Kadınlar Hakkında Medyada Yapılan Aşağılayıcı Haberler!

Kadınlar Hakkında Medyada Yapılan Aşağılayıcı Haberler!
25.05.201515:40

Kadınla ilgili yapılan haberlerin; dili, konusu, bakış açısı nasıldır. Toplumsal yapıyla bağdaştırarak kadının medyada ki yansımalarını anlatıyoruz.

Haber güncelleme tarihi 04.12.2018 14:02

Kadının Medyadaki Yeri

Medya dediğimiz, yazılı, görsel basın insan üzerindeki en etkili aygıttır. Bizler medya aracılığıyla öğreniyoruz bir çok şeyi. Bu denli önemli olan kitle iletişim araçlarının yanlış kullanılmasının sonuçlarıda bir o kadar korkunç oluyor.

Kadının medyadaki konumunu açıklamaya başlamadan önce, toplumsal cinsiyet kavramını ve toplumun yapısını ele almak gerekir. Cinsiyet, yani biyolojik cinsiyet  doğumla birlikte elde ettiğimiz, cinsel organların ve fiziksel özelliklerin farklılaşmasından dolayı kadınlık ya da erkeklik kimliğidir.Toplumsal cinsiyet ise insanların sosyalleşme süreciyle kazandığı, erkeğe ve kadına biçilmiş rollerdir. Erkeğin ve kadının toplum üzerinde belirli rolleri vardır. Kadının toplumdaki yerini ise toplumsal yapı belirler. Ataerkil bir toplumda kadın, geri plana itilmiş ve sürekli ezilmeye mahkûm edilmiştir. Böyle bir toplumsal yapıda kadının medyadaki yeri nedir?
Kadınlar yazılı ve görsel basında cinsel obje olarak sunuluyor. Fiziksel ve cinsel özellikleri ortaya çıkartılan kadın, bedeni meta olarak sunuluyor. Medyada kadının bu şekilde ön plana çıkarak diğer özellikleri adeta yok sayılıyor. Son yıllarda kadının medyada anne rolü özelliğide ön plana çıkartılmıştır. Özetle kadın medyada ki imajı;erkeklere bağımlı, bir şey yapamayan, her şeye ağlayan, anne olan, Cinsel obje olarak medyada yansırken; erkekler ise güçlü, kararlı aktif ve bağımsız olan karekterlerle bizlere gösteriliyor.


Kadınların Yer Aldığı Haberler

Kadınlar, çoğunlukla 3. sayfa dediğimiz cinayet, trafik kazası gibi olumsuz haberlerde yer alıyor. Kadınlar, magazin haberlerinde de oldukça kendilerine yer buluyor. Kadının fiziki özelliklerinin ön plana çıktığı, cinsel içerikli; reklam ve haberlerde de sıklıkla görüyoruz.

yola-atlayan-kadina-araba-carpti.jpg


Medyada Kadının Dili

Kadın medyada ötekileştirilmiştir. Medyada kadının yaptığı icatlar, mesleğindeki başarılar "Kadın cinsiyetinin" belirtilerek yapılması kadını küçük düşürmektedir. Örneğin; Kadın şöför trafiği kilitledi. Oysaki bu haberde aktör erkek olsa şu şekilde verilirdi:" İstanbul’da trafik alt üst oldu."  Medyada kadın cinsiyeti üzerinden vurgu yapılması kadının ötekileştirildiğinin en büyük göstergesidir. Kadının büyük bir kitleyi etkisi altına alan medyada bu denli yanlış ve kötü gösterilmesi;  kadın cinayetlerinin, kadına şidettin yaşanmasının en büyük etkenidir.

trafigi-kitledi2-001.jpg


Medyada Yanlış Kadın Temsili

Durum gerçekten kadınların aleyhine işlerken kadının farkındalığının artması ve yapılan bu tür cinsiyet ayrımcı medya dillerine dur demesi gerekiyor. Kadınlarda medya sektöründe çalışarak egemen erkek dilinin yerini biz dili alırsa işte o zaman toplumsal yapılar iyileşir ve güçlenir.

medyada-cinsiyetcilige-son2.jpg

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER