Kahve Falı Nedir? Hakkında Bilgiler

Kahve Falı Nedir? Hakkında Bilgiler
10.06.201514:44

İstanbul’da ilk kahvehane Kanuni döneminde iki Suriyeli tarafından açılmıştır. Kahvehaneler zamanla yalnızca halkın değil okumuş kesimin, şair ve alimlerinde buluşma ve sohbet yeri olmuştur. İşte kahve falı hakkında bilgileri sizler için derledik.

Haber güncelleme tarihi 20.12.2018 14:25

Öncelikle kahvenin ilk ortaya çıkışına değinmek gerekirse bu konudaki rivayetlerden en çok bilineni ise uyuklayan keçilerini otlatmak için gezdiren bir çoban, keçilerinin bazı yemişleri yedikten sonra canlandığını görmesiyle başlar. İstanbul’da ilk kahvehane Kanuni döneminde iki Suriyeli tarafından açılmıştır. Kahvehaneler zamanla yalnızca halkın değil okumuş kesimin, şair ve alimlerinde buluşma ve sohbet yeri olmuştur. Fakat bazı dönemlerde isse kahvehanelerin insanları bir araya getirip, toplumcu muhalefetin kaynağı haline gelmesiyle yasaklanmıştır. Bu konu ile ilgili insanların aklına çeşitli sorular gelmektedir. İşte o sorular. Kahve falı nedir? Fal neden günah? Kahve falı nasıl bakılır? Gibi soruların yanıtını bu içeriğimizde bulabilir, bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kahve Falı Hakkında Bilgiler

osmanli-kahvesi.jpg


Kahve Falı Nedir?

Türk Kahvesi Osmanlı döneminde 1517 yılında Yavuz Sultan Selim dönemimde Osmanlı saraylarında içilmeye başlanan özel bir kahve kültürü olarak Türk mutfağındaki yerini almıştır. Kahve falının da ilk kez Osmanlı Saraylarında ortaya çıktığı bilinmektedir. Türk kahvesi daha sonraları Bosna, Orta Doğu ve Balkanlara arsından da dünyanın pek çok yerine yayılmış bir kahve kültürüdür. Fakat kahve falı daha çok Türk kültürüne ait bir fal biçimidir.

kahve-fali-nedir.jpg


Fal Neden Günah?

Hz. Muhammed, İslamiyet' i yaydığı zamanlarda yeni müslüman olanlar O'na fal hakkında soru sordukları zaman; ʺBir kuşun ötmesini yahut uçmasını uğursuz kabul etmek, küçük taşlarla fal açmak, kum üzerine şekiller çizerek bunlardan gelecek üzerine hükümler çıkarmak sihir ve kehanettir.ʺ ve ʺKahinler bir şey değildirler.ʺ demiştir. Fal bakmak hakkında bu kısa ve öz hadis ile görülüyor ki İslamiyet'e göre fal bakmak/baktırmak haramdır çünkü geleceği sadece Allah bilir.

fal-neden-gunah.jpg


Fal Nasıl Bakılır?

Kahve falı bakmak için öncelikle Türk kahvesi içilip fincan alt tabağa kapatılır. Fincan iyice soğuduktan sonra 6. hislerine güvenen sezgileri güçlü bir falcı tarafından açılır. Fal bakan kişi fincanın içerisinde gördüğü şekilleri bazı nesnelere ve canlılara benzeterek yorumlar yapar. Kahve falı hem geçmişi hem geleceği haber veren bir fal olarak bilinir. 

kahve-fali-nasil-bakilir.jpg


Türk Kahvesi Çok Özel Tarihi Pişirme Yöntemidir

Türk kahvesi, kahvenin çok özel ve tarihi bir pişirme yönteminin adıdır. Bu yöntemi bulan ve tüm dünyaya tanıtan Türkler olduğu için de bu kahve “Türk Kahvesi” olarak bilinmektedir. Türk kahvesi dünyadaki kahveler içerisinde “en ince” olarak öğütülen kahvedir. Kaynatılarak pişirilen tek kahve olarak da yine farklılığını ilan etmektedir.

ogutulmus-kahve.jpg


Fal Kahve Keyfini Sürdürmenin En Güzel Yanıdır

Kaynayan kahvenin fincanın dibine çökmesiyle telve oluşur. Telvenin şekillenmesi ve bu şekillerin yorumlanmasıyla kahve falının ortaya çıktığı bilinse de detaylara indikçe aslında kahve falının kökeni Osmanlı’ya kadar inmektedir. Osmanlı saraylarında kadınlar birbirlerinin yüzlerine söylemek isteyipte söyleyemediklerini, dedikoduları ve bunun gibi birçok söylemleri kahve fincanına bakarak söylemişlerdir. Daha sonrasında telvenin oluşturduğu şekiller yorumlanarak kahve falı ortaya çıkmıştır. Kökeni Osmanlı dönemine dayanan kahve falı günümüzde de geçerliliğini sürdürmektedir. Günümüzde arkadaş ortamlarında, fal bakılan kafelerde ve sosyal medyada kahve falının popülerliği devam etmektedir. Özellikle kadınların daha çok meraklı olduğu kahve falı, aşk, başarı, para ve kısmet gibi merak edilenleri fincana bakarak söylenmesi kahvenin tarihi kadar eski bir gelenek. Fal hala kahve keyfinin ve sohbetinin ayrılmaz bir parçası olmaya devam ediyor. Sadece iyi dileklerden oluşan fal sohbeti, kahve keyfini sürdürmenin en güzel yollarından biridir.

kahve-fali.jpg

Önerilen İçerik: Çok Sevilen 12 Fal Baktırma Uygulaması

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
103
102
320
100
1
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.