Çok Bilinmeyen Ülke İsimleri

Çok Bilinmeyen Ülke İsimleri
19.05.201515:41

Dünya üzerinde birçok ülke bulunmaktadır. Bu ülkelerin birçoğunun değişik ve ilginç isimleri vardır. Bu içeriğimizde bilinmeyen ülkeleri derledik...

Haber güncelleme tarihi 17.09.2022 09:04

Bilinmeyen Değişik Ülke İsimleri

Dünya üzerinde toplamda 208 adet ülke bulunmaktadır. Bu ülkelerden bazıları özerk olsa da bazıları bağımlı ülkelerdir. Değişik ve ilginç isimlerle var olan ve bilinmeyen ülkeleri sizler için derledik.

İşte sizlere garip isimli gelecek duymadığınız ülkeler;

1. Abhazya

Bilinmeyen ülke isimlerix

Gürcistan'ın kuzeybatısında Karadeniz'in doğusunda yer alan tarihsel bir ülke olan Abhazya, adını bölgenin halkından alıyor. Dili Abazaca'dır. Başkenti Suhum'dur. Çoğunluk Hristiyan'dır fakat geleneksel dine, İslam'a inananlar ve Katolik olanlar da vardır. Para birimi Ruble'dir. Yönetim şekli cumhuriyettir.

2. Andorra

Bilinmeyen ülke isimleri

Pirene Dağları'nda, Fransa ve İspanya arasında küçük bir ülke olan Andorra Prensliği'nin yönetim biçimi monarşidir. Resmi dili Katalanca'dır. Başkenti, Andorra la Vella'dır. Para birimi Euro'dur.

3. Angola

Bilinmeyen ülke isimleri

Afrika'nın güneybatısında yer alan Angola, Atlas Okyanusu'nun doğusunda yer alır. Resmi dili Portekizce'dir. Başkent Luanda'dır. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Para birimi Kwanza'dır. Nüfusun yarısından fazlası Hristiyan'dır.

4. Burkina Faso

Bilinmeyen ülke isimleri

Geçmişte Fransa sömürgesi olan ülke Afrika'nın batı bölümünde yer alır. Başkenti Ouagadougou'dur. Resmi dili Fransızca'dır. Yönetiminde geçici hükümet vardır. Para birimi Batı Afrika CFA Frangı'dır. Büyük bir çoğunluk İslamiyet'e inanır.

5. Burundi

Bilinmeyen ülke isimleri

Rundiler'in yaşadığı ülke anlamına gelen Burundi, Afrika'nın orta bölümünün doğusunda yer alır. Başkenti Bujumbura'dır. Resmi dilleri; Kirundi, Fransızca ve İngilizce'dir. yönetim biçimi başkanlık sistemidir. Para birimi Burundi Frangı'dır. Hakim olan din Hristiyan dinidir.

6. Cibuti

Bilinmeyen ülke isimleri

Geçmişte Fransız sömürgesinde olan Cibuti, Doğu Afrika'da bulunan küçük bir ülkedir. Başkent Cibuti'dir. Resmi dilleri; Arapça ve Fransızca'dır. Yönetim biçimi demokrasidir. Para birimi Frank'tır. Nüfusun büyük kısmı İslam dinine inanır.

7. Doğu Timor

Bilinmeyen ülke isimleri

Kökeni Timur sözcüğü olan Timor, Güneydoğu Asya'da yer alır. Başkent Dili'dir. Resmi diller; Tetum ve Portekizce'dir. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Para birimi ABD Doları'dır. Halkın büyük çoğunluğu Katolik Hristiyan'dır.

8. Eritre

Bilinmeyen ülke isimleri

Geçmişte İtalyan kolonisi olan Eritre, Doğu Afrika'nın kuzeyinde yer alır. Başkent Asmara'dır. Resmi dilleri; Arapça, Tigrinyaca ve İngilizce'dir. Yönetimde geçici hükümet vardır. Para birimi Nakfa'dır. Eritre'de İslam ve Hristiyanlık hâkimdir.

9. Gabon

Bilinmeyen ülke isimleri

Türkçe'de şapka anlamına gelen Gabao kelimesinden gelen Gabon, Afrika'nın ortasında yer alır. Başkent Libreville'dir. Resmi dil Fransızca'dır. Yönetim biçimi başkanlık sistemidir. Para birimi Orta Afrika CFA Frangı'dır. Nüfusun çoğunluğu Hristiyan'dır.

