• DOLAR5,8339-0.01
 • EURO6,54420.15
 • ALTIN252,072-0.10
 • BIST94.2440.03

Zagreb Gezilecek Yerler

Zagreb Gezilecek Yerler
30.09.201503:14

Hırvatistan'ın başkenti Zagreb Balkanların yaklaşık 1 milyon nüfusa sahip olan önemli merkezlerinden biridir. Zagreb seyahatlerinizde sizlere yardımcı olabilmek adına şehrin turistik yerlerini araştırdık.

Haber güncelleme tarihi 13.11.2018 16:47

Zagreb Gezilecek Yerler

 • Zagreb’deki müzeler
 • Zagreb’deki turistik noktalar
 • Zagreb’de nerede kalınır?
 • Zagreb otel önerileri
 • Zagreb şehir içi ulaşım alternatifleri
 • Zagreb’de ne yenir?
 • Zagreb restoran önerileri
 • Zagreb gece hayatı
 • Zagreb gece kulübü mekanları
 • Zagreb nerededir ve nasıl gidilir?

Zagreb Hakkında Bilgi

 1. Hırvatistan’ın başkentidir.
 2. Hırvatistan’ın en kalabalık kentidir.
 3. Avrupa şehirleri arasındaki en fazla yeşil alana sahip şehirdir.
 4. Nüfusunun çoğunluğunu Hırvatlar oluşturur.
 5. Ekonomik açımdan en gelişmiş Hırvat şehridir.
 6. Kaptol ve Gradec şehirlerinin birleşimiyle oluşmuştur.
 7. Sanayinin yoğun olduğu bir şehirdir.
 8. Tarihi yapıları gotik ve barok tarzda inşa edilmiştir.

Zagreb Katedrali

Zagreb Katedrali Güneydoğu Alplerinin en etkileyici gotik tipli anıtsal yapılarından birisidir. 1217 yılında tamamlanan Katedral Kral Andrew II tarafından kutsanmıştır. Söylenenlere göre 1242 yılında Tatarlar ülkeyi işgal ettikleri zaman bu katedrali yıkmışlardır. Binaya 105 metre uzunluğunda iki kule eklenmiştir. Şehri kuşbakışı merak edenlerin çıkıp şehri izlemeleri önerilmektedir.

zagreb-katedrali-001.jpg

Adres: 10000, Zagreb, Hırvatistan

Hırvatistan Gezilecek Yerler


Upper Town

Upper Town olarak anılan bölge çok mükemmel ve etkileyici bir yer. Burada her gün görevliler tarafından yakılan gaz lambaları var. Bölgenin doğallığı korunmuş. Upper Town’un sokakları, evleri, kiliseleri ayrı bir güzellik taşıyor. Şehrin en canlı ve turistik alanı burasıdır. Etrafta birçok müze, tarihi yapı, kafeler ve restoranlar bulunuyor. Burada bol bol fotoğraf çektirmeyi unutmayın.

upper-town-003.jpg

Adres: Mesnicka 31, 10000, Zagreb, Hırvatistan

Split Gezilecek Yerler


Tkalciceva Sokağı

Zagreb’in kalbi bu sokakta atmaktadır. Klasik 13. yüzyıl şehirlerini andıran tarihi bir yapıya sahip sokakta birbirinden güzel mekanlar yer almaktadır. Bölgeye gelen turistlerin en fazla rağbet gösterdikleri alanlardan biri Tkalciveca Sokağı’dır çünkü buradaki eğlence mekanlarında uygulanan ücretler gayet uygundur. Bu sokakta bulunan evlerin ne kadar estetik bir dizayna sahip olduğuna da tanık olacaksınız.

tkalciceva-sokagi-002.jpg

Adres:  Ul. Ivana Tkalčića 10000, Zagreb, Hırvatistan

Dubrovnik Gezilecek Yerler


Aziz Mark Kilisesi

Gotik tarzında yapılan mükemmel bir kilise. Ayrıca kilisenin çatısına Hırvatistan Bayrağı çok güzel yansıtılmış. Upper Town’un içinde bulunması Aziz Mark Kilisesi’ni daha da özel yapıyor. Bu yüzden her geçen yıl kiliseyi ziyaret edenlerin sayısı daha da artıyor. Sizler de Zagreb gezinizde Aziz Mark Kilisesi’ni görmeyi unutmayın.

aziz-mark-kilisesi-002.jpg

Adres:  Trg Sv. Marka 5, 10000, Zagreb, Hırvatistan


Moirogoj Mezarlığı

Moirogoj Mezarlığı Zagreb’e yaklaşık olarak 3 km mesafede bulunmaktadır. Bu mezarlıkta harika heykeller ve ustalıkla yapılmış kabirler var. Moirogoj Mezarlığı’nın girişinden itibaren ne kadar özel bir yer olduğunu anlıyorsunuz. Mezarlığın girişinde çiçek satan dükkanlar da var. Buradan çiçek temin ederek mezarlara bırakmak isteyebilirsiniz.

