İstanbul’un Semt İsimleri Nereden Geliyor?

İstanbul’un Semt İsimleri Nereden Geliyor?
01.09.201514:16

Her ismin bir anlamı bir de hikâyesi mutlaka vardır. İstanbul’unda semt ve ilçe isimlerinin de bir hikâyesi var. İşte İstanbul’un bazı semtleri ve ilçeleri isimlerini nereden alıyor;

Haber güncelleme tarihi 21.12.2019 10:07

İstanbul’un birçok semti adlarını sınırları içinde bulunan büyük camilerden almıştır. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür; Beyazıt, Sultanahmet, Sultanselim, Ayasofya gibi bir çok önemli yapı adını bulunduğu yere vermiştir. Bu isimlerde ya yaptıran ya da adına yaptırılan yapılardan gelir. Ayrıca tarihi olaylar, çeşmeler, tarihi eserler de semtlere ismini vermiştir.

ayrılık çeşmesi

Ayrılık Çeşmesi (Haydarpaşa’da); Marmaray’a ve metroya binen kişiler bu ismi çokça duymuşlardır. Bu ismin hikayesi şu şekildedir; Eskiden hacılar burada bulunan çeşmede buluşur ve eşlerinden ayrılırlardı. Bundan dolayı bu semtte “Ayrılık Çeşmesi” denmiştir.

Cihangir; Kanuni Sultan Süleyman pek sevdiği oğlu Cihangir için onun adına buraya cami yaptırmıştır. Bundan dolayı bu semte cihangir denmiştir.

Çengelköy; 19. yüzyılda valiliklerde bulunan cesur ve yiğit olan Çengeloğlu Tahir Paşa adına burada yapılan mescitten adını alır.

Harem; Üsküdar Sarayı’nın dairesine gidecekler bu iskeleye çıkarlardı bundan dolayı bu isimle anılır olmuştur.

Kabataş; Bu iskelenin bulunduğu yerde önceden büyük bir taş vardı. Osmanlı devri ileri gelenleri bu taşı yontarak iskele haline getirmiştir.

Kadıköy; Bugün Osmanağa Camisi olarak anılan caminin yerinde eskiden Kadı Mehmet Efendi'nin yaptırmış olduğu bir mescit bulunmaktaydı. Bundan dolayı bu semtin adı Kadıköy olmuştur. Bazı kaynaklara göre ise, İstanbul’un ilk kadısı Hızır Bey’e ihsan edildiği için Kadıköy adı verilmiştir.

Kuzguncuk; Fatih Sultan Mehmet döneminde kuzgun baba isimli bir ilim adamı burada oturduğu için bu isimle anılmıştır.

Üsküdar; Farsçada “konak” anlamına gelir. Eskiden Anadolu’ya, İran’a, Arabistan’a gidip gelen kervanlar burada konakladıkları için bu adla anılmıştır.

Arnavutköy; önceleri buralarda Arnavutlar oturduğu için buraya bu isim takılmıştır.

Bebek; İsmini Fatih’in bu bölgede muhafıza memurluğu ettiği bölükbaşının Bebek lakabında almıştır. Bebek Çelebi ya da Bebek Çavuş’un semti olarak bilinir. Bu semte yapmış olduğu köşk ve bahçeden sonra buranın adı bebek olarak anılmaya başlamıştır.

Beykoz; Antik çağda Beykos ismi ilk olarak Bizanslılar tarafından kullanılmıştır ve o zamandan beri hep Beykos olarak anılmıştır. Zamanla bu isim Beykoz şekline dönüşmüştür.

kazlıçeşme

Kazlıçeşme; Burada bulunan bir çeşme bu semte ismini vermiştir. Bu çeşmenin üzerinde alçak kabarmalı kaz figürleri bulunuyordu bundan dolayı Kazlıçeşme olarak anılmaya başlanmıştır. Bu çeşme günümüzde birçok yenileme ile birlikte halan bu semte bulunuyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
3
1
1
2
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.