Dünyanın En Zehirli Yaratıkları

Dünyanın En Zehirli Yaratıkları
21.05.201511:47

İşte bu silahlardan birine karşı oldukça savunmasızsınız: Zehir! İşte dünyanın en zehirli 7 hayvanı.

Haber güncelleme tarihi 04.08.2022 17:48

1- Kral Kobra (King Cobra)

Tam bir zehir makinesi olan Kral Kobra, 9 kg ağırlığa ve 6-7 metre uzunluğa ulaşabilmektedir. Dünyanın en uzun zehirli yılanıdır. Genellikle yılanlarla ve küçük memelilerle beslenen Kral Kobralar Güneydoğu Asya’dan Hindistan’a kadar çok geniş bir coğrafyada yaşamaktadır.

askerler-kobra-kani-iciyor.jpg


2- Kara Mamba (Black Mamba)

Kara Mamba son derece saldırgan ve zehirli bir yılan türüdür. Anavatanı Afrika’dır ve dünyanın ikinci en uzun zehirli yılanıdır. Erişkin Kara Mamba’ların ortalama boyu 2,5 metre civarındadır ve 4-5 metreye kadar uzayabilmektedirler. Kara Mamba’lar isimlerini ağızlarının içindeki siyah renkten alırlar. Bu yılan türünün karada yaşayan en hızlı yılan olduğu bilinmektedir. Öyle ki saatte 20 km civarı bir hıza ulaşabilmektedirler. Kara Mamba’nın tek bir ısırığı 100 civarı insanı öldürmeye yetecek kadar zehir içermektedir. Gerekli panzehir uygulanmadığı zaman ölüm kesindir. Ölüm oranı yüzde yüz olan tek yılandır.

kara-mamba.jpg


3- Huni Ağ Örümceği (Sydney Funnel)

Dünya’nın en zehirli örümceği olan Huni Ağ Örümceği, toprağın 20 cm derinliğinde tünel yapılı yuvasın da yaşar. Bu yüzden Sydney halkı tarafından Huni Ağ Örümceği olarak da adlandırılır. Yarattığı en büyük tehlike çok cesur bir hayvan olup hemen saldırabilme özelliğine sahip olmasıdır. 2 metreye kadar sıçrayabilmesi saldırılarını daha etkili hale getirmektedir. 2-3 cm kadar büyüyebilen bu yaratıklar 1 mg zehri ile 10.000 fareyi öldürebilir.

huni-ag-orumcegi.jpg


4-Ölüm Avcısı (Death Stalker)

Halk arasında sarıakrep diye bilinir. Aslında çoğu akrep türü zararsız olmakla birlikte bazı türleri de vardır ki işte onlar gerçekten çok tehlikelidir. Bu sarı renkli akrepler dünyanın en tehlikeli canlıları arasında yer alır. Bir insanı soktuklarında komaya girmesine ve felç olmasına neden olurlar. Eğer gerekli tedavi gerçekleşmezse vaka ölümle sonuçlanır. Orta doğuda yaşamaktadır ve ülkemizde genellikle Kara Akrepler ile birlikte Adıyaman ve Urfa civarlarında görülmektedir.

olum-avcisi-001.jpg


5- Taş Balığı (The Stonefish)

İsmini görünümünden alan Taş balığı bilinen en zehirli balık türüdür. Tropik sularda, zeminde kolayca kamufle olarak saklanabilmektedir. Daha çok Hint ve Pasifik Okyanuslarında yaşamaktadır. Zehrini sırt yüzgecindeki dikenlerinde taşımaktadır. Yanlışlıkla bir Taş Balığı’na basmanız durumunda büyük bir acı, yanma, şok ve titreme belirtileri ile karşılaşırsınız. Tedavi uygulanmaması durumunda ölüm kaçınılmazdır.

tas-baligi-001.jpg


6- Büyük Patron (Inland Taipan)

Büyük Patron, isminden anlaşılacağı gibi oldukça büyük, hızlı ve oldukça zehirli bir Avustralya yılanıdır. Bu yılan türü zehirleri bütün yılanlar içinde en etkili olanlardan biridir. Salgıladığı zehir kas zayıflamasına ve felce sebep olan güçlü presinaptik nörotoksin içerir. Zehrin içeriğinde ayrıca pıhtılaşmayı engelleyerek kan kaybına sebep olan prokoagülan ve kas hücrelerinde yıkıma sebep olan miyotoksin bulunur. Kobra Yılanı’ndan 100 kat, Kara Mamba’dan ise tam 50 kat daha faza etkili bir zehre sahip olan bu yılan, Avustralya’da yaşamaktadır ve bir ısırığı 120 insanı öldürebilecek güce sahiptir.

buyuk-patron-yilan.jpg


7- Mermer Yüzeyli Salyangoz (Cone Snail)

Mermer Yüzeyli Salyangoz olarak bilinen bu salyangoz türünün küçük boyutları ve zararsız görüntüsüne aldanmayın. Bu yaratık oldukça zehirli bir canlıdır. Az miktarda zehir taşımasına karşın zehrinin bir damlası bile 20 yetişkin insanı öldürebilecek kadar güçlüdür. Bu nedenle az zehir taşıması, ona tehlikesinden hiçbir şey kaybettirmemektedir. Genellikle tuzlu sularda yaşamaktadır.

mermer-yuzeyli-salyangoz-001.jpg

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
16
6
10
8
99
9
7
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.