Guatr Nedir, Guatr Çeşitleri ve Tedavileri Nelerdir?

Guatr Nedir, Guatr Çeşitleri ve Tedavileri Nelerdir?
29.06.201522:58

Genellikle iyot eksikliğinden kaynaklanan ve birkaç çeşidi bulunan ağrısız bir rahatsızlıktır. Boyunda oluşan şişkinlik ile kendini göstermektedir. İşte sizler için guatr hakkında bilgileri sizler için derledik.

Haber güncelleme tarihi 01.12.2020 18:49

Guatr Nedir?

guatr-hakkinda-bilgi.jpg

Guatr, boynun alt kısmında bulunan ve kelebek şeklindeki tiroid bezinin büyümesidir. Tiroid bezi büyümeyi kontrol eden hormonları üretmekle birlikte sindirim sistemi, kalp, beyin ve vücut ısısına kadar vücudun birçok alanında etkin rol oynamaktadır.


Guatr'ın Oluşumuna Sebep Olan Faktörler Nelerdir?

Tiroid bezinin büyümesine ve guatr tablosunun oluşumuna sebep olan başlıca nedenler şu şekildedir;


1. İyot Eksikliği

guatr-hakkinda-bilgi-001.jpg

İyot eksikliği, guatrın ana nedenidir. Tiroidin tiroid hormonları üretmesine yardımcı olmak için iyot gereklidir. Eğer yeterince iyot almamışsanız, tiroid hormonu yapmak için fazla çalışmamakta ve bu da bezin büyümesine neden olur.


2. Tiroid Bezinin Normalden Fazla Çalışması

guatr-hakkinda-bilgi-012.jpg

Tiroit bezinin kendi başına, kandaki tiroit hormonu düzeyi ile ilişkisiz olarak, devamlı ve vücut gereksinimden fazla tiroit hormonu üretmesine hipertirodi denir. Tiroid bezinin fazla çalışması (hipertirodi) durumunda T3 ve T4 hormonları aşırı miktarda üretilir. Hastaların dörtte üçünde bunun nedeni kanda tiroidi uyarıcı bir antikor bulunmasıdır. 


3. Tiroid Bezinin Normalden Az Çalışması

guatr-hakkinda-bilgi-013.jpg

Tiroitin az çalışması durumu ‘'hipotiroidi'' olarak adlandırılmaktadır. Yetişkinlerde tiroid bezinin az çalışması ya da çalışmaması durumunda vücudun tamamı etkilenir. En belirgin belirtileri arasında halsizlik, yorgunluk, hareketlerde yavaşlama, saç dökülmesi, ciltte kuruluk, göz çevresinde ve ayaklarda ödem, unutkanlık, konsantre olamama, sürekli uyku hali, kabızlık, gebe kalamama ve cinsel isteksizlik gibi sorunlar sayılabilir. 


4. Tiroid Bezinde İçinde ve Üzerinde Oluşan Küçük Şişlikler

guatr-hakkinda-bilgi-014.jpg

Tiroid bezi, bazen nodül yüzünden de büyüyebilir. Nodül içeren guatrlara nodüller guatr denir. Tiroit nodülü, tiroit dokusu içinde oluşan tiroit dokusuna benzemeyen ve değişik büyüklüklerde olabilen anormal kitlelerdir. Kadınlarda daha sık bulunan nodüller, toplumun ortalama yüzde 50’sinde görülmektedir.


5. Tiroid Kanseri

guatr-hakkinda-bilgi-015.jpg

Tiroid kanseri de tiroid bezinin içinde bir şişlik meydana getirir. Tiroid kanseri hastalıklarının büyük bir kısmında herhangi bir şikayet belirtisi görülmez. Bazı hastaların boyun kısmında kitle oluşmuş ya da lenf bezlerinde büyüme yaşanmış olabilir. Bazı vakaların boğazında rahatsızlık hissi, nefes alıp vermede sıkıntı görülse de, farklı sebepler de dikkate alınmalıdır. 


6. Tiroid Bezi İltihaplanması

guatr-hakkinda-bilgi-016.jpg

Tiroit bezi iltihaplanması tiroidit adıyla da bilinir. Troit beziyle ilgili sorunlar bizi hem fiziksel hem de psikolojik olarak etkilerler. Tiroit vücudumuzdaki en önemli salgı bezlerinden birisidir. Bedenimizin verimli bir şekilde çalışması için gerekli önemli hormonların bazılarını tiroit bezi salgılar. Bezde bulunan iltihap da tiroid bezini büyütür. 


