Çok Bilinmeyen 20 Farklı Ülke

Dünya üzerinde birçok ülke bulunmaktadır. Bu ülkelerin birçoğunun değişik ve ilginç isimleri vardır. Bu içeriğimizde bilinmeyen ülkeleri derledik...
Çok Bilinmeyen 20 Farklı Ülke

Dünya haritasında dahi zor görünen ülkelerin var olduğunu biliyor muydunuz? İsimlerinin dahi zor telaffuz edilen ülkeleri sizlerle paylaşıyoruz. Birbirinden renkli ve ilginç ülkelerin yer aldığı yazımıza mutlaka göz atmalısınız.

Bilinmeyen Değişik Ülke İsimleri

Dünya üzerinde toplamda 208 adet ülke bulunmaktadır. Bu ülkelerden bazıları özerk olsa da bazıları bağımlı ülkelerdir. Değişik ve ilginç isimlerle var olan ve bilinmeyen ülkeleri sizler için derledik.

İşte garip isimlere sahip ülkeler;

1. Abhazya

Bilinmeyen Değişik Ülke İsimleri

Gürcistan'ın kuzeybatısında Karadeniz'in doğusunda yer alan tarihsel bir ülke olan Abhazya, adını bölgenin halkından alıyor. Dili Abazaca'dır. Başkenti Suhum'dur. Çoğunluk Hristiyan'dır fakat geleneksel dine, İslam'a inananlar ve Katolik olanlar da vardır. Para birimi Ruble'dir. Yönetim şekli cumhuriyettir.

2. Andorra

Bilinmeyen Değişik Ülke İsimleri

Pirene Dağları'nda, Fransa ve İspanya arasında küçük bir ülke olan Andorra Prensliği'nin yönetim biçimi monarşidir. Resmi dili Katalanca'dır. Başkenti, Andorra la Vella'dır. Para birimi Euro'dur.

3. Angola

Bilinmeyen Değişik Ülke İsimleri

Afrika'nın güneybatısında yer alan Angola, Atlas Okyanusu'nun doğusunda yer alır. Resmi dili Portekizce'dir. Başkent Luanda'dır. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Para birimi Kwanza'dır. Nüfusun yarısından fazlası Hristiyan'dır.

4. Burkina Faso

Bilinmeyen Değişik Ülke İsimleri

Geçmişte Fransa sömürgesi olan ülke Afrika'nın batı bölümünde yer alır. Başkenti Ouagadougou'dur. Resmi dili Fransızca'dır. Yönetiminde geçici hükümet vardır. Para birimi Batı Afrika CFA Frangı'dır. Büyük bir çoğunluk İslamiyet'e inanır.

5. Burundi

Bilinmeyen Değişik Ülke İsimleri

Rundiler'in yaşadığı ülke anlamına gelen Burundi, Afrika'nın orta bölümünün doğusunda yer alır. Başkenti Bujumbura'dır. Resmi dilleri; Kirundi, Fransızca ve İngilizce'dir. yönetim biçimi başkanlık sistemidir. Para birimi Burundi Frangı'dır. Hakim olan din Hristiyan dinidir.

6. Cibuti

Bilinmeyen Değişik Ülke İsimleri

Geçmişte Fransız sömürgesinde olan Cibuti, Doğu Afrika'da bulunan küçük bir ülkedir. Başkent Cibuti'dir. Resmi dilleri; Arapça ve Fransızca'dır. Yönetim biçimi demokrasidir. Para birimi Frank'tır. Nüfusun büyük kısmı İslam dinine inanır.

7. Doğu Timor

Bilinmeyen Değişik Ülke İsimleri

Kökeni Timur sözcüğü olan Timor, Güneydoğu Asya'da yer alır. Başkent Dili'dir. Resmi diller; Tetum ve Portekizce'dir. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Para birimi ABD Doları'dır. Halkın büyük çoğunluğu Katolik Hristiyan'dır.

8. Eritre

Bilinmeyen Değişik Ülke İsimleri

Geçmişte İtalyan kolonisi olan Eritre, Doğu Afrika'nın kuzeyinde yer alır. Başkent Asmara'dır. Resmi dilleri; Arapça, Tigrinyaca ve İngilizce'dir. Yönetimde geçici hükümet vardır. Para birimi Nakfa'dır. Eritre'de İslam ve Hristiyanlık hâkimdir.

9. Gabon

Bilinmeyen Değişik Ülke İsimleri

Türkçe'de şapka anlamına gelen Gabao kelimesinden gelen Gabon, Afrika'nın ortasında yer alır. Başkent Libreville'dir. Resmi dil Fransızca'dır. Yönetim biçimi başkanlık sistemidir. Para birimi Orta Afrika CFA Frangı'dır. Nüfusun çoğunluğu Hristiyan'dır.

10. Kiribati

Bilinmeyen Değişik Ülke İsimleri

Tarih değiştirme çizgisine sahip olduğu için yeni güne ilk giren ülke olan Kiribati, Büyük Okyanus'ta takımadalardan oluşan bir ülkedir. Başkenti Güney Tarawa'dır. Resmi dil İngilizce'dir. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Para birimi Avustralya Doları'dır.

