Hırvatistan'da Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Hırvatistan'da Gezilip Görülmesi Gereken Yerler
31.12.201513:27

Hırvatistan Orta Avrupa'nın kilit bölgelerinden biridir. Ortaçağ şehirleri ile ünlü olan ülke tarihi ve turistik açıdan Avrupa'nın en önemli ülkelerindendir. Hırvatistan'ın gezilecek görülecek yerlerini yazımızda bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 11.10.2018 09:18

Hırvatistan Gezilecek Yerler

 • Hırvatistan’daki müzeler
 • Hırvatistan’daki turistik noktalar
 • Hırvatistan’daki doğal güzellikler
 • Hırvatistan’da nerede kalınır?
 • Hırvatistan otel önerileri
 • Hırvatistan’da ne yenir?
 • Hırvatistan restoran önerileri
 • Hırvatistan gece hayatı
 • Hırvatistan nerededir ve nasıl gidilir?
 • Hırvatistan şehir içi ulaşım

Hırvatistan Hakkında Bilgi

 1. Avrupa’nın en önemli turizm merkezlerinden birisidir.
 2. Nüfusun büyük bir kısmı resmi dil Hırvatçayı konuşmaktadır.
 3. Yerel saati Türkiye’den 1 saat geridedir.
 4. Zagreb, Split, Dubrovnik en çok ziyaret edilen şehirleridir.
 5. İç kesimlerinde sert bir iklim görülmektedir. 
 6. Cres ve Krk, ülkenin en büyük adalarıdır.
 7. Avrupa Birliği, Hırvatistan'ın en önemli ticaret ortağıdır.
 8. Dubrovnik şehri  "Adriyatik incisi" olarak tanımlanmıştır.
 9. Hırvatistan biyolojik çeşitlilik açısından zengin bir ülkedir.
 10. Hırvatistan'ın toplam sekiz ulusal parkı bulunmaktadır.
 11. Hırvatistan"Croatia" isminin kökeni belirsizdir.

Hırvatistan, meşhur Ortaçağ kentleriyle Orta Avrupa'nın en turistik noktalarından biridir. Ülke nüfusu yaklaşık 4 milyon 300 bindir ve yüzölçümü 56,594 kilometrekaredir. Başkent Zagreb, Split, Dubrovnik ve Zadar gibi turizm potansiyeli yüksek bölgelere sahip olan Hırvatistan, her yıl yüz binlerce turist ağırlamaktadır. Hırvatistan tatilindeyseniz ve nereleri gezmeniz gerektiği konusunda bilginiz yoksa Hırvatistan gezi rehberi niteliğindeki yazımızı mutlaka okumalısınız. İşte, Hırvatistan'ın gezilip görülmesi gereken yerleri...

Zagreb Katedrali

Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'in gözbebeği olan devasa katedral 1880 ve 1906 yılları arasında şehre kazandırılmış bir şaheserdir. Gotik ve Neo-Gotik mimari sitiliyle oluşturulan Zagreb Katedrali, Hermann Bolle tarafından dizayn edilmiştir. 105 metre yüksekliğe sahip olan kentin manevi sembolü Macar hükümdarları Aziz Stephen, Ladislaus ve Meryem Ana'ya ithaf edilmiştir. Birbirinden farklı 2 şahane kulesiyle göz dolduran Agreb Katedrali, Hırvatistan gezinizin ilk rotalarından biri olmalıdır.

zagreb-katedrali.jpg

Adres: 10000, Zagreb, Hırvatistan

Zagreb Katedrali Hakkında Bilgi


Antik Kent Surları (Dubrovnik)

Dubrovnik kentinin kuruluşundan bu yana kenti çevreleyen tarihi surlar 7. yüzyıllarda inşa edilmiştir. Kentin korunmasına yönelik olarak oluşturulan Antik Kent Surları taş ve kayadan yapılmıştır. Ortaçağ'ın en büyük tahkimat sistemleri arasında gösterilen surlar inşa edildiği dönemde asla geçilemeyecek kadar muhteşem bir şekilde meydana getirilmiştir. Uzunluğu 1,940 metre yüksekliği ise tam 25 metredir. 1979 yılından beri UNESCO Dünya Kültür Mirası olarak listelenen bölge, Hırvatistan gezi rehberinizde mutlaka yer almalıdır. Şehrin etrafını alabildiğine saran ve kalın bir set görüntüsü çizen surlar sizi büyüleyecek.

