Kalsiyum Eksikliği Nedir, Belirtileri Nelerdir? Kalsiyum Zengini Besinler!

Kalsiyum Eksikliği Nedir, Belirtileri Nelerdir? Kalsiyum Zengini Besinler!
16.12.201515:07

Kalsiyum her yaşta önemli olan bir mineraldir. Eksikliği de kemik sağlığı için ciddi bir problemdir. Kalsiyum hakkında her şeyi içeriğimizde bulabilir, bilgi sahibi olabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 06.05.2021 17:45

Kalsiyum Eksikliği Hakkında Bilgiler

Kalsiyum eksikliği uzun sürdüğü takdirde kemikler yavaş yavaş zayıflamaya başlar. Bunun sonucunda kemik kırığı ve osteoporoz gibi hastalıklar ortaya çıkabilir. Kısacası güçlü bir vücut ve sağlıklı bir yaşam istiyorsak kalsiyum eksikliğine dikkat etmemiz gerekiyor. Bu yazımızda kalsiyum eksikliğinin belirtilerini, kalsiyum değeri yüksek olan besinleri ve daha birçok sorunun cevabını araştırdık ve derledik.  İşte kalsiyum deposu 11 doğal besin önerisi;

Kalsiyum eksikliğini gidermek için doğal besinlerin yanı sıra takviye gıdalarda kullanılmaktadır. En çok tercih edilen kalsiyum takviyelerini sizler için araştırdık. Kalsiyum deposu takviye bitkisel ilaçları incelemek veya satın almak için buraya tıklayınız. 


Kalsiyum Deposu 11 Doğal Besin Önerisi

Kalsiyum açısında zengin olan besinler deyince ilk akla gelen süt ve süt ürünleri olsa da, pek çok kalsiyum açısından zengin besin vardır. Kalsiyum olmadan kemikler, kaslar ve dişler sağlıklı ve stabil bir şekilde işini yapamaz. Bu yüzden de her gün kalsiyum ihtiyacınızı karşılamalısınız. İşte kalsiyum zengini besinler;

1. Peynir

peynir-003.jpg

Peynirlerin her çeşidi günlük kalsiyum ihtiyacının %49'unu karşılamaya yetmektedir. En çok kalsiyum içeren peynir Parmesan peyniridir. Diğer sert peynirler de kalsiyum açısından zengindir.


2. Balık

balik-035.jpg

Kılçığıyla birlikte tüketebilen küçük balıklar kalsiyum bakımından zengin balıklardır. Özellikle hamsi zengin bir kalsiyum kaynağıdır. Kemik yoğunluğunu korur. Kalsiyum açısından zengin olan balık türleri sardalya, tonbalığı, morina, ringa ve somondur.


3. Nohut

nohut-002.jpg

Bol miktarda selenyum, demir, çinko, protein ve kalsiyum içeren nohutun 100 gramında 105 mg kalsiyum bulunmaktadır. Kemikleri güçlendiren nohut, kolesterolü de düzenlemektedir. Kalbi koruyan, meme kanserine karşı koruyucu olan nohut, çocukların kesinlikle tüketmesi gereken besinlerdendir.


4. Soğan

sogan-013.jpg

Soğan, kemik yoğunluğunu arttırarak osteoporoz riskini ve menopoz başlangıcındaki olumsuz etkileri azaltır. İçerisindeki sülfür bağ dokuları güçlendirir. Kalsiyum bakımından da oldukça zengin bir besindir.


5. Ayran veya Kefir

ayran-veya-kefir.jpg

Oldukça sağlıklı bir içecek olan ayranda bol miktarda kalsiyum bulunmaktadır. Aklınıza gelecek hiçbir içecek ayran kadar bol miktarda kalsiyum içermemektedir. Kalsiyumu yüksek içecekler arasında ilk sırada ayran ikinci sırada da kefir yer alır.


6. Süt

sut-011.jpg

Büyüme çağında olan çocuklarınıza süt içirerek çocuğunuzun vücuduna alması gereken kalsiyum miktarını dengeleyin. Çocuğunuza yatarken veya kahvaltıda bir bardak süt içirmek onun daha enerjik olmasını sağlayacaktır. Aynı şekilde yetişkin bir bireyde kalsiyum miktarını dengelemek için süt tüketebilir.


