Evliliği Bitiren 9 Sebep!

Evliliği Bitiren 9 Sebep!
06.06.201510:22

Günümüzdeki evlilikler eskisi gibi bir ömür sürmüyor. Yaşanılan bu değişikliklerin sebepleri nelerdir, evliliğin bitmesine neler sebep oluyor? İşte evliliği bitiren sebepler...

Haber güncelleme tarihi 30.07.2022 10:26

Evliliğin bitmesinin zamanlara göre bitiren farklı nedenler vardı. Mesela günümüzde evli çiftlerin ayrılmasını, sosyal ağlar tetiklerken, 20 yıl önce böyle bir internet mecrası söz konusu olmadığı için bundan bahsedilmiyor. Zamanlara göre değişim gösteren boşanma nedenleri temelindeki ana sebepler en çok etkiliyor.

Yapılan araştırmalarda ortaya konulan temel boşanma nedenleri şunlardır.


1. Ekonomik Nedenler

Bakıldığında çok gelişmiş ülkelerde boşanma  az gelişmiş ülkelere göre daha fazladır. Çünkü çok gelişmiş ülkelerde kadın ekonomi özgürlüğüne sahiptir. İş hayatında olan kadının ev hayatında sıkıntılara neden oluyor. Erkeğin gücünün yanında kadında güçlü olması arada çıkan tartışmalar geçimsizliklere neden oluyor. Ayrıca ekonomi sıkıntılar çeken ailelerde de ekonomiden dolayı boşanmalar oluyor.

ekonomik-nedenler.jpg


2. Kültür Farklılıkları

Farklı kültürlere sahip olan insanlar arasında anlaşmazlıklar daha fazla çıkıyor. Kültür, inanç mezhep gibi farklılıklara ayak uyduramayan çiftler kısa sürede ayrılabiliyor.

kultur-farkliliklari.Jpeg


3. Erken Ya Da Genç Yaşta Yapılan Evlilikler

Erken yaşta yapılan evlilikler çiftlerin yanlış kararlar almasından dolayıdır. Küçük yaşta evlen en kişiler kısa bir sürede pişman olabiliyorlar. Evliliklerini cahilliklerine vuruyorlar. Erken yaşta evlenmek gibi geç yaşlarda evlenenler de boşanma riskiyle karşı karşıya kalıyorlar. 30 yaşına kadar yalnız yaşayan kadın ya da erkek bu zamana kadar hayatını hep özgür bir şekilde sürdürmüştür. Bundan sonrada evlilik müessesi onun için zor gelebilir.

genc-yasta-yapilan-evlilikler.jpg


4. Evli Çiftlerin Ailesiyle Birlikte Yaşaması

Yani evlenen çiftlerin aileleriyle birlikte yaşaması daha büyük sorunlar çıkarıyor. Çok kalabalığın olduğu ve her ağızdan farklı seslerin çıkması yeni evli çiftler için büyük bir tehlike oluşturuyor. Gördüğümüz kadarıyla erkeğin evlilikten sonrada ailesi ile birlikte yaşamaya devam etmesi kız için büyük sorunlara neden oluyor.

evli-ciftlerin-ailesiyle-birlikte-yasamasi.jpg


5. Kötü Alışkanlıklar

Çiftlerden birisi, alkol, kumar gibi kötü alışkanlıklara sahipse bu aile içinde huzursuzluğa yol açıyor.

kotu-aliskanliklar-001.jpg


6. Aldatma ve Sanal Ortamlar

Günümüzde aldatma kavramına farklı boyutlar geldi. İnternet çağında yaşıyoruz bundan dolayı her şey elimizin altında. Evli çiftlerden birinin bu ağları sık sık kullanması ya da sevgili bulma sitelerinde arkadaşlık edinip eşini aldatabiliyor. Bunun sonucu boşanmalar oluyor. Günümüzde bu nedene bağlı boşanmalar hayli artı.

aldatma-ve-sanal-ortamlar.jpg


7. Aşırı Kıskançlık

Aşırı kıskançlık aslında aşırı güvensizlikten dolayı ortaya çıkıyor. Çiftler arasında bu problem büyük sorunları beraberinde getiriyor. Aile içi şiddete kadar uzanan bu sorun boşanmanın sebeplerinden biridir.

asiri-kiskanclik.jpg


8. Eşlerin Kişilik Yapılarının Birbirine Uymaması

Aşklarda zıt kutuplar birbirini çekiyor. Ancak bu evlilikte sorunlara neden oluyor. Çiftler arası anlaşmazlık doğuruyor. Bu uyumsuzlukları azaltmak için çiftlerin ikisine de önemli görevler düşüyor.

eslerin-kisilik-yapilarinin-birbirine-uymamasi.jpeg


9. Eşlerin Birbirlerine Zaman Ayırmaması

Eşlerin çok çalışması ya da bir birleriyle değil, başkalarıyla zaman geçirmesi, eşler arasında büyük sorunlara neden oluyor. Eşlerin bencil davranmaması, empati yapması gerekiyor.

eslerin-birbirlerine-zaman-ayirmamasi.jpg

Önerilen İçerik;Boşanma Durumunda Nafaka ve Tazminat Neye Göre Belirlenir?

Neoldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
86
20
14
21
122
10
60
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.