antik-kent-surlari.jpg

Adres: Andrije Hebranga 32-34, 10000 Zagreb, Croatia

Dubrovnik Gezilecek Yerler


Plitvice Gölleri

Hırvatistan'ın Bosna-Hersek arasında bulunan ve iki ülkenin sınırına hayli yakın konumda birkaç gölün oluşturduğu görsel bir cennettir. 294,82 kilometrekarelik bir alanı içine alan bölge Güneydoğu Avrupa'daki en eski ulusal parklardan biri olarak ünlenmiştir. Bölge sağlıktır ve genel olarak karstik oluşumlarla doludur. 1979 yılından bu yana UNESCO Dünya Kültür Mirasları'ndan biri olarak belirlenmiştir. Hırvatistan'ın gezilecek yerlerinden biri olan Plitvice Gölleri her sene 1 milyondan fazla ziyaretçi çekmektedir. Bölgenin koynunda harika bir bitki örtüsü, şelaleler ve vadiler de bulunmaktadır. 

plitvice-golleri.jpg

Adres: Plitvice Gölleri, Adres

Zagreb Gezilecek Yerler


Diocletianus Sarayı

Bu saray Hırvatistan'ın tarihi yerlerinden biridir. 4. asırda inşa edilen görkemli saray ülkenin önemli merkezlerinden Split sınırları içerisinde bulunuyor. Adını kendisini inşa ettiren Roma Kralı Diocletianus'tan alan yapı yaklaşık 40 bin metrekarelik alanı kapsamaktadır. 7 metre genişliğe sahiptir ve tarihi Roma sarayı tam 160 metre uzunluğundadır. 4 adet giriş-çıkışı ve tam 16 kulesi vardır. Hırvatistan'ın en turistik yerlerinden biri olan Romalılara ait Diocletianus Sarayı'nı görmeden Split'ten ayrılmayın.

diocletianus-sarayi.jpg

Adres: Dioklecijanova ul. 1, 21000, Split, Hırvatistan

Split Gezilecek Yerler


Pula Arena

Bu tarihi arena Hırvatistan'ın Pula kentinde bulunmaktadır ve ülkenin en eski yapılarının başında gelmektedir. MÖ 27 ve 68 seneleri arasında oluşturulan Pula Arena Roma döneminden bu yana ayakta kalan 200 Amfitiyatrodan biridir. Roma mimarisinin en eşsiz örneklerinden biri olan yapıt, ülkenin en iyi korunan tarihi bölgelerinden biri olmuştur. 72 kemeri bulunan amfitiyatronun en yüksek noktası 30 metredir. Ayrıca Hırvat parası 10 Kuna'nın arkasında bu tarihi arenanın resmi bulunmaktadır. Pula Arena, Hırvatistan gezisine çıkan herkesin mutlaka görmesi gereken yapılardan biridir.

pula-arena.jpg

Adres: Flavijevska ul., 52100, Pula, Hırvatistan


İvan Mestrovic Galerisi 

Aslen Hırvatistanlı olan ABD'li dünyaca ünlü ressam, mimar ve heykeltıraş İvan Mestrovic'in eserlerinin sergilendiği bir sanat galerisidir. 20. asır sanatının önemli simalarından İvan Mestrovic'in en değerli eserleriyle bezenen galeri adeta bir sanat anıtıdır. Galerinin daimi koleksiyonunda heykel, çizim, tasarım, mobilya ve mimari eserleri yer almaktadır. Bronz, mermer ve ahşaptan yapılan eserlerin özel ilgi gördüğü kurumd 192 heykel, 583 çizim, 291 mimari plan ve 4 resimden oluşan galeri Hırvatistan'ın en popüler sanat merkezlerindendir.

ivan-mestrovic.jpg

Adres: Setaliste Ivana Mestrovica 46, Split 21000, Hırvatistan


Lokrum Adası

Bu ada Hırvatistan'ın tarihi kentlerinden Dubrovnik'e 600 metre mesafede Adriyatik Denizin'nde bulunmaktadır. Düzenli olarak feribot seferlerinin düzenlendiği Lokrum Adası bir botanik bahçe, bir de manastıra sahiptir. Muazzam bitkilere sahip olan adada Avusturya Kralı Maximilian adına Fransızlar tarafından yapılan bir 'Maximilian Kulesi' bulunuyor. Bölge tarihi ve coğrafi alanlarıyla Hırvatistan tatilinizin en değerli istirahat alanlarından biri olabilir.

