Kaç Duyumuz Var?

Kaç Duyumuz Var?
08.06.201509:45

Hepimizin bildiği beş duyumuzun olduğudur: görme, duyma, tat alma, koku alma ve dokunma. Ancak aslına bakılırsa beşten fazla duyumuz vardır.

Haber güncelleme tarihi 22.05.2017 15:23

Yemekleri yediğimizde burnumuza gelen kokuyu koklama, güzel bir manzarayı görme, iyi bir müziği dinleme, güzel bir yemeği tatma ve birine sarılmak için dokunma hislerimizi kullandığımız için en bilinenleri bunlardır. Hatta edebiyatta da betimleme yapılırken genellikle bunlara yönelik bir betimleme yapılmaktadır. Aslında insanın beş değil dokuz duyusu vardır. İşte geri kalan dördü:

1) Isı Duyusu

deniz sıcaklığı

Denize girdiğimiz zaman deniz soğuksa irkiliriz. Kimilerimiz alışmak için hemen girer kimilerimiz yavaşça ama kesin bir şey vardır ki girdiği zaman denizin ısısını herkes fark eder. İşte ısı duyusu derimizde ısıyı ya da ısının yokluğunu hissetmemizi sağlayan duyudur.

2) Denge Duyusu

ip üzerinde durmak

Kalabalık bir otobüste özellikle tutunacak yer yoksa dengede kalmaya çalşırız.Bazılarımız bunu daha iyi yapar. Bir başka örnek çorap giyerken tek ayağımızı kaldırdığımızda sendelemektir. Yine bazı insanlar sendelemeden bunu yapabilir. Bu, onların denge duyusunun iyi olduğunu gösterir. İç kulaktaki sıvı içeren boşluklar tarafından yönlendirilir.

3) Ağrı Duyusu

ağrı

İnsanın neresi acırsa canı oradadır diye bir söz vardır. Bir yerimiz ağrıdığında sürekli olarak orayı düşünürüz. Bu söz de buradan gelmektedir. Deride, eklemlerde ve organlarda hissedilen acının algılanmasına ağrı duyusu denir. Tuhaf bir şekilde bu duyu beyni kapsamaz. Baş ağrıları görünenin aksine beynin içinden gelmez.

4) İçalgı (Beden Farkındalığı)

içalgı beden farkındalığı

Gözlerinizi kapatın ve kolunuzu sallayın. Kolunuzun nerede olduğunu görmeseniz de biliyorsunuz, değil mi? Bu duyu, vücudumuzdaki bileşenleri görmediğimizde veya hissetmediğimizde onların nerede olduğunu bilinçaltında bilmemizi sağlar.

Buna ek olarak bazı nörologlar insanın dokuzdan fazla (21) duyusu olduğunu ileri sürer. Açlık, susama, derinlik, sinestezi (müziğin renk olarak algılanabilmesi için duyuların çatışması ve birarada hareket etmesi) de bir duyu mudur? 

Bunlarla birlikte hayvanların sahip olduğu ve bizim sahip olmadığımız duyular da vardır. Örneğin köpekbalıklarının elektirk duyusu vardır ve bu duyu sayesinde elektrik içeren bölgeleri fark ederler.

köpek balığı elektrik duyusu

Kuşların ve böceklerin manyetik duyusu vardır. Bu duyu sayesinde manyetik alanları algılarlar ve bunu uçma sisteminde kullanırlar.

manyetik duyusu

Balıkların yankı duyusu vardır ve bu duyu sayesinde basıncı algılarlar.

renkli balıklar

Ayrıca kızılötesi görüş geceleri avlanmak için baykuşlar ve geyikler tarafından kullanılır. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
134
2
9
1
2
3
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.