11. Komorlar

Bilinmeyen Değişik Ülke İsimleri

Diğer adı Kamer Adaları olan Komorlar, Afrika'da yer alan bir ada ülkesidir. Başketi Moroni'dir. Resmi dilleri; Komorca, Arapça ve Fransızca'dır. Yönetim biçimi federal cumhuriyettir. Para birimi Komor Frankı'dır.

12. Mauritius

Bilinmeyen Değişik Ülke İsimleri

İlk olarak Portekizli denizcilerin ayak bastığı ada olan Mauritius, Afrika kıtasına bağlıdır. Başkenti Port Louis'tir. Resmi dilleri; İngilizce ve Fransızca'dır. Yönetim biçimi parlamenter cumhuriyettir. Para birimi Mauritius Rupisi'dir. Ülkede Hinduizm hâkimdir.

13. Palau

Bilinmeyen Değişik Ülke İsimleri

Geçmişte İspanyol egemenliğinde kalan Palau, bir Okyanusya ülkesidir. Başkenti Ngerulmud'dur. Resmi diller; İngilizce, Japonca ve Palau Dili'dir. Yönetim biçimi ABD ile Serbest Birlik Sözleşmesi ile bağlı başkanlık sistemidir. Para birimi ABD Doları'dır.

14. Ruanda

Bilinmeyen Değişik Ülke İsimleri

Türkçe'de büyümek anlamındaki kwanda kelimesinden gelen Ruanda, Afrika'da yer alır. Başkenti Kigali'dir. Resmi dilleri; Kinyarwanda, Fransızca ve İngilizce'dir. Yönetim biçimi cumhuriyet/başkanlık sistemidir.Para birimi Ruanda Frangı'dır. Hristiyanlık hâkimdir.

15. Sealand

Bilinmeyen Değişik Ülke İsimleri

İngiliz binbaşısı Roy Bates tarafından kurulan Sealand, şu anda Birleşik Krallık'tan ayrı hüküm sürmektedir. Başkent Sealand; resmi dili İngilizce'dir. Yönetim biçimi prenslik ve anayasal monarşidir. Para birimi Sealand Doları'dır.

16. Seyşeller

Bilinmeyen Değişik Ülke İsimleri

Ülke ekonomisi tarım ve turizme dayanan Seyşeller, Hint Okyanusu'ndaki 115'in üzerinde adadan oluşur. Başkent Victoria'dır. Resmi dilleri; Seyşeller Kreyolu, Fransızca ve İngilizce'dir. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Para birimi Seyşeller Rupisi'dir.

17. Tuvalu

Bilinmeyen Değişik Ülke İsimleri

Küresel ısınma nedeniyle sıcaklık bir derece daha artarsa sulara gömülecek olan Tuvalu, Büyük Okyanus'ta bulunan dokuz mercan adasından oluşur. Başkent Fongafale'dir. Resmi dilleri; Tuvalyanca ve İngilizce'dir. Yönetim biçimi parlamenter demokrasidir. Para birimi Tuvalu Doları'dır.

18. Vanuatu

Bilinmeyen Değişik Ülke İsimleri

İlk sakinleri Melanezyalılar olan Vanuatu, Büyük Okyanus'ta yer alan bir ada ülkesidir. Başkent Port Vila'dır. Resmi dilleri; Bislama, İngilizce ve Fransızca'dır. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Para birimi Vanuatu Vatu'dur.

19. Yeşil Burun Adaları

Bilinmeyen Değişik Ülke İsimleri

Periyodik kuraklıklar yaşayan Yeşil Burun Adaları, Atlas Okyanusu'nda bulunan bir Afrika ülkesidir. Başkenti Praia'dır. Resmi diller; Portekizce, Cabo Verde, Kreolü'dür. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Para birimi Yeşil Burun Adaları Eskudosu'dur.

20. Zimbabve

Bilinmeyen Değişik Ülke İsimleri

Tropik bir iklime sahip olan Zimbabve, Afrika kıtasının güneyinde yer alır. Başkenti Harare'dir. Resmi dilleri; İngilizce, Shonaca, Ndebelece'dir. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Para birimleri; ABD Doları, Botsvana Pulası, İngiliz Sterlin'i, Güney Afrika Randı'dır. Nüfusun çoğunluğu Hristiyan'dır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Ülkeler Hakkında İlginç BilgilerEn Çok Akıllı Telefon Kullanan Ülkeler

Ülkelere İsimlerini Kimler Veriyor?

Tarihsel yaşanmışlıklara dayalı olan olay aracılığıyla meydana gelebilmektedir. Aynı zamanda ülkeyi keşif eden kişi de kendi ismini bulunduğu ülkeye verebiliyor. Elbette bu durum ülkenin, konumuna ve tarihine göre değişkenlik gösterebiliyor.

Bu tür ülke isimleri neden önemlidir?

Dünya çapında farklı kültürlerin ve toplulukların keşfedilmesine yardımcı olabilir ve dünya hakkında daha fazla bilgi edinmemize olanak tanır. Ayrıca, bu ülkelerin tarihsel ve kültürel mirasları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmamıza yardımcı olabilir.

YORUMLAR (23)
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
23 Yorum