lokrum-adasi-003.jpg

Adres: Dubrovnik, Hırvatistan


Eufrazijeva Bazilikası

Meryem Varsayım Katedrali Bazilikası olarak da adlandırılan manevi yapı, Hırvatistan'ın Porec kentinde bulunmaktadır. Akdeniz civarında bulunan Erken Bizans mimarisinin en şahane örneği olarak nitelendirilmektedir. Genel itibarıyla özgünlüğünü koruyan bazilika yangın, deprem gibi afetlerde aldığı hasarlarla bazı küçük değişikliklere uğramıştır. 1,10 hektarlık alana konuşlandırılan manevi yapı 4. yüzyılda oluşturulmuştur. Yapılan incelemeler sonucunda 1997 yılından itibaren UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girmeye hak kazanan bazilika Hırvatistan gezilerinin değişmez adreslerinden birine çevrilmiştir.

eufrazijeva-bazilikasi.jpg

Adres: Eufrazijeva ul., 52440, Poreč, Hırvatistan


Hvar

Adriyatik Denizi'nde bulunan adalardan biridir. Hırvatistan'ın en muazzam manzaralarını barındıran Hvar 297,4 kilometrekarelik alanı kapsamaktadır. Deniz seviyesinden ortalama 630 metre yükseklikte yer alan bölgede yaklaşık 12 bin nüfus yaşamaktadır. Meyve ve zeytin yetiştiriciliği, balıkçılık yaygın olarak yapılmaktadır. Doğal manzaraları sebebiyle bölgenin önemli gelir kaynaklarından biri de turizmdir. Her yıl yüz binleri ağırlayan Hvar Hırvatistan gezi rehberinizde kesinlikle bulunmalı.

hvar.jpg

Adres: Ulica Sveti Marak 1, Hvar, Hvar Adası 21450, Hırvatistan


Stradun

Burası Dubrovnik kentinin ana caddesidir. Old Town ve Dubrovnik Surları'na yaklaşık 200-300 metre mesafede bulunmaktadır. Şu anki görünümünü genel olarak 13. yüzyılda alan Stradun 17. yüzyıldan kalma yapılarıyla meşhurdur. Hatta Dubrovnik tarihi binalar ve anıtlar çoğu Stradun boyunca seyreder. Hırvatistan tatilinizde bölgede turist kafilelerine sık sık rastlayabilirsiniz.

stradun.jpg

Adres: 20000, Dubrovnik, Hırvatistan


Kamerlengo Kalesi

Hırvatistan'ın Trogir kenti sınırları içerisinde bulunan şahane bir kaledir. Venedikliler tarafından 15. yüzyılda inşa edilmiştir. Kalenin adı İtalyanca Venedikliler'de yüksek idari yetkili manasına gelen 'camerlengo' kelimesinden gelmektedir. Veriga Kulesi'nin genişletilmesine yönelik yapılan mükemmel kale, Hırvatistan'ın tarihi ve turistik yerlerinden biridir.

kamerlengo-kalesi.jpg

Adres: Obala Bana Berislavića, 21220, Trogir, Hırvatistan


Korcula

Korcula, dünyanın en ünlü tüccarı olan Marco polo’nun doğduğu yer olarak bilinmektedir.  Korcula Adriyatik kıyısında bulunan bir adadır ve ormanları, üzüm bağları, zeytin bahçeleri, kumsalları ile muhteşem bir görüntüye sahiptir. 

korcula.jpg

Adres: Korcula, Hırvatistan


Zadar

Ortaçağ mimarisi ve Roma kalıntılarının bulunduğu bu şehir turistlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden birisidir. Sahil şeridi üzerinde yer alan Zadar, üç bin yıllık bir tarihe sahiptir. Çok fazla bilinmediği için Hırvatistan’da kaçış noktası yerlerden birisi olarak bilinmektedir. Zadar’ın kıyılarında güneşlenmek, yüzmek için keyifli plajları da bulunmaktadır.