Guatr'ın Belirtileri Nelerdir?

guatr-hakkinda-bilgi-003.jpg

Guatrda genellikle çok fazla belirti olmamakla birlikte en yaygın belirti boyunun şişmesi ve tiroid bezlerinin şişmesiyle birlikte nodül oluşmasıdır fakat hormonların fazla üretildiği, yani zehirli guatrda belirtiler şu şekilde olmaktadır;

 • Öksürük, hırıltı, yutkunmada güçlük
 • Baş dönmesi
 • Ellerde titreme ve terleme
 • Kusma
 • Gözlerin şişmesi
 • Kalp çarpıntısı

Guatr'ın Çeşitleri Nelerdir?

Guatrların birçok nedeni ve buna bağlı olarak farklı türleri vardır. Bunlar şunlardır;

1. Kolloid Guatr (Endemik)

guatr-hakkinda-bilgi-004.jpg

Genellikle herhangi bir nedene bağlı olmamakla birlikte tiroid bezinin yeterli miktarda tiroid hormonu üretmemesi nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Ailede guatr sorunu olanlar ve  40 yaş üstü kadın ve erkeklerde daha çok görülmektedir. Aynı zamanda uzun süreli ilaç kullanımı guatra neden olmaktadır.


2. Toksik Nodüler Guatr

guatr-hakkinda-bilgi-005.jpg

Bu guatr türünde tiroid bezi üzerinde yuvarlak nodüller oluşur ve bu nodüler gereğinden fazla tiroid hormonu üretir. Toksit nodüler guatr zehirli guatr olarak da bilinir. En uygun tedavi yöntemi için tartışmalar vardır. Graves hastalığının aksine toksik nodüler guatr bir hastalık olarak görülmez ve yavaş yavaş geriler. 


3. Hipertiroid

guatr-hakkinda-bilgi-006.jpg

Tiroid bezinin aşırı aktif olması durumunda bezin genişlemesidir. Hipertiroid, tiroit bezinin salgıladığı tiroit hormonlarının fazla çalışması ve kanda fazla tiroit bulunmasıdır. Hipertiroidin belirtileri arasında aşırı terleme, sıcağa dayanıksızlık ve çarpıntı vb. durumlar vardır.


4. Hipotiroid

guatr-hakkinda-bilgi-007.jpg

Tiroid bezinin yeterli miktarda tiroid hormonu üretmemesi durumunda tiroid bezi büyüyerek bu ihtiyaca cevap vermeye çalışır. Hipotiroidinin yaygın belirtileri arasında halsizlik, yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü, kabızlık, çabuk üşüme ve soğuğa dayanıksızlık görülmektedir. 


Guatr Tedavisi

guatr-hakkinda-bilgi-008.jpg

Guatr’ın çeşidine göre tedavi yöntemi de değişmektedir. Tiroid bezinin küçülmesi için ilaç tedavisiyle birlikte iyot ve potasyum takviyesine başvurulur. Aynı zamanda tiroid bezinin aşırı hormon ürettiği durumlarda radyoaktif iyot tedavisi uygulanır. İlerlemiş ve tedaviye cevap vermeyen guatr türlerinde ameliyat ile tiroid bezi alınarak ameliyat sonrası ömür boyu ilaç tedavisi uygulanır.


Guatr'ı Etkileyen Unsurlar

guatr-hakkinda-bilgi-002.jpg

İyot guatrın başlıca nedenlerindendir fakat iyot bakımından yetersiz beslenme guatrı tetiklediği gibi gereğinden fazla iyot kullanımı da guatr riskini artırmaktadır.

 • Aşırı sigara kullanımı
 • 40 yaş üzeri yetişkinlerde guatr riski artarken kadınlarda guatra daha çok rastlanılmaktadır.
 • Hamilelik ve menapoz dönemlerinde guatr riski artış göstermektedir.
 • Boyun ve göğüs bölgesinde yoğun radyasyona maruz kalan kişilerde risk artmaktadır.
 • Kalp ilacı gibi uzun süreli ilaç kullanımı guatr riskini arttırmaktadır.
 • Bağışıklık sisteminde sorun yaşayanlar risk grubundalardır.

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
10
14
5
9
12
2
5
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.