moirogoj-mezarligi.jpg

Adres: Aleja Hermanna Bollea 27, 10000, Zagreb, Hırvatistan


Hırvat Güzel Sanatlar Müzesi

Bu müzede ülkenin meşhur sanat eserleri sergileniyor. Buradaki eserleri görmek yarım saat kadar sürüyor. Yine de bu ziyaretten memnun kalacaksınız. Müze görevlileri çok ilgili insanlar ve müzedeki eserler hakkında çok değerli bilgileri ziyaretçilerle paylaşıyorlar. Özellikle heykellere ve resimlere bayılacaksınız. Zagreb seyahatinizde Hırvat Güzel Sanatlar Müzesi’ni ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

hirvat-guzel-sanatlar-muzesi.jpg

Adres: 10000, Zagreb, Hırvatistan


Ban Jelacic Meydanı

Ban Jelacic Meydanı, başpiskoposun yönetimindeki bölge anlamına gelen Kaptol yerleşim yerlerinin bulunduğu tepeciklerin hemen altında bulunmaktadır ve Zagreb’in merkezi durumundadır. 1641’den beri şehrin ticaret merkezi olarak hizmet vermektedir. Burası II.Dünya Savaşı’ndan sonra Cumhuriyet Meydanı adını almış, ancak 1990 yılında yeninden şu anki isme geri dönülmüştür.

ban-jelacic-meydani.jpg

Adres: Zagreb, Hırvatistan


Lotrscak Kulesi

Zagreb’de şehri kuşbakışı olarak görebileceğiniz en iyi nokta Lotrscak Kulesi’dir. Kule, güney şehir kapısını korumak amacıyla 13. yüzyılda inşa edilmiştir. Her gün öğlen saatlerinde kuleden top atışı yapılır. Bu nedenle kuleye yapacağınız ziyareti öğlen saatlerine denk getirmenizi tavsiye ederiz.

lotrscak-kulesi.jpg

Adres: Strossmayerovo Setaliste 9 | Historic atraction, Zagreb 10000, Hırvatistan


Dolac Pazarı

Jelacic Meydanı’nın hemen üst kısmında yer alan Dolac Pazarı mutlaka uğramanız gereken yerlerden birisidir. Sabah saatlerinde açılıp, akşam saatlerine doğru toplanan bu pazar şehrin en hareketli ve canlı zamanlarını oluşturmaktadır.

dolac-pazari.jpg

Adres: Dolac 9, 10000, Zagreb, Hırvatistan


Plitvice Gölleri Ulusal Parkı

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Plitvice Gölleri Ulusal Parkı Hırvatistan´ın doğa harikasıdır. Milli Park içerisinde 16 adet olağanüstü güzellikte göl bulunmaktadır. Doğal şelalerin muhteşem bir görsel manzara sunduğu bu parkta bisiklet parkurları bulunmaktadır.

plitvice-golleri-ulusal-parki.jpg

Adres: Zagreb, Hırvatistan


Donji Grad

Aşağı Kasaba (Lower Town, Donji Grad), başkent sakinleri tarafından merkez olarak ifade edilmektedir. Sanat galerileri, doğal parkları, tarihi müzeleri, tiyatroları ve alışveriş caddeleri ile canlı yaşantısını her daim korumayı başaran Alt Şehir semtinde her yere yürüme mesafesinde ulaşılabiliyor.

donji-grad.jpg

Adres: Zagreb, Hırvatistan


Tkalciceva Caddesi

Tkalciceva Caddesi (Tkalciceva Street), araç giriş olmadığı için sessiz ve sakin bir atmosfere sahiptir. Yılın her dönemi turist çekmeyi başaran modern caddenin sağ ve sol tarafında, atölye, kafe, bar, restaurant gibi çeşitli mekanlar sıralanmıştır.

tkalciceva-caddesi.jpg

Adres: 10000, Zagreb, Hırvatistan


Maksimir Park

Maksimir Park ( Park Maksimir), yüzyıllık meşe ağaçlarını ve çok sayıda bitki ve hayvan türlerini içeren geniş bir alanı kaplayan kentin kültürel mirasını yaratan bir parktır. 1787 yılında Patrick Taylor’un tasarladığı doğal alanda yaz ayları çeşitli eğitim programları ve etkinlikler düzenlenmektedir.

