Hangi Olay Haberdir?

Hangi Olay Haberdir?
04.06.201515:17

Olay, çeşitli olguların belirli bir yer ve zaman içinde oluşmasıdır. Olaylar haber olarak insanlara ulaşmazsa hayalden başka bir şey değildir. Peki, her olay haber midir?

Haber güncelleme tarihi 04.02.2016 15:28

Gazetecilikte, haber genellikle olay veya olayların hikâyesi şeklinde özetlenir. Wilbur Schramm, haber olay ilişkisinde haberin içindekine ve haberin niteliğine dikkat çeker: "Haber bir olay değildir. Olduktan sonra algılanabilecek bir olgudur. Olayla özdeş değil fakat olayın esas çerçevesi içinde tekrar kurulabilmesi hedefidir."

Gazeteciliğin temeli bilgi alma ve vermedir. Buna enformasyon da denmektedir. Gazetecilikte herhangi bir haberin oluşmasında enformasyon işlemi gerekmektedir. Haber unsurlarını toplamak haber alma iken; haber ulaştırma haber verme konumunda yer alır. 

 

Hangi Olay Haber Olarak Değer Kazanır?

Her olay haber değildir. Bir olayın haber olabilmesi için bazı özellikleri taşıması gerekir. Ünlü gazeteci Lord Notecliffe'nin bilinen haber ölçütüne göre bir köpek adamı ısırırsa, bu haber değildir ama bir adam bir köpeği ısırırsa, bu olay bir haberdir. 

 

Haber ve Gerçek İlişkisi

Olayların haberlerin hammaddesini oluşturduğunu söylemiştik. Buna ek olarak şunu söylemek gerekir: Haber olan olay, gerçek üzerine kuruludur. 1920'li yıllarda Walter Lippmann, haber gerçek ilişkisini şu şekilde değerlendirir: "Haber ile gerçek aynı şey değildir. Haberin işlevi bir olayı iletmektir. Gerçeğin işlevi ise saklı kalmış olguları gün ışığına çıkararak ve bunların birbirleri arasındaki bağlantıyı kurarak, insanoğlunun iletişimine olanak tanımak için gerçeğin resmini yapabilmektir."

Sonuç olarak, haberin gerçekle olan ilişkisinde şöyle bir durum ortaya çıkmaktadır: Haberde gerçek payı değişken olduğu için olaya ait gerçek tüm gerçekliğiyle haber haline getirilmeyebilir. Önemli olan gerçeğin kalıcı olması, haberlerin zamanla unutulup gitmemesidir.

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6
5
1
3
3
2
6
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.