10. Kiribati

Bilinmeyen ülke isimleri

Tarih değiştirme çizgisine sahip olduğu için yeni güne ilk giren ülke olan Kiribati, Büyük Okyanus'ta takımadalardan oluşan bir ülkedir. Başkenti Güney Tarawa'dır. Resmi dil İngilizce'dir. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Para birimi Avustralya Doları'dır.

11. Komorlar

Bilinmeyen ülke isimleri

Diğer adı Kamer Adaları olan Komorlar, Afrika'da yer alan bir ada ülkesidir. Başketi Moroni'dir. Resmi dilleri; Komorca, Arapça ve Fransızca'dır. Yönetim biçimi federal cumhuriyettir. Para birimi Komor Frankı'dır.

12. Mauritius

Bilinmeyen ülke isimleri

İlk olarak Portekizli denizcilerin ayak bastığı ada olan Mauritius, Afrika kıtasına bağlıdır. Başkenti Port Louis'tir. Resmi dilleri; İngilizce ve Fransızca'dır. Yönetim biçimi parlamenter cumhuriyettir. Para birimi Mauritius Rupisi'dir. Ülkede Hinduizm hâkimdir.

13. Palau

Bilinmeyen ülke isimleri

Geçmişte İspanyol egemenliğinde kalan Palau, bir Okyanusya ülkesidir. Başkenti Ngerulmud'dur. Resmi diller; İngilizce, Japonca ve Palau Dili'dir. Yönetim biçimi ABD ile Serbest Birlik Sözleşmesi ile bağlı başkanlık sistemidir. Para birimi ABD Doları'dır.

14. Ruanda

Bilinmeyen ülke isimleri

Türkçe'de büyümek anlamındaki kwanda kelimesinden gelen Ruanda, Afrika'da yer alır. Başkenti Kigali'dir. Resmi dilleri; Kinyarwanda, Fransızca ve İngilizce'dir. Yönetim biçimi cumhuriyet/başkanlık sistemidir.Para birimi Ruanda Frangı'dır. Hristiyanlık hâkimdir.

15. Sealand

Bilinmeyen ülke isimleri

İngiliz binbaşısı Roy Bates tarafından kurulan Sealand, şu anda Birleşik Krallık'tan ayrı hüküm sürmektedir. Başkent Sealand; resmi dili İngilizce'dir. Yönetim biçimi prenslik ve anayasal monarşidir. Para birimi Sealand Doları'dır.

16. Seyşeller

Bilinmeyen ülke isimleri

Ülke ekonomisi tarım ve turizme dayanan Seyşeller, Hint Okyanusu'ndaki 115'in üzerinde adadan oluşur. Başkent Victoria'dır. Resmi dilleri; Seyşeller Kreyolu, Fransızca ve İngilizce'dir. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Para birimi Seyşeller Rupisi'dir.

17. Tuvalu

Bilinmeyen ülke isimleri

Küresel ısınma nedeniyle sıcaklık bir derece daha artarsa sulara gömülecek olan Tuvalu, Büyük Okyanus'ta bulunan dokuz mercan adasından oluşur. Başkent Fongafale'dir. Resmi dilleri; Tuvalyanca ve İngilizce'dir. Yönetim biçimi parlamenter demokrasidir. Para birimi Tuvalu Doları'dır.

Dünya üzerinde yüzölçümü en büyük ülkeler için buraya tıklayabilirsiniz.

18. Vanuatu

Bilinmeyen ülke isimleri

İlk sakinleri Melanezyalılar olan Vanuatu, Büyük Okyanus'ta yer alan bir ada ülkesidir. Başkent Port Vila'dır. Resmi dilleri; Bislama, İngilizce ve Fransızca'dır. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Para birimi Vanuatu Vatu'dur.

10. Yeşil Burun Adaları

Bilinmeyen ülke isimleri

Periyodik kuraklıklar yaşayan Yeşil Burun Adaları, Atlas Okyanusu'nda bulunan bir Afrika ülkesidir. Başkenti Praia'dır. Resmi diller; Portekizce, Cabo Verde, Kreolü'dür. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Para birimi Yeşil Burun Adaları Eskudosu'dur.

20. Zimbabve

Bilinmeyen ülke isimleri

Tropik bir iklime sahip olan Zimbabve, Afrika kıtasının güneyinde yer alır. Başkenti Harare'dir. Resmi dilleri; İngilizce, Shonaca, Ndebelece'dir. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Para birimleri; ABD Doları, Botsvana Pulası, İngiliz Sterlin'i, Güney Afrika Randı'dır. Nüfusun çoğunluğu Hristiyan'dır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1832
410
528
242
280
305
1855
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 8
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.