7. Yoğurt

yogurt-012.jpg

Bir su bardağı yoğurt ortalama olarak 300-350 mg kalsiyum içermektedir. Kalsiyum açısından zengin olan yoğurt tıpkı peynir gibi ne iyi kalsiyum kaynaklarından birisidir.


8. Sebzeler

sebzeler-011.jpg

Sebzelerde bol miktarda kalsiyum bulunmaktadır. Özellikle ıspanak, lahana, karnabahar ve pazıda günlük kalsiyum ihtiyacınızı karşılayacak kadar kalsiyum vardır.


9. İncir

incir-010.jpg

Güçlü bir kalsiyum kaynağı olan incirde şaşırılacak bir şekilde yüksek miktarda kalsiyum vardır. Her zaman olmasa bile bazı günler 1 veya 2 incir tüketmek kalsiyum ihtiyacınızı kolay bir şekilde karşılayabilir.


10. Badem

badem-005.jpg

Yapılan araştırmalara göre bademin insan sağlığına birçok faydası görülmüştür. Bademin faydalarından en önemlisi de kalsiyum ihtiyacını fazlasıyla karşılamasıdır.


11. Brokoli

brokoli-015.jpg

Kalsiyum bakımından en zengin olan besinlerden birisi de brokolidir. Bir tabak kaynatılmış brokoli günlük kalori ihtiyacınızın %50'sini karşılamaya yetmektedir. 


Kalsiyum Eksikliğinin Neden Olduğu 4 Hastalık

Kalsiyum eksikliği insan vücudunda bazı rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Kalsiyum eksikliği hakkında bilgilere yer verdiğimiz bu içeriğimizde yeterli kalsiyum tüketilmemesinin sonucunda ortaya çıkan hastalıkları da araştırdık.  

1. Kas Problemleri

kas-problemleri.jpg

Kramplar, spazmlar ve kas ağrıları kalsiyum eksikliğinin en erken belirtilerinden birisidir. Kalsiyum eksikliği, yürürken veya hareket ederken bacaklarınızda ağrıya veya uyuşukluğa neden olur.


2. Tırnak ve Cilt

tirnak-ve-cilt.jpg

Kalsiyum eksikliği tırnaklarınızı ve cildinizi de etkileyebilir. Ciltte kuruluğa ve kaşıntıya neden olan kalsiyum eksikliği tırnaklarınızın kırılmasına neden olabilir.


3. Diş Sorunları

Diş Sorunları

Vücutta kalsiyum miktarı yetersiz olduğu zaman diş eti sorunları ve diş çürümeleri baş gösterebilir. 


4. Halsizlik

halsizlik-002.jpg

En kolay anlaşılan belirtilerden birisi de aşırı yorgunluk, enerji eksikliği ve sürekli halsiz olma durumudur. Eğer hiçbir şey yapasınız gelmiyor ve yatağınızdan çıkmaya dahi üşeniyorsanız vücudunuzda yeteri kadar kalsiyum bulunmuyor olabilir.

Not: İleri seviyede olan kalsiyum eksikliği belirtileri; Elde, ayaklarda ve yüzde karıncalanma, kas kasılması, düzensiz olarak kalp atışı, hafıza zayıflığı, depresyon, halüsinasyon, kas ağrıları, cilt kuruluğu, kırılgan tırnaklardır.


Kalsiyum Nedir? 

Kalsiyum Eksikliği Nedir

Kalsiyum, demir ve alüminyumdan sonra yeryüzündeki en yaygın beş element arasında üçüncü sıradadır. Dünyada en fazla bulunan kalsiyum bileşiği, kalsiyum karbonattır ve kalkerlerde bulunur. Aynı zamanda kalsiyum, MÖ 7000 yıllarında yapı malzemesi olarak kullanılmıştır. Kalsiyum simgesi Ca ve atom numarası 20 olan kimyasal bir elementtir. Kalsiyum kelimesi kalker kireçtaşından türetilen Latince "Calx" kelimesinden türemiştir. İnsan vücudunda kemikte ve dişte bulunan kalsiyumun önemi çok büyüktür.