zadar-hirvatistan.jpg

Adres: Zadar, Hırvatistan


Hırvatistan Şehir İçi Ulaşım

Hırvatistan’ın Adriyatik Denizi’nin oldukça uzun sahil şeridi sayesinde, iyi gelişmiş bir deniz bağlantısı vardır. Feribot hizmetleri turistler arasında oldukça popüler bir alternatiftir. Çoğu zaman, kıyı şehirlerini birbirine bağlayan yerel geziler vardır. Şehir taşımacılığı otobüs ve tramvaylardan oluşmaktadır. Diğer Avrupa oranlarına göre yolcu hizmetleri pahalı değildir. Ülkede çalışan taşımacılık şirketleri arasında sağlıklı bir rekabetin var olduğunu belirtmek gerekir, böylelikle aynı fiyata otobüsle seyahatin rahatlığı büyük ölçüde değişebilir. Trenle seyahat ortalama olarak otobüslerden% 10-13 daha ucuzdur. Demiryolu ülkenin tüm büyük şehirlerinden geçer ve en uzak bölgelere bağlanır.

hirvatistan-sehir-ici.jpg

En aktif demiryolu servisi ülkenin kuzeyindedir ve pistin toplam uzunluğu yaklaşık üç bin kilometre’dir.Daha uzun yolculuklar için ekspres trenler veya rahat, ama pahalı, birinci sınıf trenler seçebilirsiniz. Hırvatistan’daki karayolları ağı, toplam uzunluğu 29 bin kilometreyi aşan genişliğiyle iyi gelişmiştir. Büyük şehirlerdeki sokaklar dağlık bölgelerde oldukça dar ve çok mendereslidir. Yerleşimlerde, motorlu taşıtlar için izin verilen azami hız, saatte 50 kilometreden fazla değildir. Otoyollarda saatte 90 kilometre ve karayollarında saatte 130 kilometreye kadar çıkabilirsiniz. Taksiler ayrıca Hırvatistan’ın şehirlerinde de oldukça popülerdir.

hirvatistan-sehir-ici-ulasim.jpg


Hırvatistan’da Nerede Kalınır? 5 Otel Önerisi

Family Hotel Vespera

Çam ağaçlarıyla çevrili Hotel Vespera, plaja 5 dakikalık yürüme mesafesindedir. Sunny Bay'deki deniz 50 metre ve Mali Lošinj'in merkezi 2 kilometre mesafededir. Lošinj Havaalanı, Family Hotel Vespera'ya 15 kilometre uzaklıktadır. Ek ücret karşılığında havaalanı servisi ayarlanabilmektedir.

family-hotel-vespera.jpg

Adres: Suncana Uvala 5, 51550 Mali Lošinj, Hırvatistan


Stone House Franco

Stone House Franco, plaja 1 dakikalık yürüme mesafede yer almaktadır. Otantik Hırvatistan evleri tarzında tasarlanmış bu otel yabancı turistler tarafından sıkça tercih edilen tesislerden birisidir. 

stone-house-franco.jpg

Adres: 1 Joke Kneževića, 21310 Omiš, Hırvatistan


Hotel Antica

Stari Grad’da yer alan bu tesis, Petar Hektorovic Sarayı’na 1.3 kilometre mesafede yer almaktadır. Ayrıca Hotel Antica, muazzam açık büfesi dışında vejeteryan kahvaltı hizmeti de sunmaktadır. 

hotel-antica.jpg

Adres: Trajektno pristaniste 3, 21460 Stari Grad, Hırvatistan


Pharos Hvar Hotel

Gözlerden uzak bir çam korusunda yer alan ve 2016 yılında tamamen yenilenmiş olan modern Pharos Hvar Bayhill Hotel, plaja 2 dakikalık yürüme mesafesinde yer almaktadır. Akdeniz bitki örtüsü ile çevrili açık yüzme havuzu sayesinde tercih edilen oteller arasındadır.

pharos-hvar-hotel.jpg

Adres: Ulica Dinka Kovačevića 10, 21450 Hvar, Hırvatistan


Hotel Brown Beach House & Spa

Trogir'de, denizin hemen yanında yer alan Hotel Brown Beach House, plaja 1 dakikalık yürüme mesafesinde yer almaktadır. Design Hotel Brown Beach House, Trogir Otobüs Terminali'ne 1 kilometre ve St. Lawrence Katedrali'ne 800 metre mesafededir. UNESCO listesindeki Trogir Eski Kenti, Design Hotel Brown Beach House Hotel'e 2,3 kilometre mesafede bulunmaktadır.

