Geri Dönüşüm ve Yararları

Geri Dönüşüm ve Yararları
22.06.201508:32

Geri dönüşüm nedir? Geri dönüşümün önemi ve faydaları nelerdir? Geri dönüşüme nasıl katkı sağlayabiliriz?

Haber güncelleme tarihi 17.05.2017 10:31

‘Geri Dönüşüm Nedir?’

Geri dönüşüm, kullandığımız maddelerin atıklarının, çeşitli kimyasal ve fiziksel çalışmalarla hammadde haline getirilmesi ve yeniden üretime kazandırılmasıdır. Geri dönüşüm sürecine dahil olan atıklar; kağıt, plastikler, piller, alüminyum, hafriyat, cam atıkları, sanayi yağları vs.

temiz-hava.jpg

‘Geri Dönüşümün Önemi ve Yararları

Günden güne çoğalan dünya nüfusu insanları yeni kaynaklar aramaya itiyor. Bu yönden geri dönüşüm sayesinde tabii servetler kısmen korunmuş oluyor. Mesela, alüminyum tencerelerin geri dönüştürülmesi alüminyum maden rezervlerimizin gereksiz yere heba edilmemesini sağlayacaktır.

Ayrıca geri dönüşüm enerjinin tasarruf edilmesine de imkan sağlamış oluyor. Direkt geri dönüşüm sürecine giren atıklar, madenlerin görmüş olduğu işlemleri görmezler. Doğrudan eritme yolu ile yeni ürün için uygun hammadde halini alabilirler. Bu şekilde yaklaşık yüzde 90 enerji tasarrufu gerçekleştirilebilir. Çevremizde bulunan ve zararlı etki yaratan atıkların geri dönüşüm sürecine kazandırılması insanların sağlığına da olumlu yönde yansır. Çevre temizleniyor ve hava kirliliği azalıyor. En önemlisi geri dönüşüm gelecek nesillere ve ekonomiye yatırım olarak düşünülebilir. Geri dönüşümle tabii servetlerimize ve yer altı zenginliklerimize de sahip çıkmış oluyoruz.

geri-donusum-kutusu.JPG

‘Geri Dönüşüme Katkı Sağlayabilirsiniz’

Geri dönüşüme katkı sağlamak için tercih ettiğiniz ürünlerin ambalajında geri dönüşüm sembolü olup olmadığına dikkat edin. Plastik eşyalardan, poşetlerden tekrar tekrar istifade edin. Cam içerisindeki ürünlerin sağlığınıza zararsız olduğunu bilin. Bir defaya mahsus kullanılan ürünleri azaltın. Camdan yapılmış ürünleri uzun zaman kullanabilirsiniz. Pil, kavanoz, kağıt gibi atıkları geri dönüşüm kutularına atın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
58
406
362
43
47
135
724
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.