maksimir-park.jpg

Adres: Maksimirski perivoj, 10000, Zagreb, Hırvatistan


Zagreb Kırık Kalpler Müzesi

Zagreb Kırık Kalpler Müzesi (Museum of Broken Relationships), haftanın yedi günü yarım kalmış ve kötü bitmiş aşkları anlatmaya çalışan muazzam bir müzedir. Kompleks yapısı ile göz dolduran bu mekanda, eşinden yada sevgilisinden ayrılanların birlikteliğini yansıtan eşyalar, dönüşümlü olarak sergilenmektedir.

zagreb-kirik-kalpler-muzesi.jpg

Adres: Ćirilometodska ul. 2, 10000, Zagreb, Hırvatistan


Hırvatistan Ulusal Tiyatrosu

Hırvatistan Ulusal Tiyatrosu sarı renkli yapısı ile 1895 yılından beri Mareşel Tito Meydanı‘na ayrı bir güzellik katmaktadır. Bu ulusal tiyatro Avusturya İmparatoru I. Fransz Joseph‘in öncülüğünde kurulmuştur. Neo barok tarzına uygun şekilde dizayn edilmiş tiyatro binası, tiyatro gösterimlerinin dışında konferans ve kongre gibi çeşitli organizasyonlara da ev sahipliği yapmaktadır.

hirvatistan-ulusal-tiyatrosu.jpg

Adres: Trg Republike Hrvatske 15, 10000, Zagreb, Hırvatistan


Asker Josip Jelacic Heykeli

Asker Josip Jelacic Heykeli, at üstünde dev boyutuyla yükselmekte olan yaya bölgesi olarak anılan meydanın tarihi dokusunu anlatan önemli bir heykeldir. Avusturyalı heykeltıraş Anton Dominik Fernkorn tarafından 19 Ekim 1866 yılında açılışı yapılmıştır.

asker-josip-jelacic-heykeli.jpg

Adres: 10000, Zagreb, Hırvatistan


Zagreb Eye

Zagreb Eye, şehrin en yüksek noktası olduğu için ve 360 derecelik bir seyir imkanı tanıdığı için görenleri oldukça şaşırtmaktadır. Etkileyici manzaraya sahip açık terasa çıktığınız zaman güler yüzlü hizmet veren kafeye geçerek, masa oyunları ile eğlenebilirsiniz.

zagreb-eye.jpg

Adres: Ilica 1A, 10000, Zagreb, Hırvatistan


Mimara Müzesi

Mimara Müzesi (Mimara Museum), Roosevelt Meydanı‘nın kültürel dokusunun altını çizen en önemli tarihi yapı ve kültürel bir mirastır. 3700 farklı eserin saklandığı mekan; Yakın, Orta, Uzak Doğu ve Avrupa Sanatı gibi çeşitli bölümlere ayrılmaktadır. Müzede ayrıca Lorenzetti, Veronese, Canaletto ve Giorgione gibi ünlü sergileri görmek de mümkündür.

mimara-muzesi.jpg

Adres: Rooseveltov trg 5, 10000, Zagreb, Hırvatistan


Zagreb Şehir İçi Ulaşım

Hırvatistan’ın Zagreb şehri gelişmiş bir toplu taşıma ağına sahiptir. Bu şehirde ulaşımda tramvay ve trenlerin yanı sıra kentin pek çok durağından geçen otobüs hatları da mevcuttur. Tramvay hattı 24 saat hizmet vermektedir. Gün içerisinde 15 aktif tramvay hattı hizmet verirken bu sayı gece 4’e düşmektedir. Zagreb’de bir de tarihi füniküler hattı bulunmaktadır.

zagreb-sehir-ici-ulasim.jpg

Otobüs ve tramvay için kullanılan biletler füniküler için de kullanılmaktadır. Günlük, haftalık ve aylık olarak biletler alabilirsiniz. Şehirde taksimetre sistemiyle çalışan ve pazarlığa kapalı bir taksi ağı vardır. Günün her saati bulunabilen taksi ile de ulaşım sağlanabilmektedir. 

zagreb-sehir-ici-ulasim-001.jpg


Zagreb'de Nerede Kalınır? 5 Otel Önerisi

Youth Hostel Zagreb

Petrinjska Caddesi'nde, şehrin tam merkezinde yer almaktadır. Ana Tren İstasyonu sadece 300 metre uzaklıkta yer almaktadır. Youth Hostel'in yakınında çok sayıda bar, restoran ve kafe yer almaktadır. Şehir müzelerine yürüyerek 10 dakikada ulaşılabilinmektedir. Ana Otobüs Durağı 1,5 kilometre, Zagreb Havaalanı ise 20 kilometre uzaklıktadır. 

