Hangi Ülkeden Ne Hediye Alınır? Hediye Alınabilecek 25 Ülke

Yurt dışına seyahate çıktığınız zaman sevdiklerinize hediyeler alırsınız. Bizde sizler için hangi ülkeden ne almanız gerektiği konusunda rehber hazırladık.
Hangi Ülkeden Ne Hediye Alınır? Hediye Alınabilecek 25 Ülke

Her şeyde olduğu gibi, seyahat etmek de en keyifli anılarımızdan biridir. Ancak aynı zamanda hediye seçme süreci de oldukça önemlidir. Çünkü sevdiklerimiz gittiğimiz ülkelerden bazı hediyeler beklemektedir. Bizde bu yazımızda gittiğiniz ülkeden hangi hediyeyi almanız konusunda sizleri bilgilendirecek hediye rehberi oluşturduk.

Hangi Ülkeden Ne Alınır

ÜlkeHediye
ArjantinDeri Ürünler
BelçikaDantel Ürünleri
ÇinÇay Takımı
İngiltereCadbury’s Çikolatası
FransaMacaron
AlmanyaBira Bardağı
İrlandaViski
İspanyaFlamenko Kıyafeti
İtalyaVenedik Maskeleri
FasSeramik
PolonyaAmber Taşı
RusyaKutular
Güney AfrikaAmarula
HollandaPeynir
JaponyaElektronik
MacaristanPaprika
TaylandHasır Şapkalar
KanadaAkçaağaç Şurubu
AmerikaÖzgürlük Heykeli
MısırBiblolar
ÖzbekistanKalpak
İranEl İşlemeleri
KıbrısRum Sepeti
BrezilyaKahve
YemenKahve

Gidildiğinde Hediye Alınması Gereken Ülkeler

Her ülkenin kendine ait ürünü yer almaktadır. Bu ürünler ülkelerin tarihini, kültürünü ya da yaşam tarzını anlatan ürünlerdir. Bilindiği üzere yeni coğrafya, yeni insanlar ve yeni kültürler tanımak herkesin hoşuna giden bir olaydır. Oralardan alacağınız eşyalar ya da hediyelik ürünler de bu güzel olayların başında gelmektedir.

Yurt dışına bir ülkeye gittiğinizde sevdiklerinize getireceğiniz ürünler, ziyaret ettiğiniz ülkenin önemli ve değerli bir eşyası olması aldığınız hediyenin değerini ve güzelliğini bir o kadar attıracaktır.

1. Arjantin - Deri Ürünler

Hangi Ülkeden Ne Alınır

Arjantin Dünya’da deri ürünleriyle meşhur bir ülke. Ülke genelindeki küçük butiklerden birbirinden değerli ve güzel deri ürünler satın alabilirsiniz.

2. Belçika - Dantel Ürünler

Hangi Ülkeden Ne Alınır

Her ne kadar bizde dantel örmek ata sporu olsa da Dünya’da bu işin kompedanı olarak görülen yer Belçika'dır. Brugge ve Brüksel’de bir çok dantel ürün satan dükkan bulabilirsiniz.

3. Çin - Çay Takımı

Hangi Ülkeden Ne Alınır

Çayın Çin’den Dünya’ya yayıldığını herkes bilir. Çin’e gitmişken de üzeri hoş desenlerle süslenmiş bir çay seti almak, döndüğünüzde kullanabileceğiniz anlamlı bir hatıra almakla eşdeğer. Siz de değişik aromalı çaylar alıp bu hoş setlerin keyfini sürebilirsiniz.

4. İngiltere - Cadbury’s Çikolatası

Hangi Ülkeden Ne Alınır

Birçok kişi için Cadbury’s çikolataları Dünya’nın en iyi çikolataları olarak kabul ediliyor. Hal böyle olunca da İngiltere’ye gidip Cadbury’s almazsanız dövüyorlarmış.

5. Fransa - Macaron

Hangi Ülkeden Ne Alınır

Son yıllarda Türkiye’deki popüleritesinin iyice artmasıyla Macaron denen kurabiyeleri bilmeyen kalmadı. Uzun süre dayanacak bir hediye olmasa da Fransa’ya gitmişken eyfel kulesi anahtarlığı yerine bir kutu Macaron alıp gelirseniz emin olun ki herkes daha mutlu olacaktır.

