Faruk Çelik Kimdir? Nereli? Siyasi Hayatı Hakkında Bilgi

Faruk Çelik, 17 Ocak 1956'da Artvin Yusufeli'nde doğdu. Eski Tarım ve Hayvancılık Bakanı olan Faruk Çelik hakkında bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.
Faruk Çelik Kimdir? Nereli? Siyasi Hayatı Hakkında Bilgi

Faruk Çelik 17 Ocak 1956'da Artvin Yusufeli ilçesinde doğdu. Annesinin adı Hedise, babasının adı ise Yaşar olan Faruk Çelik, küçük yaşlarda çalışma hayatına atıldı. Bursa Uludağ Üniversitesi Yüksek İslam Enstitüsünü bitiren Çelik, farklı işlerde çalıştıktan sonra siyasete atıldı. 2011-2015 yılları arasında Türkiye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, 2015-2017 yılları arasında ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak görev yaptı.

Eğitim ve Çalışma Hayatı

Faruk Çelik Kimdir?

Faruk Çelik Küçük yaşlarda ailesiyle Bursa'ya taşındı ve hem okuyup hem de çocuk işçi olarak çalışmaya başladı. Çelik, Bursa Uludağ Üniversitesi Yüksek İslam Enstitüsü'nden mezun olduktan sonra, Kocaeli İşletme Enstitüsü'nde iki yıl işletme eğitimi aldı. Faruk Çelik dört yıl lise öğretmenliği yapmış ve ticaret ile de ilgilenmiştir. Ayrıca, iki yıl yerel bir gazete işletmiş ve köşe yazarlığı yapmıştır.

Siyasi Hayatı

Faruk Çelik Kimdir?

Faruk Çelik, Refah Partisi'nde il başkanlığı ve Fazilet Partisi'nde Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur.

1999 Türkiye genel seçimlerinde Fazilet Partisi'nin Bursa milletvekili olarak meclise girmiştir.

2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi'ne katılarak Kurucular Kurulu üyesi olmuştur.

2002 ve 2007 Türkiye genel seçimlerinde Bursa milletvekili olarak meclise girmiş ve 2011 ve 2015 Türkiye genel seçimlerinde Şanlıurfa milletvekili olarak görev yapmıştır.

2002-2007 yılları arasında AK Parti Grup Başkanvekili olarak görev yapmış ve 1 Mayıs 2009'da Din İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanlığı'na atanmıştır. Bu görevini 6 Temmuz 2011 tarihine kadar sürdürmüştür.

2007-2009-2011-2015 yılları arasında Recep Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan hükûmetlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak yer almıştır.

AK Parti Kasım 2015 seçimlerinde kazandıktan sonra, Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan 64. Türkiye hükumetinin bir parçası olarak, 24 Kasım 2015 tarihinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak görev yapmaya başladı.

Ahmet Davutoğlu'nun istifasından sonra, Binali Yıldırım tarafından kurulan 65. Türkiye Hükumetinde tekrar aynı pozisyonda atandı.

19 Temmuz 2017'deki kabine değişikliğinde görevi Ahmet Eşref Fakıbaba'ya devredildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Ahmet Eşref Fakıbaba Kimdir?

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.