Görme Duyusu ve Madde

Görme Duyusu ve Madde
06.10.201513:25

Hepimiz içinde yaşadığımız dünyayı sorgularız ama bazılarımız bunu daha fazla ve değişik boyutta yapar. Çoğumuz dünyanın kesin bir maddesel gerçeklik olduğunu düşünürüz, buna şartlanarak yaşamımızı geçiririz. Modern bilim ise farklı sonuçlara ulaşmıştır.

Haber güncelleme tarihi 21.07.2017 10:36

Yaşadığımız dünya ile ilgili ne varsa, dünya hakkındaki tüm bilgileri beş duyumuzla algılamaktayız. Okyanusları görürüz, sesleri duyarız, yiyecekleri tadarız, çimeni koklarız ve birbirimize dokunuruz. Doğduğumuz andan beri bu beş duyuya bağlı yaşarız. Ellerimizle hisseder, gözlerimizle görür, kulaklarımızla duyar, burnumuzla koklar ve dilimizle tadarız. Bu yüzden tanıdığımız dünya ancak bu beş duyu ile elde edebildiğimiz bilgiler kadardır. Dünya bizim için beş duyumuzla algıladığımızdır.

duyu

Algılarımız üzerinde yapılan araştırmalar ise dış dünyayı oluşturan madde hakkında önemli bilgiler vermektedir. Düşünür Frederick Vester bu konuda şu sözleri söylemiştir: “Bazı düşünürlerin, ‘insan bir hayaldir, aslında bütün yaşananlar geçici ve aldatıcıdır, bu evren bir gölgedir’ şeklindeki sözleri, günümüzde bilimsel olarak kanıtlanıyor gibidir.”

Maddenin ardında yatan sırları kavrayabilmek için dış dünya hakkında bize en çok bilgi veren duyu olan görme hakkında önemli detayları hatırlamamız gerekir.

Görme işlemi birkaç aşamada gerçekleşmektedir.

beyin

Maddenin Sırrı

Hayatımız boyunca gördüğümüz her şey aslında bu karanlık ve küçük bölgede yaşanmaktadır. Anılarımız da… Bir şeyi gördüğümüzü söylerken aslında demin bahsettiğimiz olay yaşanıyor. Bu da şu demek: Gözümüze gelen ışınların, elektrik sinyallerine dönüşerek beynimizde oluşturduğu etkiyi görmüş oluyoruz. Yani aslında beynimizdeki bu küçük ve karanlık bölgede oluşan elektrik sinyallerini seyrediyoruz.

Bu noktada şunu da unutmamak gerekir ki beyin, ışığa kapalıdır ve karanlıktır. Bu da bize beynin ışık ile iletişim kuramayacağını söylüyor. Bir ışığa baktığımızda bu ışık beynimizi veya beynimizdeki o küçük ve karanlık görme merkezini aydınlatmaz. Beynimiz hâlâ karanlıktır. Ancak biz beynimizde renkli ve ışık dolu bir dünya seyrederiz.

Bu durum diğer algılarımız için de geçerlidir. Diğer algılar da beyinde sadece bir elektrik sinyali olarak algılanmaktadır. Yani beynimiz tüm hayatımız boyunca maddenin bizim dışımızda var olan aslı ile değil, onun elektriksel bir nüshasıyla iletişim kurmaktadır. Bunlar gerçek madde değil, onun kopyasıdır. Yanıldığımız nokta budur.

görmek

Beynin İçinde Yaşayan Dış Dünya

Bu fiziksel gerçekler sonucunda ulaştığımız sonuçlara bir bakalım. Duyu organlarımızla algılayıp adına madde, dünya ya da evren dediğimiz kavramlar sadece beynimizde yorumlanmış olan elektrik sinyalleridir.

Bir diğer nokta da uzaklık hissidir. Beyindeki boşluk hissi uzaklığı belirler. Bizden çok uzakta olan bir nesne, hatta yıldızlar bile aslında beynimizde yorumlanan elektrik sinyalleridir. Daha farklı düşündüğünüz zaman şu an bulunduğunuz, içinde olduğunuzu düşündüğünüz ve gördüğünüz yer aslında sizin beyninizdeki görüntü merkezinde. Bedeninize baktığınızda bulunduğunuz yerde olduğunuzu görürsünüz fakat unutulmaması gerekiyor ki bedeniniz de beyninizde yorumlanan ve görüntü merkezinde olan elektrik sinyalleridir.

Bütün bunlar bizi şöyle bir soruya götürüyor: Aslında hiçbir zaman gerçekte şimdiye kadar düşündüğümüz boyutta ulaşamadığımız bir dünyanın var olduğunu bilebilir miyiz? Algıladığımızın aslında gerçek değil de onun beynimizde oluşan ve yorumlanan bir kopyası olduğunu düşünürsek bu soruya kesin bir cevap veremeyiz. İletişim kurduğumuz şey zihnimizde yaşadığımız algı dünyasıdır.

evren

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
3
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.