İnsanları İntihara Sürükleyen 5 Neden!

İnsanları İntihara Sürükleyen 5 Neden!
17.10.201817:42

Zihinsel rahatsızlıklar, yaşanan travmalar veya mücadele edilen bağımlılıklar insanların intihar etmesi konusunda tetikleyici sebepler olabilir. Peki, aslında insanlar neden intihar eder?

Haber güncelleme tarihi 12.01.2020 09:27

İntihara Sürükleyen Sebepler

İntihara yatkınlığınız varsa bu içeriğimize mutlaka göz atmalısınız. Zihinsel sağlık sorunları, kalıtımsal psikolojik rahatsızlıklar veya geçmişte yaşanulan olumsuzluklar bir insanı intihara sürükleyebiliyor. Bunlardan en tetikleyici olanı ise kesinlikle zihinsel rahatsızlıklar. İşte insanların intihar girişiminde bulunmalarının 5 nedeni!

intihara sebep olan hastalıklar


5. Depresyon

İntihar girişiminde bulunmuş veya intihar eden tüm hastaların yaklaşık %95’inde ruhsal bozukluk tanısı vardır. Bu rakamın yüzde 80 kadarı depresyon, yüzde 10 kadarı şizofreni ve yüzde 5 kadarı demans veya deliryumdan kaynaklanmaktadır. Depresyon durumu hafiften çok ağır tablolara kadar uzanan geniş bir yelpazede karşımıza çıkabilir.

intihar-girisimi.png

Tüm intihar girişiminde bulunan insanların en az yüzde 80’i klinik olarak depresyon içerisindedirler. Depresyon tedavi ile düzelebilecek bir şeydir. Depresyon hastalarında genellikle karamsar ve kötümser düşünceler zihni ele geçirir. Bu kişiler ileri seviyede değersizlik ve anlamsızlık hissiyle savaşır. Ölüm ve intihar düşünceleri ise depresyon ağırlaştıkça daha çok zihni meşgul etmeye başlar. Halsizlik, uyku ve iştah problemleri ve açıklanamayan nörolojik bedensel yakınmalar sık sık yaşanabilir. Bireye göre değişmekle beraber bazen iştah artması, bazen de azalması söz konusu olabilir.

depresyon-007.jpg

Uyku azalması ya da aşırı uyuma hali de görülebilir. Depresyon bazen gizli (maskeli) olarak seyrini sürdürebilir. Kişi çalışır, işlerini yapar, süslenir hatta zaman zaman gülümseyip zoraki neşeli duygu haline girer. Bu süreçte depresyon giderek derinleşebilir. Sosyal roller, profesyonel yaşamın gereklilikleri depresyonu bastırabilir. Özellikle erkekler sıkıntılı ve çökkün olduklarını belirtmez ve iyi görünmek için yoğun bir çaba içine girer. Tedavi alma konusundaki önyargı ve damgalanma korkusu erken dönemde düzelebilecek bir çok insanın ciddi kayıplar yaşamasına yol açabiliyor.

depresyon-belirtileri-001.jpg


4. Geçmişte Yaşanan Acılar

Bir intiharın birçok karmaşık nedeni ve tetikleyen bir çok olumsuz faktörü olabilir. Bunlardan en yaygın olanı, bireyin yaşadığı acılarla başa çıkamayıp gelecekteki umutlarını tüketmesi durumudur. Böylece birey yaşayabileceği güzel günlere olan inancını yitirir ve devam edemeyeceği noktaya ulaştığı hissine kapılır. Bu insanların kendi içlerinde yaşadıkları gerçeklikle, dışardan algıladığınız gerçeklik arasında dağlar kadar fark vardır. Aşılamayacak kadar büyük dertler insanları depresyona sürüklemeden önce ölme isteğine de yöneltebilir. 

sadness.jpg


3. Travmalar

Fiziksel ve psikolojik bütünlüğümüzü tehdit eden her türlü olay travma olarak adlandırılabilir. Travma, hiç beklemediğimiz bir anda ve ne yaparsak yapalım asla hazırlıklı olamayacağımız bir şekilde, bütünlük ve süreklilik gibi varlığımızı yasladığımız temel hayat referanslarımıza inen ani bir darbedir. Bizi geçmişimiz ve geleceğimizden- şiddetine bağlı olarak- belli bir süre için koparan bir zamansızlık halidir. Bu bireyin kişiliğine ve karakterine göre çok büyük bir yelpazede incelenebilir. Kimine göre normal karşılanabilecek bir durum bir başkası için travmaya sebep olabilir.

travmalar.jpg

Şok, üzüntü, öfke, endişe, suçluluk, umutsuzluk, kaygı, korku, karamsarlık, donukluk, aşrı sinirlilik, çaresizlik kendi gibi hissetmeme, geçmiş travma ve kayıpların alevlenmesine verilen duygusal tepkilerdir. İnanamama, düşünce ve dikkat dağınıklığı, unutkanlık, kimi zaman intihar düşünceleri, çarpık ve genellemeye dayalı (her şey ve herkes kötü gibi) düşünceler, sık sık beliren imajlar, olayla ilgili görüntüler ve olayı tekrar tekrar yaşama bu tür tepkiler arasındadır. Üstesinden gelinemeyeceği hissinin başladığı noktada kişi intiharı düşünebilir. 

travma.jpg


2. Taciz Ve Tecavüz

Bu faktör başlı başına bir travma olsa da, ayrı olarak ele alınmasında fayda var. Araştırmalar, aile içi şiddet mağdurlarının %23 kadarı intihar girişiminde bulunuyor. Bu sadece fiziksel istismarı değil, aynı zamanda duygusal ve sözlü tacizi de içermektedir. Bu basit bir dille bir kişinin başka birisinin hayatını tamamen ele geçirmesi anlamına gelmektedir. İstismarın intiharla sonuçlanmasının mağdur kişinin yaşından daha çok psikolojik durumuyla alakalı olduğunu belirtmeliyiz. Kişinin yaşadığı olayı sindirebilmesi çok uzun yıllar sürebilir. Bununla yaşamayı öğrenememesi sonucu yaşanan intiharların önlenmesi için mutlaka psikolojik desteğe ihtiyaç vardır. 

a-history-of-abuse.jpg


1. Bağımlılıklar

Alkol ve madde bağımlılığı intiharın önde gelen sebeplerinden biridir ve sesiz bir katil gibi hayatınızı ele geçirebilir. Madde bağımlılığı, kişinin intihar girişiminde bulunma olasılığını arttırmakla kalmaz, aynı zamanda girişimin bir parçası olarak da kullanılabilir. Uyuşturucu maddeler ve yoğun alkol kullanımı insanın beynindeki farklı noktaları tetikleyebilir, onları akıllarında hiç olmayan davranışları sergilemeye itebilir. İntihar da bunlardan birisidir. Madde etkisindeki birey bilinçsizce hayatını sonlandırma kararı alabilir veya bağımlılığının farkına vardığı noktada ümitsizliğe kapılışı intihar etme sebebi olabilir.

bagimliliklar.jpg


Her ne olursa olsun psikolojik destek almak ve yine her ne olursa olsun hayata sıkıca sarılmak en önemli tedavilerdir!

Önerilen İçerik;

Gizli Depresyon Nedir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
9
3
2
8
6
3
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Etiketler:
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.