Görsel Bir Dil: İşaret Dili

Görsel Bir Dil: İşaret Dili
13.08.201510:27

İşaret dili, işitme engellilerin kendi aralarında iletişim kurarken, el hareketlerini ve yüz mimiklerini kullanarak oluşturdukları görsel bir dildir

Haber güncelleme tarihi 07.12.2020 15:33

Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 12'lik kısmı engelli insanlardan oluşmaktadır. Bu engellerden biri olan işitme veya konuşma engellilerin kullandıkları dil işaret dilidir. Konuşma ve işitme engelli insanların kullandıkları işaret dili, kendi aralarında iletişim kurabilmek için el hareketlerini, yüz mimiklerini ve bir bütün olarak vücut dilini kullanarak oluşturdukları sessiz, görsel bir dildir.

İşaret dili, ülkeden ülkeye farklılık gösteren aksan ve lehçelere sahiptir.

Türkiye'de işaret dilinin tarihi

Günümüzde Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kullanılan İşaret Dili'nin (TİD) kökeni 16. ve 17. yüzyıllarda Osmanlı Devleti’ne uzanmaktadır.

İlk işitme engelliler okulu yine Osmanlı döneminde II. Abdülhamit tarafından 1902′de kurulan Yıldız Sağırlar Okulu’dur. İşaret dilinin Osmanlı döneminde mahkemelerde kullanıldığına dair bilgiler vardır fakat işaret dili görsel bir dil olduğu için yazılı tarihte yaygın olarak kayıt altına alınmamıştır.

İşaret dilinin ana özellikleri

İşaret dilleri de sözlü diller gibi gramer yapısına sahiptir.

Her işaret dilinin kendine özgü gramer kuralları vardır. Her kavram için kullanılan işaretler kullanıcılar arasında ortaktır.

Her ülkenin kendi işaret dili vardır.

İşaret dilinin erken yaşta öğrenilmesi bir avantajdır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
26
8
29
5
7
3
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.