Hayati Yazıcı Kimdir? & Hakkında Bilgi

Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul Milletvekili olan Hayati Yazıcı, 1952’de Rize Çayeli'nde doğdu. Bu içeriğimizde Hayati Yazıcı hakkında bilinmesi gerekenleri derledik.
Hayati Yazıcı Kimdir? & Hakkında Bilgi

Hayati Yazıcı Biyografisi

23 Mayıs 1952’de Rize Çayeli’nde doğdu. İlkokulu Buzlupınar Köyü’nde okudu. Orta öğrenimini Trabzon ve Erzurum İHL’nde tamamladı. 1975 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Kamu Hukuku alanında yüksek lisans yapan Yazıcı, 1976 yılında hakim adayı olarak İstanbul Adliyesi’nde kamu görevine başladı. Çayırlı ve Kargı Hakimliklerinde bulundu.

hayati-yazici-biyografisi.jpg


Hayati Yazıcı’nın Eğitim ve Çalışma Hayatı

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Kamu hukuku alanında seminer çalışmalarıma katılan Yazıcı, 1976 Yılında hakim adayı olarak İstanbul Adliyesi’nde kamu görevine başladı. Sırasıyla Çayırlı ve Kargı Hakimliklerinde bulundu. Yazıcı, 1984 yılı sonunda kamudaki görevinden ayrılarak İstanbul Barosu’na kayıtlı avukat olarak serbest çalışmaya başladı. Bu süreçte çeşitli dernek, vakıf ve siyasi partilerde üye ve yönetici olarak toplumsal çalışmalar içinde yer aldı. Yazıcı, bu süreçte sayın Tayyip Erdoğan’ın Avukatı ve Hukuk Müşaviri olarak da görev yaptı.

hayati-yazici’nin egitim-ve-calisma-hayati.jpg


Hayati Yazıcı’nın Siyasi Hayatı

Yazıcı, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kuruluş sürecinde yer alarak, partinin Kurucu Üyesi oldu. 3 Kasım 2002 seçimlerinde İstanbul Milletvekili olarak parlamentoya giren Yazıcı, Kasım 2002’den itibaren beş yıl süre AK Parti’nin Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. 22 Temmuz 2007 günü yapılan genel seçimlerde yeniden İstanbul Milletvekili seçilerek Parlamentoya giren Yazıcı, 60. Hükümette Devlet  Bakanı ve Başbakan Yardımcılığı görevini üstlenmiş ve Devlet Bakanı olarak görev yapmıştır.  12 Haziran 2011 günü yapılan genel seçimlerde Rize Milletvekili seçilerek tekrar Parlamentoya giren Hayati Yazıcı, 61. Hükümette Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak görev yapmış ve bu görevinden 29 Ağustos 2014 tarihinde ayrılmıştır. Adalet ve Kalkınma Partisi Rize Milletvekili olarak görev yapan Hayati Yazıcı, 26. dönem genel seçimlerinde ise Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul Milletvekili olarak meclise girmiştir. Yazıcı, AK Parti 2. Olağanüstü Kongresinde Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi seçilmiş ve bunun ardından Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olmuştur. Yazıcı, evli ve 2 çocuk babasıdır.

hayati-yazici’nin-siyasi-hayati.jpeg

Önerilen İçerik;

 Ak Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyeleri

NeOldu.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.