En İyi Koruma Köpekleri Cinsleri ve Özellikleri

En İyi Koruma Köpekleri Cinsleri ve Özellikleri
22.10.201515:42

Köpekler, hem en iyi dostlarımız hem de malımızı emanet edebileceğimiz en iyi korumalarımızdır. Cinslerine göre en iyi koruma köpeklerini bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 03.12.2018 12:22

Bekçi ve koruma köpekleri, genele içlerinde bulundukları alanları ve sahiplerini korumaları için eğitilirler. İşçi köpekler olarak da bilinen bekçi köpekler denildiğinde aklınıza birkaç tür gelebilir. Bu türler arasında en iyilerinin hangileri olduğunu merak ediyorsanız işte listesi:

Alman Çoban Köpeği

Genelde Alman kurdu olarak bilinen Alman Çoban Köpeği, isminden de anlaşılacağı üzere Almanya kökenli bir ırktır. Kendi içinde 12 türe ayrılan Alman Çoban Köpeğinin kuyruğu genel olarak uzun ve tüylüdür. Erkekler 35-40, dişiler ise 22-32 kilo arasında değişir. Arama kurtarma, uyuşturucu operasyonları, bekçilik gibi alanlarda sahibine yardımcı olan Alman Çoban Köpeğinin, yediklerine dikkat edilmelidir. Köpeğin midesi çok hassastır. İşlerini büyük bir ciddiyetle yapan Alman çoban köpeği, görevlerinde dikkatlerinin dağılmasına müsaade etmezler.

alman-coban-kopegi.gif


Kangal

Kangal denilince aklımıza gelen köpek profili biliyorsunuz. Genelde Sivas’la birlikte andığımız köpekler aslında Orta Asya kökenlidir. Bekçi köpeği tanımına en çok uyan köpeklerden biri olan kangal, cüsseleriyle dikkatleri üzerine çekiyor. Yetişkin dişi bir kangal 72-77cm ve 41-54 kiloyken, erkekler ise 77-86 cm ve 50-66 kilo arasında yer alıyor. Koruma ve sahiplenme açısında sahibine oldukça yardımcı olan kangallardan Evliya Çelebi de Seyahatnamesi’nde aslan kadar güçlü ifadesini kullanmıştır. Kangalların günlük ihtiyaçları olan uzun yürüyüş ve kısa koşuların yaptırılması gerekmektedir. Aynı zamanda haftada bir tımarlanması gereklidir. Özellikle kırsal alanlarda yer alan kurt çakal gibi tehditlerin karşısında sahiplerini büyük bir içgüdü ile korur. Hane çocukları için ise tehdit oluşturmazlar. Ayrıca yavruyken çok sevimli olurlar.

kangal.jpg


İzlanda Köpeği

Dış görünümü, enerjik halleriyle sahibine hem yakın bir arkadaş hem de iyi bir yardımcı olur. Çok eski zamanlarda İzlanda’ya göç eden insanların köpeklerinin bir türüdür. Genel olarak sürüleri koruma işlevi olan İzlanda köpeği ortalama olarak 10-14 yıl ömür sürerler. Diğer bekçi köpeklerinin fiziki durumuna kıyasla daha hafif ve ufaktırlar. Dişiler 9-11 erkekler ise 11-14 kilo arasında değişiyor. Köpeklerin boyu ise erkeklerde 33-41, dişilerde 30-38 cm arasında değişmektedir.

izlanda-kopegi.jpg


Kafkas Çoban Köpeği

Kuzey Kafkasya’ya Tibet’ten geldiği düşünülen köpeğin görünümü ve iriliği biraz da olsa Kangal’ı anımsatmaktadır. İriliği, içgüdüsel olarak sahiplenmesi ve caydırıcılığıyla sahiplerine yardımcı olur. Kafkas çoban köpeği yılda iki kez doğum yapar ve hamilelik dönemi 2 ay sürer.  Yetişkin erkek köpek 70 kiloya yakındır. 15 yıl kadar yaşayabilen Kafkas çoban köpeği, Kafkasya iklimine ayak uydurabilen ender köpeklerden bridir.

