Agnosia Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Agnosia Hakkında Bilinmesi Gerekenler
26.01.201614:52

Agnosia nedir ve belirtileri nelerdir? Agnosia tipleri hakkında ve tedavi yöntemleri hakkında bilinmesi gerekenleri, tüm merak edilenleri sizler için bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 25.12.2018 14:41

Agnosia Nedir?

Duygusal izlenim­lerin gereğince idrak edilememesi duru­mu olan agnosiada kişi gördüğü cisimleri tanıyamaz, bu objeler başka yollarla, mesela dokunmayla tanınabilir. Ancak o zaman kesinlikle ne olduğunu söyleyebilir. Örneğin su ve para sesini tanıyamama, dokunulan tanıdık bir cismi bilememe gibi agnozi çeşitleri bulunmaktadır. Agnosia şu durumların gözlenmesine neden olur:

 • Nesneleri, insanları, sesleri, şekilleri veya kokuları tanıyamama
 • Sözcüklerin ve diğer sembollerin anlamını kavrayamama
 • Duyusal uyarımları yorumlama yeteneğinin kaybedilmesi veya zayıflaması​

agnosia-001.jpg

Agnosia genellikle vaskülar lezyonlardan dolayı oluşmaktadır ve karmaşıktır. Beyinde derin yaralar sonucunda oluşan tam yetersizlik durumları da görülmektedir. Yunanca'daki agnostos (bilinmeyen) kelimesinden gelen ve ilk olarak 1891'de tanıma yetersizliğinin karşılığı olarak Sigmund Freud tarafından kullanılan agnosia terimi, etkilenen duyusal kanala göre sınıflandırılsa da aslında o duyuda bir bozukluk yoktur.


Agnosia Nedenleri Nelerdir?

Organik beyin hasarından ya da bunamadan kaynaklanabilir. Bunun yanı sıra şizofreni, histeri, depresyon gibi duygusal etkenlerden de kaynaklanabilen agnosianın temelinde damar bozuklukları olduğu düşünülmektedir. Objelerle ilgili yeterli bilgi, göz ve kulak yoluyla, dokunma ile beyne ulaştığı halde onları tanıyamama durumu olan agnosia genellikle görme, işitme ya da dokunma duyularından yalnızca biri ile ilişkilidir. Bir objenin tanınabilmesi için o obje ile ilgili duyusal bilgiler yorumlanmalıdır ve bellekteki benzer objelerle ilgili bilgiler anımsanır. İşte beyindeki bu yorumlama ya da anımsama fonksiyonları ile ilgili alanlarda hasar olması sonucunda agnosia gerçekleşmektedir. Bu hasarların en sık nedeni olarak inme ve kafa travması gösterilebilir.


Agnosia Tipleri Nelerdir?

Genellikle etkilenen duyu veya duyulara göre sınıflandırılır ve görsel, işitsel ya da dokunsal olarak tanımlanır. Örnek verecek olursak:

 • İşitsel agnozi

Köpek havlaması, kapı zili, telefon sesi gibi sözel olmayan belli yapıdaki sesleri tanıyamamaktır.

 • İşitsel sözel agnozi

Konuşulan sözleri algılayamamaktır.

 • Temas agnozisi

Nesneleri dokunarak tanıyamamaktır.

 • Görsel veya optik agnozi

İnsanları, yerleri, nesneleri görerek tanıyamamaktır. Görsel izlenimleri bütünleştirememe görülür. Bu durumda nesneler çizilemez veya kopyalanamaz. Özel görsel agnozi türleri de vardır. Yüz agnozisi gibi... Bu durumda aşina yüzler tanınamaz.

agnosia-002.jpg

 • Renk agnozisi

Belli renkleri nesnelerle ya da nesneleri renklerle ilişkilendirememektir.

 • Kısmi bedensel agnozi

Vücudun çeşitli kısımlarını tanıyamamaktırKimi zaman kişi, sağ serebral hemisferi etkileyen bir inme geçirdikten sonra etkilenen sol bacaklarda bir yetersizlik olduğunu anlamıyor gibi görünür ve buna ano-sognosia veya duyusal dikkatsizlik denmektedir. Vizüel obje agnosia'sı, görülen objelerin tanınamamasıdır. Lobus occipitalis'teki lezyonu belirtir. İşitme yetersizliği ise dominan lobus terminalis'teki lezyonları belirtir. Dokunma ile tanıma yetersizliği, lobus parietalis'teki bir lezyonu belirtir. İnsanların yüzlerini tanıma yetersizliğine ise prosopagnosia denmektedir. Bu, genellikle paranoid bir tezahürle birlikte görülmektedir. Örneğin aynanın arkasında yabancı insanlar görüldüğü için üzerini örtmek gibi...

agnosia-003.jpg


Agnosia Tedavisi Olan Bir Rahatsızlık Mıdır?

Spesifik bir tedavisi olmayan agnosiada kaybolmuş olan yorumlama becerisinin bir kısmı geri dönebilir.

Önerilen İçerik;
 En İlginç 5 Psikolojik Hastalık

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.