6. Almanya - Bira Bardağı

Hangi Ülkeden Ne Alınır

Almanya’nın neredeyse her yerinde bu geleneksel bardağı bulabilirsiniz. Fiyatlar çok ucuz sayılmaz ama gerçekten heybetli ve orijinal bir hediye.

7. İrlanda - Viski

Hangi Ülkeden Ne Alınır

Viski seven bir kişiyseniz veya çevrenizde seven birileri varsa onlara İrlanda’dan bölgesel viskilerden alabilirsiniz.

8. İspanya - Flamenko Kıyafeti

Hangi Ülkeden Ne Alınır

Şal, zil, yelpaze, vurmalı çalgı, Flamenko kıyafeti, boğa güreşi eşyaları, Gaudi'nin eserlerinin minyatürleri İspanya'dan alınabilecek en iyi hediyelerden.

9. İtalya - Venedik Maskeleri

Hangi Ülkeden Ne Alınır

İtalya dönüşü alabileceğiniz en güzel hediyelerden biri Geleneksel Venedik Maskeleridir. Bu maskeler Venedik’te her yıl düzenlenen festivallerde kullanılır ve Cam, Porselen ve deriden yapılır.

10. Fas - Seramik

Hangi Ülkeden Ne Alınır

Fas, el yapımı ve boyaması seramik eserleriyle ünlü bir ülke. Siz de eğer Fas’a gittiyseniz bunlardan satın alıp güzel bir hediye yapabilirsiniz.

11. Polonya - Amber Taşı

Hangi Ülkeden Ne Alınır

Amber taşı Polonya’da bolca çıkartılan bir taş. İyi şans getirdiğine inanılan bu taştan yapılan mücevherleri Polonya’nın bir çok noktasında bulabilirsiniz. Sevdiklerinize güzel bir hediye olmaz mı?

12. Rusya - Kutular

Hangi Ülkeden Ne Alınır

Bu lake kutular Rusya’dan gelirken alınabilecek en güzel hediyelerden. Üzerlerinde el boyaması Rus kültürüne ait motiflerle bezeli bu kutulardan bir tane almadan gelmeyin derim.

13. Güney Afrika - Amarula

Hangi Ülkeden Ne Alınır

Marula meyvesinden yapılan bu kremalı likör, Güney Afrika’ya ait en meşhur içki.

14. Hollanda - Peynir

Hangi Ülkeden Ne Alınır

Avrupa’nın bir çok ülkesi peyniriyle övünüyor olsa da bunların en başında gelenlerden biri Hollandadır. Siz de bir Hollanda seyahatinden dönüyorsanız bin bir çeşit peynir satan dükkanlardan birine uğrayıp bu peynirlerden almadan gelmeyin.

15. Japonya - Elektronik

Hangi Ülkeden Ne Alınır

Artık her şey Dünya’nın her yerinde bulunabiliyor olsa da bu ülkeden başka bir yerde bulamayacağınız inovatif ürünleri Japonya’dan alabilirsiniz.

16. Macaristan - Paprika

Hangi Ülkeden Ne Alınır

Macaristan’da genel olarak baharatın çok ucuz olması ve bu yörenin kırmızı biberinin çok meşhur olmasından ötürü denemeye değer.

17. Tayland - Hasır Şapkalar

Hangi Ülkeden Ne Alınır

Tayland'a gitmişken hem kendiniz için hem sevdikleriniz için meşhur hasır şapkalardan alabilirsiniz.

18. Kanada - Akçaağaç Şurubu

Hangi Ülkeden Ne Alınır

Kanada'nın meşhur akçağaç şurubunu alabilirsiniz. Hem waffle ile beraber hem pankek ile beraber yiyebileceğiniz bu şurup, sevdikleriniz için de güzel bir hediye olur.