kafkas-coban-kopgi.jpg


Akbaş

Anadolu’nun eski bekçi köpeklerinden olan Akbaş, soğuğa olan direnişi ile bilinir. Sahiplerine ve koruması gereken inek, sığır gibi hayvanlara karşı koruyucu, kurt, ayı, tilki gibi tehlikeli hayvanlara karşı ise oldukça saldırgandır. Akbaşın diğer bir özelliği ise geceleri iyi ve dikkatli bir bekçidir. Sahiplene içgüdüsü yüksek olan akbaşın koku alma duyusu da gayet iyidir. Akbaşın en çok geniş bir alan ve egzersizlere ihtiyacı vardır. Erkeklerde boyu 72-81 cm ve 42-60 kilo arasında değişirken, bu rakamlar dişilerde de neredeyse aynıdır.

akbas.jpg


Doberman

Kökeni çok eskilere dayanmayan Doberman, her ne kadar zayıf bir görünüme sahip olsa da diğer köpeklerden daha çevik adalelidir. Genellikle 12 aydan sonra kulakları ve kuyrukları kesilen dobermanlar, itaat ve eğitim konusunda sahiplerine zorluk çıkarmazlar. Sahiplenme iç güdüleri yüksek olan dobermanlar, polis, arama kurtarma ve jandarma köpeği olarak karşımıza çıkabilir. Dobermanlar özellikle iyi bir iz sürme hayvanıdır. Dobermanlar egzersizlere çok ihtiyaç duyarlar. Bu duruma rağmen egzersiz ihtiyaçlarını giderecek şekilde bir apartmanda da yaşayabilirler. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus ise dobermanların eğitimleridir. Tabiatları gereği zaten korumacı olan dobermanlar, her zaman sahipleriyle iletişim halinde olmalıdır. Dobermanların dişileri 30-40 kilo arasında değişir ve boyları da 61-66 cm arasındadır. Erkeklerde ise 66-71 cm arasında boy ve 30-40 arasında da kiloları bulunmaktadır.

doberman.jpg


Dogo Argentino

Küçük ama atletik ve caydırıcı görünümüyle dikkatleri üzerine çeken Dogo Argentino, ailesine bağlı bir koruyucu köpektir. Çocuklarla iyi iletişim kuran ve oynamayı seven Dogo Argentino, oldukça zeki bir hayvandır. Eğitimlerine yavruluk döneminde ve düzenli bir şekilde başlanılmalıdır. Bu cins eğitimlere kolay bir şekilde cevap verir ve agresiflik göstermezler. Harekete geçmesi için uyarılması gerekir. Dogo Argentino’nun egzersiz ihtiyaçları karşılandığı takdirde apartmanda kalmasında bir sakıncası yoktur. Ayrıca yavru dönemlerinden itibaren aynı ortamda bulunduğu diğer petlerle de iyi anlaşmaktadır.

dogo-argentino-001.jpg


Cane Corso İtaliano

Orta boylarda olan Cane Corso İtaliano, kaslı vücut görünümüne sahiptir. Tüyleri kısa ve parlak olan Cane Corso İtaliano, sadık ve aile içerisinde sakindir. Özellikle çocuklarla çok iyi iletişim kurma özelliğine sahip olan Cane Corso İtaliano, oldukça hareketli bir türdür. Tanımadığı kişilere ve diğer köpeklere karşı oldukça agresiftir. Korumacı özelliği yüksek olan Cane Corso İtaliano’nı dişileri 40-45 kilosu, 60-64 cm boyu vardır. Erkeklerde ise 64-68 cm boy ve 45-50 arasında ise kilosu bulunmaktadır.

cane-corso.jpg

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2135
1416
2117
225
312
582
706
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 6
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.