Çok Bilinmeyen Ülke İsimleri

Çok Bilinmeyen Ülke İsimleri
19.05.201515:41

Bilmediğimiz ne kadar çok şey olduğunu gösteren küçük şeyler vardır. Örneğin yaşadığımız dünyadaki ülkelerin bazılarını hiç duymamış olmamız bunun ufak bir kanıtıdır. İşte çok bilinmeyen o ülkeler...

Haber güncelleme tarihi 08.04.2019 10:17

Dünyadaki ülkelere baktığımda bilmediğim ve çok bilinmeyeceğini düşündüğüm 20 tane ülke ismi ile karşılaştım. Gelin varlığı bilinmeyen bu ülkelere yolculuğa çıkalım. İçlerinde bildikleriniz varsa ne mutlu size.

Abhazya

Gürcistan'ın kuzeybatısında Karadeniz'in doğusunda yer alan tarihsel bir ülke olan Abhazya, adını bölgenin halkından alıyor. Dili Abazaca'dır. Başkenti Suhum'dur. Çoğunluk Hristiyan'dır fakat geleneksel dine, İslam'a inananlar ve Katolik olanlar da vardır. Para birimi Ruble'dir. Yönetim şekli cumhuriyettir.

abhazya ülke


Andorra

Pirene Dağları'nda, Fransa ve İspanya arasında küçük bir ülke olan Andorra Prensliği'nin yönetim biçimi monarşidir. Resmi dili Katalanca'dır. Başkenti, Andorra la Vella'dır. Para birimi Euro'dur. 

andorra ülke


Angola

Afrika'nın güneybatısında yer alan Angola, Atlas Okyanusu'nun doğusunda yer alır. Resmi dili Portekizce'dir. Başkent Luanda'dır. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Para birimi Kwanza'dır. Nüfusun yarısından fazlası Hristiyan'dır.

angola ülke


Burkina Faso

Geçmişte Fransa sömürgesi olan ülke Afrika'nın batı bölümünde yer alır. Başkenti Ouagadougou'duır. Resmi dili Fransızca'dır. Yönetiminde geçici hükümet vardır. Para birimi Batı Afrika CFA Frangı'dır. Büyük bir çoğunluk İslamiyet'e inanır. 

burkina faso ülke


Burundi

Rundiler'in yaşadığı ülke anlamına gelen Burundi, Afrika'nın orta bölümünün doğusunda yer alır. Başkenti Bujumbura'dır. Resmi dilleri; Kirundi, Fransızca ve İngilizce'dir. yönetim biçimi başkanlık sistemidir. Para birimi Burundi Frangı'dır. Hakim olan din Hristiyan dinidir.

burundi ülke


Cibuti

Geçmişte Fransız sömürgesinde olan Cibuti, Doğu Afrika'da bulunan küçük bir ülkedir. Başkent Cibuti'dir. Resmi dilleri; Arapça ve Fransızca'dır. Yönetim biçimi demokrasidir. Para birimi Frank'tır. Nüfusun büyük kısmı İslam dinine inanır.

cibuti ülke


Doğu Timor

Kökeni Timur sözcüğü olan Timor, Güneydoğu Asya'da yer alır. Başkent Dili'dir. Resmi diller; Tetum ve Portekizce'dir. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Para birimi ABD Doları'dır. Halkın büyük çoğunluğu Katolik Hristiyan'dır.

doğu timor ülke


Eritre

Geçmişte İtalyan kolonisi olan Eritre, Doğu Afrika'nın kuzeyinde yer alır. Başkent Asmara'dır. Resmi dilleri; Arapça, Tigrinyaca ve İngilizce'dir. Yönetimde geçici hükümet vardır. Para birimi Nakfa'dır. Eritre'de İslam ve Hristiyanlık hâkimdir.

eritre ülke


Gabon

Türkçe'de şapka anlamına gelen Gabao kelimesinden gelen Gabon, Afrika'nın ortasında yer alır. Başkent Libreville'dir. Resmi dil Fransızca'dır. Yönetim biçimi başkanlık sistemidir. Para birimi Orta Afrika CFA Frangı'dır. Nüfusun çoğunluğu Hristiyan'dır.