Kalsiyum, insan vücudunda en çok kemiklerde ve dişte bulunur. Kalsiyumun insan vücudundaki önemi, kemiklerin ve dişlerin korunması, kanın pıhtılaşmasını sağlaması, kalp atışını düzenlenmesidir. Kalsiyum alımı çocukluk yıllarında önemli gibi görünse de, aslında her yaşta mutlaka alınması gereklidir. Kalsiyum eksikliğinin en büyük nedenlerinden biri eksik beslenme şeklidir. Kalsiyum içeren gıdaları tüketerek kalsiyum eksikliğinin önüne geçebilirsiniz. 


Kalsiyum Eksikliği Riskini Arttıran Nedenler

kalsiyum-eksikligi-riskini-arttiran-nedenler.jpg

 • D Vitamini Eksikliği: D vitamini eksikliği kalsiyum eksikliğine de yol açar. D vitaminin en büyük kaynağı güneştir.
 • Menopoz Sonrası Dönem: Menopozdan sonra kemik kaybında artış görülür. Menopoz döneminde doktor kontrolünde kalsiyum takviyesi alarak kemik kaybının önüne geçebilirsiniz.
 • Adetin Durması: Bazı dönemlerde belirli sebeplerden dolayı adet kanaması yaşanmaz. Bu da idrarla birlikte kalsiyum atımına neden olur.
 • Laktoz İntoleransı: Laktoz alerjisi bulunan kişilerde, süt tüketemedikleri için kalsiyum eksikliği yaşanır.
 • Vejetaryenler: Süt ve süt ürünlerini tüketmeyen vejetaryenler, kalsiyum içeren sebzeleri tüketmelidirler.

Kalsiyum Eksikliğine Neden Olan Hastalıklar

kalsiyum-eksikligine-neden-olan-hastaliklar-001.jpg

Yaşanan bazı hastalıklar kalsiyum eksikliğine neden olmaktadır. Hasta olduğumuz süreçte kalsiyum miktarı zengin olan besinlerden tüketerek sağlımızı korumalıyız. Yeterince iyi bir şekilde beslenerek kalsiyum eksikliği hastalığını yenebilirsiniz.

İşte o hastalıklar;

 • Düşük paratiroit hormonu seviyesi
 • Paratiroit bezleri ile ilgili sağlık sorunları
 • Magnezyum eksikliği
 • Kalsiyum emilimini etkileyen sağlık sorunları
 • Pankreatit
 • Bazı ilaçlar

Günlük Alınması Gereken Kalsiyum Miktarı

gunluk-alinmasi-gereken-kalsiyum-miktari.jpg

Erken yaşlarda düzenli ve yeterli kalsiyum almak, yaşınız ilerledikçe ortaya çıkan kas erimesi gibi hastalıklara yakalanmamanıza yardımcı olur. En çok kalsiyum süt ürünlerine mevcuttur. Bunun sebebi de biyoyararlılığının daha yüksek olmasından kaynaklanır. Peki günlük alınması gereken kalsiyum miktarı ne kadardır? İşte cevabı;

 • 0-6 Ay: 210 mg
 • 7-12 Ay: 270 mg
 • 1-3 Yaş: 700 mg
 • 4-8 Yaş: 1000 mg
 • 9-18 Yaş: 1300 mg
 • 19-50 Yaş: 1000 mg
 • 51 Yaş ve üzeri: Kadınlar için 1200 mg, erkekler için 1000 mg

Kalsiyum Eksikliği Sonuçları

sebzeler-012.jpg

Kalsiyum her insanın mutlaka alması gereken en önemli ve gerekli minerallerdendir. Kalsiyum eksikliği durumunda ise vücuttan yani kemiklerden kalsiyum alınmaya başlanır. Bunun sonucunda da kemikler güçsüzleşmeye başlar. Kalsiyum eksikliğinin diğer bir zararı da diş çürümelerine yol açmasıdır. Kalsiyum eksikliği bunların haricinde kaslarda, sinir sisteminde, kalbin çalışmasında bazı problemlere yol açar. Kalsiyum eksikliği hafızanın zayıflamasına neden olurken, yaşlı bireylerde kemik kırığı riskini de arttırır. Özellikle çocukluk döneminde yetersiz miktarda kalsiyum alanlar ciddi hastalıklara neden olur.

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

Önerilen İçerik; Vitamin Eksikliğine İyi Gelen Besinler

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
14
4
2
1
2
2
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.