youth-hostel-zagreb.jpg

Adres: Petrinjska 77, Donji Grad, 10000 Zagreb, Hırvatistan


Best Western Premier Hotel Astoria

Zagreb'in merkezinde sakin bir bölgede, Ana Tren İstasyonu'na 300 metre mesafede yer alan zarif Hotel Astoria, Donji Grad, mimari, tarihi merkez keşfi ve yemek ile ilgilenen gezginler için harika bir seçenektir.

best-western-premier-hotel-astoria.jpg

Adres: Petrinjska 71, Donji Grad, 10000 Zagreb, Hırvatistan


Main Square Hostel

Zagreb'in merkezinde, Ban Jelačić Meydanı'na sadece 20 metre mesafede yer alan Main Square Hostel şık dizaynı ve kaliteli hizmetiyle anılmaktadır. Zagreb Fuarı 2 kilometre, Zagreb Arena 5,4 kilometre, Dolsac pazarı ve Ilıca Caddesi ise 30 metre uzaklıktadır. Zagreb Havaalanı 11 kilometre mesafededir. 

main-square-hostel.jpg

Adres: Radiceva 6, Gornji Grad, 10000 Zagreb, Hırvatistan


Hotel 9

2013 yılında inşa edilmiş olan bu butik otel Ana Otobüs Terminali’nin tam karşısında yer almaktadır. Modern tarzda tasarlanmış odalar ve şık dizaynı ile misafirlerine konforu vadetmektedir. Hotel 9, en yakın tramvay istasyonuna 50 metre, Ana Tren İstasyonu'na ise 1,2 kilometre mesafededir.

hotel-9.jpg

Adres: Avenija Marina Držića 9, 10000 Zagreb, Hırvatistan


Hotel International

Zagreb'in iş merkezinde birinci sınıf bir konuma sahip olan Hotel International, eski kente yürüme mesafesindedir. Otelde birkaç modern konferans ve ziyafet alanı bulunmaktadır. 

hotel-international.jpg

Adres: Miramarska 24, 10000 Zagreb, Hırvatistan


Zagreb'de Ne Yenir? 

Pljukanci

Bir çeşit ev yapımı makarna olan bu lezzet Hırvat mutfağına özgü bir tattır. Krema sosu ve mantar soteleriyle renklendirilen lezzeti sizi baştan çıkaracak kadar nefistir.

pljukanci.jpg


Makovniyaça

Bizdeki haşhaşlı çöreklerin bir benzeri olan lezzet ana malzemesi hamurla hazırlanmaktadır. Hamur pişirildikten sonra üzerine tarçın ekilen bu hamur işi yemek üzüm ile servis edilmesiyle bilinmektedir. 

makovniyaca.jpg


Kremsnita

Milföy hamuru ve pudra şekeri ile hazırlanan Kremsnita ünlü bir Hırvat tatlısıdır. Zagreb’de veya herhangi bir Hırvat şehrinde bir cafeye oturduğunuzda kahvenin yanında servis edilmektedir. 

kremsnita.jpg


Cevapi

Bildiğimiz pideli köftenin Hırvatçası diyebiliriz. Taze pidelerin üzerine serpiştirilen köfteler soğan ve biber sosuyla servis ediliyor.

cevapi.jpg


Zagreb'de Gece Hayatı

Sirup

Şehrin Berlin’e gece hayatı konusunda verdiği bir cevap niteliği taşıyan Sirup, en fazla tercih edilen gece kulüplerinden birisidir. Sirup eski bir fabrikanın restore edilmesiyle meydana gelmiştir. Harabeye benzeyen bu mekanda dünyanın en başarılı DJ’leri sahne almaktadır.

sirup.jpg

Adres: Koturaška ul. 1, 10000, Zagreb, Hırvatistan


Pepermint

Pepermint, deyim yerindeyse Zagreb eğlence hayatının göz bebeğidir. Elektronik müziğin yanı sıra canlı pop performanslarının da dinlenebileceği mekan gündüz saatlerinde de kafe-bar olarak hizmet vermektedir.

pepermint.jpg

Adres: Ilica 24, 10000, Zagreb, Hırvatistan


Purgeraj

Yüksek bir dans pistine, büyük bir bara ve iki açık oturma alnına sahip bu mekanda ister mükemmel müziğin ritmine kapılabilir ister çeşitli kokteyllerden deneyimleyebilirsiniz. 

purgeraj.jpg

Adres: Ribnjak ul., 10000, Zagreb, Hırvatistan


Jackie Brown

Jackie Brown, ince viskiler ve kaliteli konyaklar eşliğinde hareketli konuşmalarla ilgilenen olgun ve zengin bir kalabalığa sahiptir. Koyu renk ahşap mobilyalarla dolu olan şık iç mekan rahat ve keyifli bir atmosfere sahiptir.

jackie-brown.jpg

Adres: Nova Ves, Zagrep, Hırvatistan

NeOldu.com / Gezi Rehberi

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
1
1
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.