Futbol Türkiye'ye Nasıl Geldi?

Futbol Türkiye'ye Nasıl Geldi?
03.06.201510:42

Futbolun icadı çok eskilere dayanmakta. Peki ya ülkemizde ne zaman ve nasıl ortaya çıktı?

Haber güncelleme tarihi 12.05.2017 16:49

Ülkemizde futbolun ilk olarak 19. yüzyılın son çeyreğinde oynanmaya başladığı bilinmektedir. Osmanlı döneminde ilk olarak Selanik'te ortaya çıkmış daha sonra da yayılmaya başlamıştır. Fakat Osmanlı’nın baskıcı rejiminin yasakları, Türk’lerde futbolun gelişimini alt düzeyde tutarken, takım kurulmasının engellenmesiyle, bu takımların tarafı olacak geniş kitlelerin oluşması önlenmiştir.

Dönemin anlayışına göre, futbol İslam gelenekleriyle bağdaşmadığından bu spor dalının öncüleri Müslüman olmayan azınlık mensuplarıydı. Özellikle İzmir ve Selanik’teki Rum, Ermeni, İngiliz ve İtalyan asıllılar, kendi aralarında kurdukları takım ve kulüplerde futbol oynamaya başlamışlardır. Bu yüzden ilk futbol kulübü de İzmir'de İngilizler tarafından kurulmuştur.

osmanlıdan günümüze futbolun-tarihcesi.jpg

İlk Türk futbol takımı ise Fuad Hüsnü Bey ile Reşat Danyal Bey tarafından devrin baskısından kaçabilmek adına İngilizce isimle kurulan "Black Stocking" olmuştur. Bu takımın Rumlarla Papazın çayırında 1901'de oynadığı maç ise bir Türk takımının ilk futbol maçı olarak kayıtlara geçmiştir. Reşat Danyal Bey’in kulübüne bir İngiliz ismi vermesi, o zamanlar hüküm süren rejiminden dolayıdır.

Genelde İstanbul'da yaşayan İngilizlerin başı çektiği, ayrıca Rumların da katılımıyla genişleyen futbol sevgisi, arka arkaya futbol kulüplerinin kurulması sonucunu doğurmuştur. Bunun ardından aynı takımların katılımıyla 1903 yılında İstanbul Futbol Ligi kurulmuştur.

turkiyede-futbolun-tarihi ve takımlar.jpg

İstanbul'da bir futbol liginin kurulması, bu coğrafyada futbolun daha da yaygınlaşacağının ilk işareti olmuştur. Türk gençlerinin de bu yeni kurulan takımlara olan ilgisi, zamanla ilk resmi futbol takımımız da ortaya çıkmıştır.

İstanbul Futbol Birliği, kulüpler arası anlaşmazlıklar ve çekişmeler sonucunda 1910 yılında yeniden örgütlenme yoluna gitmiş ve 4 yıl görev yapacak olan İstanbul Futbol Kulüpleri Ligi ortaya çıkmıştır.

istanbul takımları ve turkiyede-futbolun-tarihcesi.jpg

Türkiye'de futbolun tam olarak yeşermeye başladığı periyot 1908- 1923 yılları arasıdır. II. Meşrutiyet sonrası esen özgürlük havasında yeni takımlar kurulmuş, bu arada Türk takımları da varlıklarını ciddi bir şekilde teyit ettirmiştir.

İstanbul'un ardından İzmir, Ankara, Eskişehir, Bursa, Adana ve Trabzon şehirlerinde futbol büyük bir hızla yayılmaya başlamıştır.

Türkiye Milli Futbol Takımı'nın 1954 FIFA Dünya Kupası'na katılması ile birlikte profesyonel bir ligin kurulmasına karar verilmiş, Türkiye Futbol Federasyonu bir Milli Lig'in kurulması fikrini benimsemiştir. Bundan sonra da futbol artık gittikçe gelişen ve daha büyük bir endüstri haline gelecek bir boyuta ulaşmıştır.

turkiyede-futbolun-dogusu ve milli takım.jpg

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
37
46
49
46
103
14
105
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.