İletişim Neden Önemlidir?

İletişim Neden Önemlidir?
26.08.201513:59

İletişim, hayatımızın anlamlandırılmasıdır. İnsanların en büyük çabası kendini anlatmak ve karşısındaki insanları anlamlandırmak değil midir? Bunların sağlayıcısı olan iletişimin insan hayatındaki yerini anlatacağız.

Haber güncelleme tarihi 22.05.2017 11:48

İletişimin önemini anlatmadan önce hayatı genel bir çerçevede anlamaya çalışalım. Dünya koskoca bir yerdir; içinde milyarlarca insan yaşar. Milyarlarca insanla değil, en azından çevremizdeki insanlarla sürekli bir alış veriş içindeyiz. Bu alışveriş her şeyi içerir, alışverişin gerçekleşmesi için iletişim olması gerekir. Yani insanlar arası alışverişler iletişim temellidir. İletişimin kurulmaması halinde alışveriş gerçekleştirilemez.

iletişim

Düşünün bakalım; çevrenizdeki insanlara kendinizi anlatamadığınız zaman nasıl huzursuzluğa giriyor ve en büyük gayeniz kendinizi çevrenizdeki insanlara doğru bir şekilde anlatmak oluyor. Yani iletişim hayatımızın en önemli parçası ve bizlerin kendimizi anlatmak için her daim kullandığımız bir araçtır.

İletişimin Bizler İçin Önemi

iletişim

Hayatımıza anlam veren, bizi biz yapan kurduğumuz iletişimdir. İletişim o kadar önemlidir ki insanlar ilk doğdukları andan itibaren iletişime geçme ihtiyacı duyarlar. Bebekler rahatsız olduklarını, ihtiyaçlarını ağlayarak dile getirirler; küçük çocuklar daha çok beden dilleri ile kendilerini ifade ederler; yetişkinler ise sözlü ve sözsüz iletişim yollarıyla kendilerini anlatmaya çalışırlar. Gördüğünüz gibi iletişim insanın her çağında en etkili unsurdur. İletişimin olmadığı bir toplum düşünülemez. İlkel çağlardan bu zamana kadar iletişim biçimlerinde değişiklik olmuştur ancak iletişimin işlevinde çok köklü bir değişiklik meydana gelmemiştir. İnsanlar var oldukları andan itibaren çevreyi anlama, insanlarla iletişime geçme ihtiyaçları olmuştur.

Hayatımızın En Temel Parçası

iletişim

İletişim, insanlar için diğer canlılara göre daha önemlidir. İnsanların her anları iletişim ile iç içedir ve her anlarında bir iletişim söz konusudur. İnsanlar hiç iletişim kurmadıkları anda da iletişim kurarlar. Düşünen insanlar kendi ile iletişime geçer. Yani diyeceğimiz o ki, insan iletişim içinde doğmuştur ve insan ile iletişim et ile tırnaktır. İnsanların en önem verdikleri şey bu hayatta iletişimdir, kendini anlatmak ve karşısındaki insanı doğru bir şekilde anlamaktır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2413
1853
579
501
503
509
2816
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 23
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.