Evlilik Terapisi Nedir?

Evlilik Terapisi Nedir?
20.08.201509:59

Evlilik terapisi, evli çiftlerin her ikisini de kapsar. Eşler arasında iletişim ve etkileşim örüntülerini geliştirmek üzerine odaklanır.

Haber güncelleme tarihi 20.02.2018 09:15

Grup terapisinin bir türü olan, ilişkilerinde bazı güçlükler yaşayan çiftlere yardımcı olmak amacıyla geliştirilen evlilik terapisidir.

Evlilik terapistlerinin çoğu, eşlerin iletişim ve ortak beklenti örüntülerini geliştirmek üzerine odaklanırlar. Örneğin; empati eğitimi yoluyla çiftlerin duygularını paylaşmaları, tepkilerini göstermeden önce birbirlerini dinlemeleri ve anlamaları öğretilmeye çalışılır. Empati tekniği, çiftlerin dikkatlerini duygularına odaklandırmaları ve tartışmaktan daha çok dinlemek için zaman ayırmaları gerekliliği üzerinde durur.

Evlilik Terapisinde Görüşmeler

Diğer evlilik terapileri, davranışçı teknikleri kullanır. Örneğin; bir çifte, yapılması zorunlu olan günlük işlerle başa çıkabilmesi için bir program geliştirmekte yardımcı olunabilir. Bu yaklaşımda, programlanmış değişimleri, her iki çiftin de öğrenerek uygulaması sonucunda başarılı olunabileceği vurgulanmaktadır.

Kuşkusuz bu, romantik bir yaklaşım değildir; ancak bu görüşün destekleyicileri, evlilikteki saldırganlık ve doyumsuzluk döngüsünü herhangi bir yöntemin doğru yönde önemli bir adım olduğunu vurgulamaktadır. 

Evlilik Terapisinin Aileye Faydaları

Çiftlere iletişim kurarken birbirlerini yanlış anladıklarını görmelerini sağlayacak bir bilişsel evlilik terapisi türü tanımlamaktadır. Örneğin; bir eş "işlerin nasıl gidiyor?" gibi bir soru sorduğunda, diğer eş bu sorunun "keşke daha iyi bir işin olsaydı" ya da "geç saatlere kadar büroda çalışmandan nefret ediyorum" gibi bir anlama geldiğini düşünebilir.

Ev işlerine yardım amacı ile sorulmuş masumca bir soru da, diğer bir eş tarafından eleştiriliyormuş gibi algılanabilir. Bu gibi yanlış anlamalar, gereksiz çatışmalara ve anlaşmazlıklara neden olabilir. Evlilik sorunları üzerine çalışam bilişsel terapistler, bazı yıkıcı bilişsel çarpıtmaları düzeltmeye ve yeniden yapılandırmaya çalışır.

Evlilik Terapisi Yaklaşımları

Bir çiftin seçmiş olduğu evlilik terapisinin türü ne olursa olsun, çalışmalar evlilik terapisinin her iki çift için de, çiftlerin sadece birinin terapi görmesinden daha yararlı olduğunu göstermektedir. 

Yapılan bir çalışma, birlikte terapi gören çiftlerden %56'sının, ayrı ayrı terapi gören çiftlerin ise sadece %29'unun 5 yıl sonra hala evli kaldıklarını göstermektedir.

Evlilik Terapisi

Evlilik ve aile terapisi, aile üyelerinden yalnızca birinin, şizofreni, agorafobi ya da depresyon gibi açık ve belirli bir psikolojik rahatsızlığının bulunduğu durumlarda gün geçtikçe daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu gibi durumlarda tedavinin hedefi, hastanın ailesinin bu durumla daha etkili bir biçimde başa çıkabilmesine yardımcı olmaktadır. Etkili olarak başa çıkabilen aile ise, hastanın kendi sorunlarının üstesinden gelmesinde ona yardımcı olabilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.