gabon ülke


Kiribati

Tarih değiştirme çizgisine sahip olduğu için yeni güne ilk giren ülke olan Kiribati, Büyük Okyanus'ta takımadalardan oluşan bir ülkedir. Başkenti Güney Tarawa'dır. Resmi dil İngilizce'dir. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Para birimi Avustralya Doları'dır. 

kiribati ülke


Komorlar

Diğer adı Kamer Adaları olan Komorlar, Afrika'da yer alan bir ada ülkesidir. Başketi Moroni'dir. Resmi dilleri; Komorca, Arapça ve Fransızca'dır. Yönetim biçimi federal cumhuriyettir. Para birimi Komor Frankı'dır. 

komorlar ülke


Mauritius

İlk olarak Portekizli denizcilerin ayak bastığı ada olan Mauritius, Afrika kıtasına bağlıdır. Başkenti Port Louis'tir. Resmi dilleri; İngilizce ve Fransızca'dır. Yönetim biçimi parlamenter cumhuriyettir. Para birimi Mauritius Rupisi'dir. Ülkede Hinduizm hâkimdir.

mauritius ülke


Palau

Geçmişte İspanyol egemenliğinde kalan Palau, bir Okyanusya ülkesidir.Başkenti Ngerulmud'dur. Resmi diller; İngilizce, Japonca ve Palau Dili'dir. Yönetim biçimi ABD ile Serbest Birlik Sözleşmesi ile bağlı başkanlık sistemidir. Para birimi ABD Doları'dır.

palau ülke


Ruanda

Türkçe'de büyümek anlamındaki kwanda kelimesinden gelen Ruanda, Afrika'da yer alır. Başkenti Kigali'dir. Resmi dilleri; Kinyarwanda, Fransızca ve İngilizce'dir. Yönetim biçimi cumhuriyet/başkanlık sistemi'dir.Para birimi Ruanda Frangı'dır. Hristiyanlık hâkimdir.

ruanda ülke


Sealand

İngiliz binbaşısı Roy Bates tarafından kurulan Sealand, şu anda Birleşik krallık'tan ayrı hüküm sürmektedir. Başkent Sealand; resmi dili İngilizce'dir. Yönetim biçimi prenslik ve anayasal monarşidir. Para birimi Sealand Doları'dır.

sealand ülke


Seyşeller

Ülke ekonomisi tarım ve turizme dayanan Seyşeller, Hint Okyanusu'ndaki 115'in üzerinde adadan oluşur. Başkent Victoria'dır. Resmi dilleri; Seyşeller Kreyolu, Fransızca ve İngilizce'dir. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Para birimi Seyşeller Rupisi'dir. 

seyşeller ülke


Tuvalu

Küresel ısınma nedeniyle sıcaklık bir derece daha artarsa sulara gömülecek olan Tuvalu, Büyük Okyanus'ta bulunan dokuz mercan adasından oluşur. Başkent Fongafale'dir. Resmi dilleri; Tuvalyanca ve İngilizce'dir. Yönetim biçimi parlamenter demokrasidir. Para birimi Tuvalu Doları'dır.

tuvalu ülke


Vanuatu

İlk sakinleri Melanezyalılar olan Vanuatu, Büyük okyanus'ta yer alan bir ada ülkesidir. Başkent Port Vila'dır. Resmi dilleri; Bislama, İngilizce ve Fransızca'dır. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Para birimi Vanuatu Vatu'dur.

vanuatu ülke


Yeşil Burun Adaları

Periyodik kuraklıklar yaşayan Yeşil Burun Adaları, Atlas okyanusu'nda bulunan bir Afrika ülkesidir. Başkenti Praia'dır. Resmi diller; Portekizce, Cabo Verde, Kreolü'dür. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Para birimi Yeşil Burun Adaları Eskudosu'dur.

yeşil burun adaları ülke


Zimbabve

Tropik bir iklime sahip olan Zimbabve, Afrika kıtasının güneyinde yer alır. Başkenti Harare'dir. Resmi dilleri; İngilizce, Shonaca, Ndebelece'dir. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Para birimleri; ABD Doları, Botsvana Pulası, İngiliz Sterlin'i, Güney Afrika Randı'dır. Nüfusun çoğunluğu Hristiyan'dır.

zimbabve ülke

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
728
333
320
117
143
190
1146
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.