Dünyanın En Kirli ve En Pis 10 Şehri

Dünyanın En Kirli ve En Pis 10 Şehri
09.06.201518:09

Yurt dışına çıkarken bu 10 şehirden uzak durun! Sizler için bu içeriğimizde dünyanın en kirli şehirlerini araştırdık. Tatilinizi havası ve sokakları kirli olan bir şehirde yapmak istemezsiniz öyle değil mi? İşte Dünya'nın en kirli şehirleri.

Haber güncelleme tarihi 24.06.2021 10:01

Dünya'nın En Kirli Şehirleri

Dünya Sağlık Örgütü'nün yaptığı bir araştırmaya göre Dünya'nın en kirli şehirlerini sizler için araştırdık. Eğer yurt dışına tatile çıkmak istiyorsanız gitmeden önce gideceğiniz yer hakkında bazı araştırmalar yapmanız gerekmektedir. Sizler için bu içeriğimizde Dünya'nın en kirli ve bir o kadar da pis şehirlerini derledik.

Dünya'nın En Kirli Şehirleri Listesi;

 • Rusya - Dzerzhinsk
 • Zambiya - Kabwe
 • Peru - La Oroya
 • Çin - Linfen
 • Rusya - Norilsk
 • Hindistan - Sukinda
 • Çin - Tianying
 • Hindistan - Vapi
 • Kırgızistan- Mailuu Suu
 • Ukrayna - Çernobil

dünyanın en kirli şehirleri 


10. Rusya - Dzerzhinsk

Soğuk Savaş döneminden kalma kimyasal kalıntılar sebebiyle Rusya'nın Dzerzhinsk bölgesi, en kirli şehirler arasındadır. Bu bölgede kişi başına hemen hemen 1 ton kimyasal silah kalıntısı düşmektedir.

rusya-004.jpg


9. Zambiya - Kabwe

Kurşun madeninden kaynaklanan kirlilik, hem ülkedeki insanların hayatını kaybetmesine sebep oluyor hem de ciddi derecede kirlilik yaratıyor.

zambiya.jpg


8. Peru - La Oroya

Kurşun, bakır ve çinko madenlerinin kurbanı olan bir şehir de La Oroya'dır. Toksit atıklar sebebiyle insanlar hastalanıyor ve çevre kirliliği oluştuğu için en kirli bölgeler arasındadır.

peru-001.jpg


7. Çin - Linfen

Kömür bölgesinde yer alan Linfen şehri de kirli bölgeler arasındadır. Maden atıklarının yarattığı toz bulutu ve atıklar çevreye ve insanlara çok fazla zarar vermektedir.

cin-007.jpg


6. Rusya - Norilsk

Dünyanın en fazla metal işleten bölgesi olmasından kaynaklanan kirlilik, insan sağlığını büyük ölçüde olumsuz etkilemektedir. Havada bulunan zararlı gazların çeşitliliği hala araştırılmaktadır.

norilsk-rusya.jpg


5. Hindistan - Sukinda

Hindistan Sukinda şehri, krom madenlerinden kaynaklanan kirlilik bu bölgede yaşayan 2.5 milyon insanın yaşamını tehdit etmektedir. Madenden çıkan atıkları suya boşaldığı için insan hayatını tehdit ediyor. Bundan dolayı en kirli bölgeler arasında yer alıyor.

hindistan-.jpg


4.  Çin - Tianying

Çin Kurşun üretim merkezi olan bölge, bu merkezlerden kaynaklanan kirlilik yüzünden en kirli bölgeler arasında yer almaktadır.

cin.jpg


3. Hindistan - Vapi

Petrokimya, tarım ilacı ve diğer kimyasal üreticilerin de aralarında üretim tesislerinin atıklarını attıkları bölge olduğu için en kirli bölgeler arasındadır.

hindistan.jpg


2. Kırgızistan- Mailuu Suu

Kırgisizsan, Uranyum işletmeciliği bu bölge için en büyük sorundur. Uranyum işletilen yerlerin çokluğu nedeniyle bütün kent sanki bir bomba görüntüsü veriyor. Ayrıca kentte 1.96 milyon metreküp radyoaktif metal var.

kirgizistan.jpg


1. Ukrayna - Çernobil

Ukrayna da yaşanan nükleer facianın izleri hala devam etmektedir. 5.5 milyon insanı etkileyen ve kanser vakalarını arttıran bu kazadan sonra yaraların hala sarılamadığı Çernobil kuşkusuz en kirli şehirlerin başında gelmektedir.

ukrayna.jpg

Önerilen İçerik: Dünyanın En Soğuk 10 Yeri!

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
71
93
67
220
476
322
236
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.