19. Amerika - Özgürlük Heykeli

Hangi Ülkeden Ne Alınır

Modern dünyanın simgesi Amerika'dan alınabilecekler tahmin edersiniz ki çok geleneksel değil. Hollywood'u koca bir endüstriye dönüştüren ülkeden alınabilecekler: Spiderman, Süperman gibi çizgi roman kahramanları, Gufy, Miky Mouse, Donald Duck gibi çizgi kahramanlarıyla ilgili hediyeler. Amerika'nın simgesi haline gelen özgürlük heykeli, Empire State binası, Manhattan silüeti, Brooklyn ve San Francisco'daki Golden Gate köprüleri. Yine Amerika'nın sembolü kovboy ve Kızılderililere ait eşyalar hediyelik olarak satılıyor. Son yıllarda Amerika'dan en çok getirilen hediyelik eşyalardan biri de iPhone.

20. Mısır - Biblolar

Hangi Ülkeden Ne Alınır

Mısır denildiği zaman tabii ki akıllara firevunlar, piramitler ve mumyalar geliyor. Mısır'da bulunan yerel dükkanlardan bu tarz figürler alarak sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz.

21. Özbekistan - Kalpak

Hangi Ülkeden Ne Alınır

Özbekistan'dan dobbi denilen badem motifli takkeler, vizon ve nokra derisinden yapılan kalpaklar, Özbekistan'a özgü gelinlerin giydiği kıyafetler, Buhara'nın meşhur aksesuar olarak kullanılan bıçakları, koyun derisinden yapılan karakul denilen başlık ve giysiler, el yapımı ayakkabı ve terlikler alınabilir. Gıda olarak da Özbekistan'ın kurutulmuş üzüm çeşitleri meşhurdur.

22. İran - El İşlemeleri

Hangi Ülkeden Ne Alınır

İran'da pek çok ilginç hediyelik eşya mevcut. İran denilince akla ilk olarak İran kedisi ve halı geliyor. Aklınızda bulunsun İran kedisi ve halısının ülke dışına çıkarılması konusunda bazı sınırlandırmalar var. Gelelim bunun dışındakilere. Tavla severler için el işlemesi tavlalar güzel bir hediye. Eşarp çeşitleri bayanlar için ideal. Gıda olarak ülkemizde gerçeğini almanın zor olduğu safran ve şekerleme çeşitleri alınabilir.

23. Kıbrıs - Rum Sepeti

Hangi Ülkeden Ne Alınır

Hellim peyniri, Kıbrıs motifli çanak, Renkli Rum sepeti, Begonvil çiçeği tohumu alınabilecek hediyeler arasında.

24. Brezilya - Kahve

Hangi Ülkeden Ne Alınır

Değerli taşlar ve madenler, tropik kuşların değişik malzemelerden yapılma hediye eşyaları, meşhur futbol takımlarının forma ve aksesuarları ve Brezilya'nın olmazsa olmazı kahve. Buranın kahvelerindeki bu tadı dostlarınızla paylaşmak isterseniz, onlara da götürebilirsiniz. Eğer Brezilya'ya özel bir şeylerle eve dönmek isterseniz Amazon yerlilerinin yaptıkları ağaç oymalar da iyi bir seçenek.

25. Yemen - Kahve

Hangi Ülkeden Ne Alınır

Yemen kahvesi ilk akla gelen. Kahve kabuğu, taze zencefil, erkekler için işlemeli kılıçlar, pamuklu yöresel kumaşlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Ülkeler Hakkında İlginç BilgilerÇok Bilinmeyen Ülke İsimleri

Hangi ülkeden ne hediyeler alınır?

Her ülkenin kendine özgü el sanatları, yerel yiyecekler, takılar veya kültürel objeler gibi hediyeler bulunur. Örneğin, Fransa'dan parfüm, İtalya'dan bıçaklar, Japonya'dan cerrahi çelik bıçaklar veya Avustralya'dan koala püsküllü hediyeler alınabilir.

Hangi ülkelerin yerel yiyecekleri en iyi hediyelerdir?

Lezzetli yerel yiyecekler gerçekten güzel hediyeler olabilir. Örneğin, Türkiye'den baklava, Meksika'dan mole sosu, İtalya'dan balsamik sirke veya Fransa'dan şarap gibi yerel yiyecekler harika hediyelerdir.

Hangi ülkeden el sanatları hediyeleri alınır?

El sanatları ülkelerin tarzını yansıtan en önemli hediyelerdir. Örnek olarak Endonezya'dan batik el işi, Meksika'dan cüceler, Türkiye'den kilim veya Hindistan'dan ipek el işi gibi el sanatları tercih edilebilir.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum