Kanuni Sultan Süleyman’ın Mezarı ve Türbesi Nerede?

Kanuni Sultan Süleyman’ın Mezarı ve Türbesi Nerede?
15.09.201517:10

Osmanlı İmparatorluğunun en uzun dönem padişahlık yapan Kanuni Sultan Süleyman'ın mezarı ve türbesi hakkında bilgi sahibi olmak isteyen okurlarımızı makalemizi okumaya davet ediyoruz. İşte, Kanuni Sultan Süleyman'ın mezarı ve türbesi hakkında bilgi...

Haber güncelleme tarihi 06.04.2018 10:01

"Kanuni Sultan Süleyman", Osmanlı İmparatorluğu'nun sınırlarının en geniş zirvelere taşınmasında öncülük eden bir padişah olarak bilinmektedir. Peki, büyük komutan ve devlet adamı "Kanuni Sultan Süleyman'ın mezarı ve türbesi nerededir?" Kanuni Sultan Süleyman'ın nasıl öldü? Kanuni Sultan Süleyman türbesi nerede? Bu sorulara cevap vermeden önce bir iki cümle ile Kanuni Sultan Süleyman'ın dönemi hakkında kısa bir bilgi verelim...

Osmanlı İmparatorluğunun yükselişi Kanuni Sultan Süleyman'ın ölümü ilk olarak duraksama döneminin başlamasına, sonrasında ise düşüş döneminin başlamasına neden olmuştur. Kanunu Sultan Süleyman'ın 40 yıl süren padişahlık serüveni büyük başarılarla beraber 40 yıl sürmüştür. Kanuni Sultan Süleyman, 7 Eylül 1566 yılında vefat etmiştir.  Kanuni Sultan Süleyman'ın vefatıyla birlikte yerine oğlu II. Selim tahta geçmiştir.

Kanuni Sultan Süleyman Nasıl Öldü?

Kanuni Sultan Süleyman 73 yaşındayken bile ordusu ile sefere giden bir komutandı. En son ise Zigetvar Seferi'nde ordusuna liderlik etti. Bu sefer esnasında yaşının da verdiği bir yorgunluk sebebiyle rahatsızlandı ve bir anda kötüleşmeye başladı. Vücudu bu yorgunluğa dayanamadı ve 7 Eylül 1566 yılında yani 73 yaşında vefat etti. Kanuni Sultan Süleyman'ın sefer düzenlediği Zigetvar ise fethedildi.

Kanuni Sultan Süleyman Nereye Defnedildi?

kanuni sultan süleyman türbesi ve mezarı

Bir dönem ekranlarda yayınlanan ve birçok kesim tarafından izlenen "Muhteşem Yüzyıl Dizisi" ile birlikte "Kanuninin mezarı ve türbesinin nerede?" olduğu sıkça sorulmuş ve cevabı bulunmaya çalışılmıştır.

Elde edilen bilgiler neticesinde Kanuni Sultan Süleyman'ın mezarı, Mimar Sinan tarafından yaptırılan Süleymaniye Camii'nin avlusunda yer almaktadır. 

İddaalara göre, Kanuni Sultan Süleyman'ın iç organları Zigetvar'da, naaşı ise İstanbul Süleymaniye Camii'nin avlusunda yer alan bahçededir. Sultan Süleyman'ın kalbinin çıkartılarak Macaristan'a gömüldüğü iddia edilmektedir.

kanuni sultan süleyman türbesi ve mezarı

Kanuni Sultan Süleyman'ın mezarını ziyaret etmek isterseniz, İstanbul'un Eminönü ilçesinde yer alan Süleymaniye Camii'sine giderbilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
289
14
45
523
10
9
14
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.