Görme Engelli Birine Nasıl Yardım Edilmeli ?

Görme Engelli Birine Nasıl Yardım Edilmeli ?
06.08.201514:58

Bir görme özürlüye hangi durumda nasıl davranmalıyız? Görme özürlüye yardım ederken yapacağımız davranışların hangisi doğru, hangisi yanlış hiç düşündünüz mü?

Haber güncelleme tarihi 09.01.2018 08:54

Yolda yürürken bir görme özürlüye rastladığınız zaman ona yardımcı olmak istersiniz fakat nasıl davranacağınızı bilemezsiniz. Görme özürlülere yardımcı olmanız gerektiğinde dikkat etmeniz ya da uygulamanız gereken davranışlar nelerdir ?  Haberimizde tüm sorularınıza yanıt bulacaksınız.

 

  • Öncelikli olarak yardıma ihtiyacı olup olmadığını sorunuz. Eğer ihtiyacı varsa yardımcı olun.

 

  • Eğer görme özürlü o an ciddi bir tehlike ile yüz yüze değilse sağa git, sola git gibi emir ifadeleri kullanmaktan kaçının çünkü bu tür komutlar üst üste tekrarlandığında karşınızda bulunan insan için can sıkıcı hale gelebilir.

 

  • Eğer görme özürlüyle birlikte bir yere kadar beraber yürüyecekseniz, onun sizin kolunuza girerek yürümesi daha doğrudur. Onu kolundan, belinden ya da elbisesinden çekiştirerek götürmek en rahatsız edici davranışlardan bir tanesidir.

 

  • Görme özürlünün daha önce bildiği ortamlarda yardımcı olurken iniş ve çıkışlarda her defasında iniyoruz ya da çıkıyoruz demenize gerek yoktur. İniş- çıkışlara bir adım kala yavaşlamanız yeterlidir. Ancak yabancı olduğu ortamlarda ise alışıncaya kadar iniş ve çıkışları söyleyebilirsiniz.

 

  • Eğer görme özürlüye oturacağı bir yeri tarif edecekseniz; Oraya oturun, buraya oturun gibi ifadeler kullanarak tarif etmeyin. Sağ, sol, ön, arka gibi yönlerle tarif edin. Görme engellinin oturacağı sandalyenin arka kısmına elinin dokunmasını sağlayarak da ona yardımcı olabilirsiniz. Eğer araba ya da taksiye binmesine yardım edecekseniz, arabanın kapısına dokunmasını sağlayarak ön ya da arka kapıdan bindiğini belirtmeniz yeterlidir.

 

  • Görme engelli birine içecek bir şey ikram ederken çarpıp dökmemesi için “çayınızı veriyorum” , “suyunuzu veriyorum” gibi ön uyarılarda bulunun.

 

  • Görme özürlülerin attığı imzalar yasal olarak geçerli sayılmaktadır. Ancak sadece kendileri talep ettikleri zaman tanıklarında imzaları alınabilir. Görme engelli biri imza atacağı zaman kalemin ucunu imza atacağı yere koymanız onun için yeterli olacaktır.

 

  • Görme özürlü bir kişiyle konuşurken yanından ayrılmanız gereken bir durum olduğunda ona mutlaka bildirin. Hiç ses çıkarmayıp yanından ayrıldığınız zaman sizi hala yanında sanıp, konuşmasını devam ettirebilir. 

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2601
584
1149
256
352
307
1558
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 8
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.