Hipokondri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Hipokondri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
31.12.201509:00

Hipokondri nedir ve tedavi yöntemleri nelerdir? Bu içeriğimizde hipokondri hakkında bilinmesi gerekenleri ve tüm merak edilenleri sizler için bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 14.01.2019 11:24

Hipokondri Nedir?

Hipokondri, kişilerin ciddi bir hastalığa yakalanma durumunda aşırı endişe duyması durumudur. Bu durum halk arasında hastalık hastası olarak adlandırılmaktadır. Bu kişiler genellikle hastalığı olmadığı halde hastalığı olduğunu düşünmektedirHipokondri hastaları sürekli hasta olduklarını düşünürler. Bu kişiler bedensel hastalıklarına sahip olduklarına inanırlar. Bu nedenle sık sık doktora başvururlar fakat doktorun muayene sonrasında hasta olmadıklarını söylemesi üzerine hala hasta olmadığına inanmazlar. Bu kişilerin hasta olmadıklarına ikna etmek oldukça zordur. Bu yüzden sürekli farklı doktor arayışlarına girerler fakat her doktordan hasta olmadığını cevabını alan kişiler son olarak ikna olup psikiyatriye başvururlar. Kişiler psikiyatri doktoruna muayene olduğunda hastalığı olmadığına inanmakta zorlanmaktadırlar. Hissedilen hafif ve normal olan ağrılar kişilerin ciddi hastalıkları olduklarına inanmalarına neden olur. Bu nedenle kişiler hem maddi hem de manevi açıdan kendisine zarar vermektedir. Hatta çevresindeki kişilere de zarar verebilir. Kişiler sosyal yaşamından uzaklaşabilir. Yaşam kalitesinde düşüşlere neden olabilir. Bu nedenle hastalık hastası olan kişiler tedavi edilmelidir.

hipokondri-belirtileri-ve-tedavisi.jpg


Hipokondri Belirtileri Nelerdir?

Hipokondri farklı şekillerde ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu hastalık her yaş grubunda görülebilir fakat genellikle 20 ile 30 yaş arasında görülmektedir. Hipokondri hastaları genellikle endişe, kaygı ve bunalma gibi belirtiler vermektedir. Sürekli bir kaygı hali vardır. Sık sık bunalma durumları yaşamaktadırlar. Eğer bu hastalıkla beraber depresyonda yaşanıyorsa farklı belirtiler de görülebilir. Bunlar iştahta, kiloda değişimler, yorgunluk, cinselliğe karşı azalan ilgi, hızlı kalp atışları, kalp çarpıntıları, terleme, kas gerilmesi, mide rahatsızlığı ve uyuşma veya vücudun farklı bölgelerinde karıncalanmalar halinde görülmektedir. 

  • Kaygı
  • Endişe 
  • Bunalma

hipokondri-belirtileri-ve-tedavisi-004.jpg


Hipokondri Nedenleri

Bu hastalığın tam olarak nedeni bilinmemektedir fakat bu hastalıkta çeşitli gözlemler bulunmaktadır. Psikanalitik kurama göre durum bilinçdışı çatışmaların neden olduğu endişenin bedensel olarak ifade edilmesidir. Bazı vakalarda ise bu durum çeşitli nedenlerle kendini gösterebiliyor. Kişilerin sosyal hayatının da yaşadığı bazı durumlar bu hastalığa neden olabiliyor. Ekonomik ve sosyal sıkıntılar kişilerin hayatında olumsuz olaylara neden olmaktadır. Kişiler arasında yaşanan sıkıntılar ve olaylarda bu duruma neden olmaktadır. Bu durumlar boşanma, ayrılıklarkişinin çocuklarıyla yaşadığı sorunlar ve kişilerle yaşadığı çatışmalardır. Daha farklı olumsuz durum ise kişinin bir yakınını kaybetmesi bu duruma neden olmaktadır. Bazı ailelerde kişilerin baskı görmesi kendini ifade edememe durumunda görülmektedir. Bunların yanı sıra psikososyal koşulların ağır olduğu toplumlarda hastalık hastası hastalığına yakalanma riskleri bulunmaktadır. 

hipokondri-belirtileri-ve-tedavisi-003.jpg


Hipokondri Tedavisi

Hastalık hastası kişileri genellikle tedaviye ikna olmak istemezler bu nedenle tedaviye dirençlidirler. İkna olup doktora giden kişiler ise sık sık doktor değiştirdiklerinden dolayı tedavide başarılı olamazlar. Hipkondri tedavisinde hastalık nedenleri önem taşımaktadır. Hastalık nedenleri hastalığın tedavisinde farklılık göstermektedir. Bu yüzden hastalığa neden olan faktörlerin ortadan kaldırılması gerekir. Hastalığın tedavisinde önemli olan organik bir rahatsızlık olup olmadığının teşhis edilmesidir. Eğer bu kişilere ilaç tedavisi uygulanacak ise kişiye neden ilaç verildiği ve ilacın yan etkilerinin anlatılması gerekmektedir. Kişinin endişe duymamasını sağlamak gerekir. Detaylı bir şekilde tedavi anlatılır ise kişinin tedavisi olumlu sonuç alır. Kişinin sosyal ve aktif olması sağlanmalıdır. Psikodinamik yöntemlerle kişideki endişe ve kaygı durumu çözülmelidir. Hipokondri hastalığı ilaç ve psikoterapi yöntemi uygulanarak olumlu sonuçlar alınmaktadır. 

hipokondri-belirtileri-ve-tedavisi-001.jpg

Önerilen İçerik;

 Hastalık Hastalığı (Hipokondriyazis) Nedir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6
0
3
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.