Vermont Üniversitesi'nde profesör olan Bernd Heinrich, kuzgunlarla yaptığı çalışmasında daha ayrıntılı bilgi elde etmiştir. Kuzgunlar daha önce görmemiş olsalar bile kendilerine verilen yumurtaları hemen yemiştir. Kuzgunlar, yüzeyi düz ve yuvarlak nesneleri hemen yemeye çalışmıştır. Bu çalışmada kuşların kokudan çok görsel imgelere dikkat ederek yiyecek bulmaya çalıştığı gözlemlenmiştir. Kuşlar özellikle parlak nesneleri tercih etmiyorlar, sadece bizim sahip olduğumuz küçük değerli eşyalar genelde yuvarlak ve kaygan bir yüzeye sahip olduğu için kuşlar onları yiyecek sanıp alıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
244
99
61
61
124
145
385
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.