Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi
22.07.201521:15

Türkiye'de 700 bin kişide görülen epilepsi (sara) hastalığı hakkındaki bazı araştırmalar yaptık. Günümüzde sıkça görülen bir hastalık olan Epilepsi ile ilgili ayrıntılı bilgiyi bu içeriğimizde bulabilir, bilgi sahibi olabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 03.01.2019 11:48

Epilepsi Nedir?

Halk arasında “sara” olarak bilinen epilepsi, beynimizdeki sinir hücrelerinin işlevinde gelişen bozukluklar sonucunda oluşan nörolojik bir rahatsızlıktır. Beyinde bulunan sinir sistemi hücrelerinin beklenmedik bir anda meydana gelen elektriksel  boşalması epilepsi nöbetlerine neden olmaktadır. Geçirilen nöbetlerle kendini gösteren epilepsi nadiren de olsa bazı kişilerde kendini hissettirmeyen nöbetler şeklinde de meydana gelmektedir. Bayılma ve titreme şeklinde meydana gelen nöbetler kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Epilepsi nöbetlerinde kişinin ağzından köpük gelebilir. Nöbetler, birkaç saniye sürebilirken nöbetin türüne göre birkaç dakika da sürebilir.

epilepsi.jpg

Sinir sistemi hastalığı olan epilepsi, dünyada yaklaşık 40 milyon kişide görülürken, Türkiye’de 700 bin epilepsi hastası bulunmaktadır. Epilepsi hastalığının zeka gelişimi ile hiçbir alakası yoktur. Epilepsi hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir. Epilepsinin kesin bir tedavi yöntemi yoktur. Nöbetlerin olabildiğince azaltılmasını hedefleyen ilaç kullanımına başvurulur. Birçok çeşiti olan epilepsinin yalnızca bir kaçında kesin iyileşme görülmektedir. Uygulanan ilaç tedavisi nöbetlerin daha hafif geçirilmesi ve olabildiğince azalmasını hedeflenmektedir.

Epilepsi


Epilepsi Nedenleri Nelerdir?

Birçok hastalıkta olduğu gibi epilepside de genetik etkenler kendini gösteriyor. Yapılan araştırmalarda yaklaşık 500 genin farklı epilepsi türleriyle bağlantılı olduğu görülmüştür. Ailesinde epilepsi hastası olan herkes tehdit aldında değildir. Çevresel koşullar ile birlikte genetik yatkınlıklar sara nöbetlerini tetiklemektedir. Epilepsinin genlerle olan bağlantısının yanı sıra doğum öncesinde anne karnında yaşanan sorunlarla da bağlantılı olduğu görülmüştür. Anne karnında yetersiz beslenme, yaşanan enfeksiyonel hastalıklar ve oksijen yetersizliği gibi sorunlar epilepsi sorunuyla karşı karşıya bırakmaktadır. Otizm ve down sendromu ve çeşitli beyin hastalıkları epilepsi riskini tetiklemektedir.

Epilepsi Nedenleri

Epilepsi her yaş grubunda ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Genetik durum ve doğum öncesinde bebekte meydana gelen hasarların yanı sıra araba kazası, başa alınan darbe ve travmalar epilepsinin ortaya çıkmasında etkili bir rol oynamaktadır. Beyin fonksiyonlarına hasar veren ve doğrudan etkileyen her olay epilepsi hastalığının oluşumunu tetiklemektedir. Ancak kısa süreli bayılma ve bilinç kaybına neden olan kazalar epilepsi oluşumunu kesin olarak tetiklemeyebilir. Beyin zarı iltihabı olarak bilinen menenjit, bakteriyal ve mantar enfeksiyonları epilepsi oluşumunda etkili bir rol oynamaktadır. Aynı zamanda beyin tümörleri epilepsi oluşumunu tetiklemektedir. Bu tür rahatsızlıklar beyinde kalıcı hasarlara neden olmakla birlikte çeşitli nörolojik hastalıklara kapı açmaktadır.

Epilepsi Nedenleri


Epilepsi Belirtileri Nelerdir?

 • Bayılma
 • Titreme
 • Bilinç kaybı
 • Uzun uzun dalma
 • İdrar kaçırma
 • Aşırı tükürük salgılanması
 • Nefes darlığı
 • Cilt morarması
 • Hareketleri kontrol edememe
 • Halüsinasyon
 • Sürekli korku

epilepsi-nobetleri-002.gif


Epilepsi Nöbeti Sırasında İlkyardım

 • Sara nöbeti geçiren birinde öncelikle yapılması gereken hastayı nefes alabileceği bir yere almak.
 • Etrafında tehlike oluşturabilecek ve kafasını çarpmasına neden olabilecek eşyaları uzaklaştırın.
 • Sakin olmanız çok önemlidir.
 • Normal bayılmalarda uygulandığı üzere soğan ve kolonya kesinlikle koklatmayınız.
 • Kişinin hareketlerini sürekli olarka engellemeye çalışmayın ancak kontrol altında tutmaya çalışın.
 • Hastanın nefes yolunun kapanmaması için sert ve temiz bir cisim ile solunum yolunun kapanması engellenmelidir. Nöbet sırasında hasta sürekli olarak dişlerini sıkabilir.
 • Hastaya herhangi bir ilaç vermeyiniz.
 • Hasta kendine gelir gelmez kaldırılmamalıdır. Biraz dinlendirilmeli ve sonrasında mutlaka doktora götürülmelidir.

epilepsi ilk yardım


Epilepsi Tedavisi Nasıl Olur?

Epilepsinin ilaç ile tedavi edilir. Tamamen iyileşme beklenmez. İlaç tedavisinde amaç nöbetlerin olabildiğince azaltılmasıdır. Ancak bazı epilepsi türlerinde belli bir yaştan sonra nöbet geçirme görülmez. Bu durumda ilaç tedavisi kesilir. Uygulanan ilaç tedavisi aksatılmamalı ve düzenli olarak doktor kontrolünde devam etmelidir. Bir süre epilepsi nöbeti görülmemesi durumunda ilaç kullanımına ara verilmemelidir. Epilepsi nöbetinin ne zaman meydana geleceği tespit edilemez ve aniden oluşur. Epilepsi tedavisi kesinlikle doktor kontrolünde olmalıdır. Kullanılan ilacın dozu hastadan hastaya değişkenlik gösterir. Hastanın yaşı, kilosu ve boyu gibi özellikler ilaç kullanımda farklıklar gösterir. İlaç kullanımında bazı yan etkiler meydana gelebilir. Bu yan etkiler doktor ile paylaşılmalı ve gerekirse doktor onayında değişiklikler uygulanmalıdır.

epilepsi tedavisi

Önerilen İçerik;

 Göz Sağlığına Zarar Veren 10 Şey!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.