hotel-brown-beach-house--spa.jpg

Adres: Put Gradine 66, 21200 Trogir, Hırvatistan


Hırvatistan’da Ne Yenir? 5 Yemek Önerisi

Paški Sir

Akdeniz otlarıyla otlanan koyunların sütünden üretilen bir peynirdir. Bu son derece lezzetli ve doğal peynir zeytinyağı ile kaplanarak bir beze sarılarak korunmaktadır. En çok tercih edilen Paški sir, güçlü ve kendine özgü lezzeti olan yaşlı peynirlerdir.

hirvatistan’da-ne-yenir.jpg


Pašticada

Ana malzemesi dana eti olan Pašticada, Dalmaçya kıyılarına özgü geleneksel bir et yemeğidir. Dana eti kırmızı şarap, sarımsak ve akdeniz otları ile 24 saat marine edilir. Pişirme sırasında kuru erik, havuç, soğan, karanfil ve hindistan cevizi ilave edilip hazırlanan sos ile servis edilmektedir. 

pašticada.jpg


Crni Rižot

Mürekkep balığı ve kalamar bu sıradışı yemeğin ana malzemeleridir. Siyah olmasının sebebi ise mürekkep balığının mucizevi renginin tüm yemeğe karışmasındandır. Akdeniz mutfağının en özel ve sıradışı yemeklerinden biridir. Üzerine rendelenen peynir ile servis edilir.

crni-rižot.jpg


Brudet

Brudet, bu şehrin balık yahnisi olarak nam salmıştır. Birden farklı balık çeşitinden yapılabilir ama aynı tencerede ve domates ile pişirilir. Düşük ısıda balığın suyu ile pişmesi sağlanır. Brudet, kalın mısır gevreği ile servis edilir.

brudet.jpg


Janjetina s Ražnja

Kuzu kızartma, Hırvatistan’da kuzu hazırlamanın en yaygın yöntemidir.Bütün halinde kuzu, kömür ateşi üzerinde yavaşça kızartılır. Kızarmış etin kokusu ve iştah açan görüntüsü karşı konulmazdır. Yeşil salata ile servis edilmektedir.

janjetina-s-ražnja.jpg


Hırvatistan Gece Hayatı 5 Mekan Önerisi

Hvar Pub Crawl

Hırvatistan’ın Hvar şehrinin en çok tercih edilen barları arasında yer alan Pub Crawl, genellikle öğrencilerin uğrak mekanı haline gelmiştir. Ucuz kokteylleri ve kaliteli atmosferi ile eğlenceli bir gece vadetmektedir. 

hvar-pub-crawl.jpg

Adres: Hvar’s Harbour, Hvar, Hvar Adası 21450, Hırvatistan


Malvasija Wine Bar

Malvasija Wine Bar, Hırvatistan’ın Dubrovnik şehrinde yer alan çeşitli kokteylleri ve kaliteli şaraplarıyla insanları buraya çeken cool bir mekandır. Romantik bir gece geçirmek isteyen çiftlerin sıklıkla tercih ettiği bu mekan şehrin en iyi yemeklerini de sunmayı başarıyor.

malvasija-wine-bar.jpg

Adres: Dropcheva 4, Dubrovnik 20000, Hırvatistan


To Je To

To Je To, Hırvatistan’ın Split şehrinde yer alan şehrin en hareketli eğlence mekanlarından birisidir. Güzel müzikleri, harika canlı performanslarının yaşandığı sahnesinde kaliteli hizmetiyle çok konuşulan mekan şehrin en iyilerindendir. 

to-je-to.png

Adres: Vukovarska ulica 49, Split 21000, Hırvatistan


Volsonis

Volsonis, Hırvatistan’da Vela Placa’da yer alan loş ve samimi atmosferiyle misafirlerine keyifli bir gece yaşatmayı amaçlayan şehrin en iyi mekanlarından birisi olarak anılmaktadır. Değişik kokteylleriyle ve dünya biralarıyla kaliteli bir hizmet sunmaktadır.

volsonis.jpg

Adres: Vela Placa 8, Krk 51500, Hırvatistan


Crozzies

Crozzies, çok farklı kültürden insanların bir arada toplanmasını sağlayan, cana yakın personelleriyle kaliteli bir hizmet sunan şehrin en iyi mekanlarından birisidir. 

crozzies.jpg

 

NeOldu.com / Gezi Rehberi

Adres: Next to the Franjo Tudjman Statue, Split 21000, Hırvatistan

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
2
0
0
1
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.