Köpeklerde Sara (Epilepsi) Nöbeti

Köpeklerde Sara (Epilepsi) Nöbeti
07.08.201517:21

İnsanlar gibi köpekler de epilepsi nöbetleri geçirebilirler. Pek,i bu durumda köpek sahibi ne yapmalıdır diyorsanız köpeklerin epilepsi nöbeti hakkındaki tüm detaylar haberimizde;

Haber güncelleme tarihi 08.02.2019 15:32

Sara Nöbeti Nedir?

Sara (epilepsi), beynimizdeki sinir hücrelerinin işlevinde gelişen bozukluklar sonucunda oluşan nörolojik bir rahatsızlıktır. Beyindeki sinir hücrelerinin beklenmedik bir anda elektriksel boşalması sonucunda epilepsi nöbetleri geçirilmektedir. Köpekler de insanlar gibi bilincini kaybeder ve kriz geçirirler. Köpeklerde meydana gelen epilepsi krizleri genellikle 2-3 yaş aralığında sıklıkla görülür. Kediler de köpekler gibi sara krizi geçirebilirler. Ancak köpeklerde risk oranı %5 iken kedilerde bu oran %1’dir. Köpeklerde meydana gelen sara krizlerinde dişi ve erkek ayrımı yoktur. Ancak sara krizlerinin en çok görüldüğü ırk, Belgian Tervuren’dir. Belgian Tervuren cinsinin yanı sıra Beagle, Cocker Spaniel, Collie, Daachshund, German Shepherd, Golden Retriever, Saint Bernard, Siberian Husky, Terrier, Poder ve Schnauzer ırklarında da sara krizlerine eğilim görülmektedir. Kedilerde ise İran ve Siyam ırkları risk taşımaktadır.

Sara Nöbeti Nedir


Sara Nöbeti Belirtileri Nelerdir?

Sara hastası köpeklerde kriz öncesinde çeşitli belirtiler meydana gelmektedir. 3 aşamada gerçekleşen kriz öncesindeki belirtiler;

 • Kafa sallama
 • Yalanma
 • Çiğneme
 • Seyirmeler
 • Bilinç kaybı
 • Gözlerde anlamsız ve boş bakışlar gibi belirtiler gözlemlenilmektedir.

sara nöbeti belirtileri


Köpeklerde Kriz Aşamaları

Köpeklerde sara krizi 3 aşamada gerçekleşir. Kriz öncesinde köpekte çeşitli belirtiler meydana gelir. Aynı zamanda 3 aşamalı krizin yanı sıra kısmi nöbetler de gerçekleşebilir. Yalnızca vücudun belirli bölgelerinde gerçekleşen kısmi krizlerde yüz seyirmeleri, yalnızca bir bacağın hareketi ve belli kas gruplarında meydana gelen seyirmeler olarak meydana gelir. Bazen ise bu nöbetler sürekli sinek yakalama, histerik koşma, saklanma, geçici körlük, kusma ve ishal gibi sorunlarla gerçekleşebilir. Ancak nöbetlerin 30 dakikan uzun sürmesi ölümle sonuçlanabilir. Yapılan araştırmalarda gündüzleri nöbet geçirme riski geçeye oranla daha yüksektir.

nobet-geciren-kopek-002.jpg

Köpeklerde görülen epilepsi nöbetlerinin aşamaları şu şekildedir;

Prodome Evresi

İlk evrede köpeğin ruhsal halinde değişiklikler görülür. Köpekte inleme, sızlama, titreme, saklanma ve kaçma gibi belirtiler gözlemlenebilir. Bu belirtiler kimi zaman görülmezken krizken 1-2 saat öncesinde veya saniyeler öncesinde de görülebilir.

Aura Evresi

Bu aşamada artık kriz başlamıştır. Artık köpekte meydana gelen değişiklikler ve belirtiler farkedilebilir hale gelir. Bu evrede köpekte aşırı yalanma, hafif titreme, aşırı salya üretimi, bilinç kaybı, kaslarda katılaşma görülür. Dişlerini gıcırdatır ve çenesi kitlenir. Çırpınma, idrar kaçırma, dışkılama, kusma, aşırı havlama ve dönme gibi davranışlar gözlemlenir. Çoğu nöbet 60 saniyeden az sürerken titreme ve kas kasılmaları 1-3 dakika sürebilir. Ancak köpeğiniz gün içerisinde 2. Kkz kriz geçiriyorsa mutlaka veterinerinizi aramalısınız.

İctal (Kriz sonrası) Evresi

Bu evrede artık kriz bitmiştir. Köpekte aşırı yorgunluk söz konusudur. Bu evrede köpek çok iyi duyamaz ve göremez. Nöbet sonrasında köpeklerde çok su içme eğilimi gözlemlenir.

sara-nobeti-sonrasi-kopekler.jpg


Kriz Esnasında Yapılması Gerekenler?

 • Öncelikle sakin olmalı ve köpeğinize yardım edebilmek adına panik yapmamalısınız.
 • Köpeğinizi kriz esnasında geniş bir alana alın. Etrafında sivri ve sert herhangi bir meteryal bulunmamasına dikkat edin. Kriz esnasında merdiven kenarında bulunmamasına da ayrıca dikkat edin. Aksi halde yaralanabilir ve daha büyük sorunlar ortaya çıkabilir.
 • Köpeğinizin etrafını genişlettikten ve boşalttıktan sonra kafasının altına yastık ve benzeri yumuşak birşey yerleştirin.
 • Kriz süresini mutlaka kontrol altında tutun ve not edin. 5 dakikadan uzun süren krizlerde mutlaka veterinerinizi arayın.
 • Nöbet esnasında köpekler nefes almakta güçlük çekerler ve nefes yolları kapanabilir. Bunu engellemek için temiz bir bez veya havluyu ağzının arasına koyarak nefes yollarının açılmasına yardımcı olun. Aksi halde direk elinizle müdahale etmeniz, dilini bir kaşık ile itmeniz veya çekmeniz durumunda köpeğiniz elinizi ısırabilir.
 • Kriz esnasında evde başka hayvan olmamasına dikkat edin. Başka hayvan varsa mutlaka uzaklaştırın.
 • Kriz sonrasında odanın loş olmasına dikkat edin.
 • Köpeğinizin yanından ayrılmayın. Aksi halde kriz tekrarlayabilir ve köpeğiniz kendine zarar verebilir.

köpeklerde sara nöbeti


Epilepsili Hayvan İle İlişki Nasıl Olmalıdır?

 • Epilepsili bir köpeğiniz varsa onu stresten uzak tutmaya özen gösterin.
 • Hayvanınızın heycanlanacağı, korkacağı ve endişe duyacağı her türlü durumdan onu uzak tutun.
 • Evinizde mümkün olduğu kadar sigara içmeyin, deodorant ve oda spreyi sıkmayın. Aynı zamanda egzoz dumanından da mümkün olduğunca uzak tutun.
 • Köpeğinize mutlaka egzersizler yaptırın. 20 dakikalık bir egzersiz sinir sisteminin rahatlamasına ve sakinleşmesine yardımcı olur.

epilepsi

Önerilen İçerik: ► Dünyanın En Güçlü 10 Hayvanı!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
209
12
13
238
125
47
53
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER