• DOLAR5,4738-0.18
 • EURO6,19210.03
 • ALTIN213,6980.95
 • BIST93.2870.62

Et Beni Nedir ve Neden Çıkar?

Et Beni Nedir ve Neden Çıkar?

Estetik açıdan hoş görünmeyen ve kimi zaman rahatsız edici boyutlara ulaşabilen et benleri hakkındaki detaylar haberimizde;

Haber güncelleme tarihi 17.05.2017 12:51

Nedeni henüz net olarak bilinmeyen ve estetik açıdan hoş karşılanmayan et benleri, hemen hemen herkeste oluşabilecek bir nevi kabarcıklardır. Özellikle koyu renkli ve yüz kısmında meydana gelen et benleri oldukça sinir bozucu bir durumdur.

 

ET BENİ NEDİR?

Et beni doğuştan gelebileceği gibi ergenlik ve yaşlılık dönemlerinde de meydana gelmektedir. Et benlerinin oluşmasında birçok faktör rol oynamaktadır. Et benleri, cilt rengini veren melanin maddesinin tek bir noktada toplanmasıyla oluşmaktadır. Vücut direncinin düşmesi, ani kilo kaybı, şişmanlık, gebelik, stres ve çeşitli hormon hastalıkları benlerin artışına neden olabilir. Aynı zamanda güneş ışınları da et benlerinin oluşmasına neden olmaktadır.

et-beni.jpg

Et benleri kimi zaman siğiller ile karıştırılabilmektedir. Siğil ve et beninin en belirgin farklarından biri; siğiller bulaşıcıdır fakat et benlerinde bulaşıcılık gibi bir durum söz konusu değildir. Aynı zamanda siğillerin yüzeği pütürlü ve kabarcık şeklinde olurken, et benlerinin yüzeyleri daha düzgündür.

Et benleri büyüklüklerinde değişkenlik gösterebilirler. 1mm olabileceği gibi 10 cm’ye kadar ulaşabilen et benleri görülmektedir. Et benleri genellikle vücudun kıvrım yerlerinde meydana gelmektedir. Koltuk altı, göz kapakları, genital bölge ve boyun gibi bölgelerde et beni oluşumuna sıklıkla rastlanılmaktadır.

 

ET BENİ NEDEN OLUŞUR?

 • Gebelik,
 • Cilt kıvrımlarının sürtünmesi nedeniyle şişmanlık,
 • Diyabet,
 • Genetik faktörler,
 • Boğazlı kazak ve kravat kullanımı boğaz kısmında sürtünme yaparak et beni oluşumuna neden olabilir.

ET BENİ KANSERE DÖNÜŞÜR MÜ?

Et benleri genellikle zararsız olarak nitelendirilseler de bazı durumlarda koyulaşan et benlerinin kanser habercisi olabileceği söylenmektedir. Gebelik dönemlerinde ve güneş ışınları nedeniyle et benlerinde kararma görülebilir.

et-beni-tedavisi.jpg

Tedavi edilemeyen ve alınamayan et benleri bir uzman kontrolünde olmalıdır. Aynı zamanda genital bölgede oluşan et benleri genellikle virüslerle alakalıdır. Genital bölgede oluşan benler mutlaka bir uzman kontrolünde olmalıdır.

Et benlerinde ciddi bir çoğalma söz konusu ise bir uzmana başvurulmalıdır. Et benlerinin oluşma nedenlerinden olan hormon bozuklukları incelenmelidir. Aynı zamanda et benlerinde meydana gelen yapısal değişiklikler deri kanseri belirtisi olabilir. Bu durumda dikkatli bir inceleme ve kontrol gereklidir. İleriki zamanlarda yapılan gözetim ve inceleme sonrasında müdahale edilebilir.

 

ET BENİ TEDAVİSİ

Et beni tedavisinde birçok yöntem uygulanmaktadır. Et beninin büyüklüğü ve niteliği tedavi yönteminde değişkenlik gösterebilir.

Buharlaştırma (Koterizasyon) : Bilinen et etkili tedavi yöntemidir. Genellikle her tür et beni tedavisinde tercih edilmektedir. %95 oranında tek seferde olumlu sonuç alınmasını sağlar. Ameliyatla tedavi yöntemine oranla iz kalma olasılığı daha düşüktür.

krioterapi.jpg

Dondurma (Krioterapi) Tedavisi : Cilt yapısını etkileyen ve ciltte çeşitli morluk veya izlerin kalmasına neden olabileceği için çok fazla tercih edilmez. Et beni -60 dereceye kadar dondurularak benin çürümesi ve düşmesi sağlanır.

Lazer Tedavisi : Genellikle çok büyük ve abartılı et benlerinde kullanılmaz. Ağrısız bir işlemdir. Tedavi sonrasında herhangi bir iz kalması söz konusu değildir.

et-beni-ameliyat.jpg

Ameliyat Tedavisi : Ciltte ciddi oranda bir iz bıraktığı için neredeyse hiç kullanılmayan bir tedavi yöntemidir. Gelişen diğer tedavi yönlemleri sonrasında tarih olmuştur. Et beninin bulunduğu bölge bene oranla büyük bir bölüm kesilerek ben alınır ve sonrasında dikiş işlemi uygulanır. 

 

Cansu YAVAŞ / NeOldu.com

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.