İşten Ayrılırken Bilmeniz Gerekenler

İşten Ayrılırken Bilmeniz Gerekenler
30.07.201517:13

İşten ayrılırken tazminat alabilmenin şartları nelerdir? Hangi şartlarda sözleşme feshedilebilir? İşte bütün cevaplar...

Haber güncelleme tarihi 01.11.2019 11:36

İşten ayrılmak istediğiniz ya da işten çıkarıldığınız zaman hangi haklara sahip olduğumuzu tam olarak bilmemekteyiz. İş hayatında bu durumlarla karşı karşıya gelmeniz halinde bu noktalara dikkat edin...


Çalışanlar Hangi Durumlarla İş Sözleşmesini Feshedebilir?

Çalışanlar ilk olarak sağlık sebepleri, ikinci olarak ahlak ve iyi niyet kurallarına uygun olmayan davranışlar ve zorlayıcı sebepler yüzünde iş sözleşmesi bitmeden, bildirim süresini de beklemeden sözleşmesini feshedebilir. 

İşçi derhal süresi içerisinde, işverenine yazılı olarak fesih sebebini belirterek fesih iradesini belirtmeli ve hak ettiği tazminatlarını talep etmelidir. Ayrıca çalışma koşullarında yapılan değişiklik, işçiye bildirilmeden yapılmışsa, işçi 6 gün içerisinde kabul etmez ise işveren işçiyle sözleşmesini fesheder ve bu durumda işçi tazminat davası açarak haklarını talep edebilir.


İşten Ayrılırken İzlenmesi Gereken Yollar

İşçi, haklı sebebi olmadan işten ayrılmak istiyorsa, 6 ay çalışmış kişiler ayrılacağı tarihi iki hafta öncede bildirmek zorundadır. Eğer 6 ayla 1,5 yıl arasında çalışmışsa da 4 hafta önceden, işten ayrılacağını bildirmek zorundadır.

1,5 ile 3 yıl arası çalışanlar 6, 3 yıl ve daha üstü süre çalışanlar ise 8 hafta önceden işten ayrılacağını haber vermek zorundadır. Eğer işten ayrılacağı bildirimi bu sürelerde yapılmazsa, bu dönemlere ilişkin ücretini işverenini ödemek zorundadır.


Haksız Durumda İşten Çıkarılanların Yapması Gerekenler

Eğer çalışanlar haksız bir şekilde işten çıkarıldıklarını düşünüyorsa, bir ay içerisinde iş mahkemesinde dava açabilmektedir. Eğer mahkeme fesih nedenini geçersiz kılarsa, işveren bir ay içersinde işçiyi yeniden işe almak zorundadır.

Ayrıca mahkeme işverenin kötü niyetli olduğuna karar verirse, bu durumda işveren kötü niyet tazminatı ödemek zorunda da kalabilir.


Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılanların Tazminat Alması

Kadın işçilerin evlilik nedeniyle işten ayrılması durumunda tazminat alabilmesi için, çalışma süresinin gerektirdiği kıdem tazminatını, evlilik tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde işverene götürerek belirtmesi gerekmektedir.


Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır?

İşveren işçiye ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan davranışlarda bulunduysa, haksız bir nedenden dolayı işçiyi işten çıkarmışsa ve kadın işçiler evlendikten sonra 1 yıl içerisinde işten ayrılmışsa iş sözleşmesi bir yıldan fazla olanlar kıdem tazminatı alınabilmektedir. İşçinin ölümü halinde tazminat kanuni mirasçılarına ödenmektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.