Karga Zekası

Karga Zekası
29.05.201523:21

İnsanlar tarafından pek sevilmese de araştırmalar gösteriyor ki kargalar en zeki kuş türü…

Haber güncelleme tarihi 03.12.2018 12:24

Kargalar Hakkında

Kargalar, görünümleri ve çıkardıkları rahatsız edici sesleri ile çok eskilerden beri inşalar tarafından sembol olarak kullanılmışlardır. Kimi zaman parlak nesnelere olan düşkünlükleriyle, kimi zaman uzun ömürleriyle kimi zaman da akılsızlıklarıyla hep hikayelere konu olmuşlarsa da son yapılan araştırmalar kargaların kuş türleri arasında en zekisi olduklarını gösteriyor.

Kargalar genelde böcek, mısır, ceviz, meyve, fare ve küçük hayvanları yerler. Filmlerde insanlara saldırdıkları ve leş yedikleri gösterilir fakat leş yiyen kuzgundur. Karakarga ya da kelağ olarak da adlandırılan bu hayvan kargagillerin en büyük türüdür ve kanat açıklığı ile akbabalara rakip olacak düzeydedir. Bizim normal hayatta karşılaştığımız türler böyle büyük leşleri yemezler.


150-200 Sene mi Yaşarlar?

Kargalar insanlık tarihi boyunca hep sembolleştirilmiş ve efsanelerde kullanılmışlardır. Eski Yunan şairleri kargaların insan ömründen 9 kat daha fazla yaşadığını eserlerinde belirtmişlerdir. Bu efsane buradan gelmektedir. Eskiden beri bir çok toplumda karganın uzun yaşamın sembolü olduğuna inanılmış ve kullanılmıştır. Günümüzde de bu inanış devam etmektedir. Bu yanlış bir bilgidir ve sadece efsaneden ibarettir. Kayıtlarda bu güne kadar yaşayan en uzun karganın 59 yaşına kadar dayanabildiği görülmektedir. Ortalama yaşam süreleri 25-35 sene civarıdır.


Uğursuzluk Getirirler mi?

Kargalar birçok hikayede kötü anılmışlardır. Görüntülerinin siyah olması ve rahatsız edici sesleriyle uğursuzluk getirecekleri ya da kötülük yapacakları düşünülür. Film endüstrisi bu konudan çok film çıkarmıştır. Hatta kargaları insanlığın düşmanı olarak gösterip izleyenleri etkilemişlerdir. Bunun sonucunda kargalara olan nefret artmıştır. Bu da tamamen efsaneden ibaret bir düşüncedir. Kargaların kötü şans getirdikleri yoktur aksine zamanında kargalar güvercinler gibi iletişimde kullanılmış hayvanlardır.

Bir diğer efsane de kargaların göz oyma hikayesidir. Kargalar cesur hayvanlardır ve rahatsız edildiklerinde kendi cüsselerinde daha büyük canlılara saldırmaktan korkmazlar. Tabi bu saldırı ölümüne yapılan bir saldırı değildir. Gelip de bir insanın gözüne saldırması pek mümkün değildir. Sizin onu öldürebileceğinizi bildiği için kendini de korur. İnsanların kafasına ya da yüzüne saldırdıkları doğrudur. Çünkü havadan yaklaştıkları için size ilk temas edeceği yer baş bölgenizdir.

kargagif.gif


İslamiyet ve Musevilik’ te Karga

Hz. Adem ve Hz. Havva’nın büyük oğlu Kabil’ in kardeşi Habil’ i öldürdüğü ve insanlığını ilk katili olduğu hikayede karga bulunmaktadır. Aynı hikaye Tevrat’ ta (Kayn ve Hevel) da yer alır. Kabil kardeşi öldürdükten sonra onun cesedine baktıkça üzüntüsü artar. Sonra bir toprağı eşeleyen bir karga görür. Karga ölü olan diğer kargayı toprağa gömmektedir. Bunu gören Kabil “ Yazıklar olsun bana, karga kadar olup kardeşimin cenazesini gömmek aklıma gelmedi.” diye hayıflanır ve pişman olur. Kuran-ı Kerim’ de Maide Suresi 31. Ayette bu şekilde geçen karga ölünün toprağa gömülmesi gerektiğini anlatması için Allah tarafından gönderilmiştir.


Kargaların Zekası

La Fontaine masallarından Karga ile Tilki’ de tilkinin kurnazlığı ve karganın saflığından bahsedilmektedir. Yapılan son araştırmalar kargaların bilindiğiniz aksine çok zeki olduklarını ortaya koymuştur. Kargalar kuş türleri arasında en zeki hayvanlardır. Hatta zekalarının ve problem çözme becerilerinin köpeklerden ve birçok hayvandan daha yüksek olduğu görülmektedir. Bunun sebebi kargaların beyinleri incelendiğinde anlaşılmıştır. Diğer kuş türleri ile kıyaslandığında kargaların beyninin yapısının farklı olduğu görülmüştür. Zeki hayvanların ve insanların beyninde olduğu gibi zekanın mevcut olduğu ön beyin gelişmiştir. Vücut ağırlığına oranlandığında beyin dokusu miktarı birçok hayvana göre fazladır. Kargaların beyin dokularının ve zeka kapasitesinin yunuslar ve şempanzeler ile neredeyse aynı olduğu gözlemlenmiştir.

Kargalara zeka konusunda testler yapıldıkça ne kadar zeki oldukları daha iyi anlaşılmıştır. Verilen aletleri kullanarak yiyeceğe ulaşmaları ile başlayan testler aşamalar arttırılarak devam ettirilmiş ve en sonunda kargaların 5-6 aşamalı problemleri çözerek hedefe ulaştıkları gözlemlenmiştir. Yine başka bir tür kargaların göz hareketlerini anladıkları ve yönlendirmelere olumlu yanıt verdikleri tespit edilmiştir.

Kargaların aynı zamanda ses taklidi yetenekleri de bulunmaktadır. Hatta bu konuda baya yeteneklidirler. Eğitilebilen hayvanlardır ve ilgilenildiklerinde papağanlar kadar iyi ses taklitleri yaptıkları gözlemlenmiştir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
3
2
4
15
4
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.