İletişim Sürecinin Dinamikleri

İletişim Sürecinin Dinamikleri
27.05.201517:33

Duygu ve düşüncelerden oluşan mesajların söz, yazı ya da farklı yollarda iletilmesi ve alıcı tarafından alınarak yorumlanmasına iletişim süreci denmektedir.

Haber güncelleme tarihi 04.02.2016 14:44

İletişim sosyal hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Sosyal bir varlık olan insan diğer insanlarla iletişim kurarak yaşamak zorundadır. Bu yüzden de iletişim insanlar için son derece önemlidir. İletişim sürecinin dinamiklerini açıklamadan önce iletişim sürecinin aşamalarına bakalım.

 

İletişim Süreci Aşamaları

- Kaynak (Gönderici)

Duygu, düşünce, istek veya gereksinimlerini iletmek isteyen kişi, kurum veya topluluklardır.

- Alıcı (Hedef)

İletilen mesajı alan ve onu kullanılabilir hale getiren kişi veya kurumlardır.

- İleti (Mesaj)

Gönderici ile alıcı arasındaki duygu, düşünce, istek veya gereksinimlerden oluşan mesajdır.

- Bağlam (Gönderge)

Mesajın gönderilme şekli, mesajın alıcı tarafından doğru algılanabilmesidir.

- Dönüt (Geri Bildirim)

Alıcı mesajın kodlarını çözdükten sonra veya yorumladıktan sonra mesaja yanıt veriyorsa bu geri bildirimdir. 

- Kanal (Ortam)

İletişimin gerçekleştiği ortam, gönderici ile alıcı arasındaki bağdır.

 

iletisim-sureci-002.png

 

İletişim Sürecinin Dinamikleri

1) Kodlama

Kod, sistemde var olan şifreleme ve ses veya belli kurallardan oluşan dildir. İletişim sürecinde enformasyonu oluşturabilmek için kodlamaya ihtiyaç duyarız. Kodlar açılırken söylenmeyenlere bakılır. 

2) Ortam

Kişiler arası iletişimde ip uçları verir. Hayatımızda tüketim üzerinden gelen bir sınıfsal karşılık var. Mekânların kalitesi insan ilişkileri arasındaki mesafeyi etkiler. Örneğin kuaför ve saç tasarımcısı farkı bunun iyi bir örneğidir. Ortam soyuttur, onu oluşturan iletişimdir. Ortam mekânın yarattığı etkidir. Mesela bir yere gidildiği zaman mekândan değil ortamdan bahsedilmeye başlanır. 

3) Mekân

Mekân etki gücü ile devreye girer. Mekân ile ortam arasında bir bağ vardır. Mekân somuttur ama ortam net bir şekilde anlatılamaz. 

Soğuk savaş sonrası kapitalizmin kendisini özellikle küreselleşme ile belli eden yeni tüketim anlayışıyla tüketici-üretim mekânlarında aslında sahne alınıyor. Mekânlar artık tüketmek için değil tüketilmek için kullanılıyor. İşte lüks yerlerde fiyatlara bu sahne fiyatı da eklenir. 

4) Tüketim Anı

Her birey kendisini kendi algı seviyesine göre konumlar. Medya organizasyonları artınca tüketici de artıyor. Birey aslında yalıtılmış bireyler olarak tüketir. Yani medya ve etkilerini tek başına algı gücüyle okur. Kabul eder ya da analiz edip reddeder. 

5) Belirsizlik

İletişimde belirsizlik, geri beslemedeki dört formülden birini aldığımızda da kendini gösterir. Bu belirsiz ortamda enformasyon kendisi devam ettirir. Örneğin Kafka'nın metinleri. Kafka okurla ilgilenmez.

Bir mesaj hiç kimse için yazıldıysa en başarılı mesaj odur çünkü ticari hale gelmeyecektir. İletişim sürecinin en önemli maddesidir.

6) Biçim (Form)

Biçim her zaman temel mesajı oluşturur ve analiz her zaman buna göre başlar. Soru doğurmayan anlatım formlarından soru sorduran anlatım formlarına geçildi. Haber ile reklam biçim ve içerik açısından farklı olsa da son zamanlarda daha çok karışmaya başladı.

Form, algı ve etik ile ilgili bir alandır. Söylem biçimle bağlantılı olarak farklı işliyor. Tüketmeye ihtiyacınız olmadığı halde reklamların arzu ekonomisi yaratması gibi.

7) Tekrar

Değişime karşıdır. Ciddi bir şekilde propaganda yanlısıdır. Örneğin Türkiye'de dizilerin uzun olması bizim gönüllü olarak vaktimizi verdiğimiz tüketim tapınaklarıdır.

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8
22
5
10
17
2
22
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.