Gidenlerin Hayran Kaldığı Dünyanın En Güzel 17 Şehri

Dünyanın en güzel şehirleri diye bir liste yapsaydınız hangi şehirleri koyardınız? Sizler için dünyadaki en güzel şehirleri bir araya getirdik...
Gidenlerin Hayran Kaldığı Dünyanın En Güzel 17 Şehri

Dünyadaki En Güzel Şehirler

Farklı ülkelerin gazetelerinde ya da dergilerinde her yıl dünyanın en güzel şehirleri isimli bir içerik yer alır. Bu aslında bir yarışma gibi adlandırılır ama aslında o şehirlerin gerçek güzellikleri yansıtılarak bir nevi reklamı yapılır. Bu şehirlerde aslında bu reklamı hak eden şehirlerdir. Peki, gerçekten dünyadaki en güzel şehirler içeriğinde hangi şehirler yer almaktadır?

İşte yaşayanların ve gidenlerin hayran kaldığı dünyanın en güzel şehirleri;

1. Cape Town - Güney Afrika

En Güzel Şehirler

Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan Cape Town gerek turistik mekanları, gerek ılıman iklimi, adrenalin dolu aktiviteleri ile turistlerin uğrak yeri haline gelmiştir. Cape Town Güney Afrika Cumhuriyeti'nin üç başkentinden biridir. Nüfusu yaklaşık 3.500.000 olup yaklaşık 500 bin - 1 milyon Müslümanın yaşadığı bir şehirdir. Afrika kıtasının Avrupa'ya en uzak ucundadır. Şehirde yaklaşık 300 Türk yaşamaktadır. Cape Town, Güney Afrika'nın nüfus bakımından en büyük ikinci şehridir. Cape town, Güney Afrika'nın tam güneybatı ucunda yer alır. Cape Town'da Afrika, Hollanda ve İngiliz kültürleri harmanlanmıştır.

2. Vancouver - Kanada

En Güzel Şehirler

Bir çok ünlü film ve dizilere, olimpiyat ve dünya şampiyonasına ev sahipliği yapan, bünyesinde farklı etnik grupları barındıran dünyanın güzel şehirleri arasında yer alan Vanouver adeta bir metropoldür. Vancouver kozmopolit bir şehir ve buradaki nüfusun %60’ı Asya kökenli. Vancouver yeni bir yerleşim. Şehirde eski tarihi binaları görmeniz pek mümkün değil. Vancouver’a geldiğinizde Granville Adasınıve köprüsünü görebilirsiniz. Burada çok büyük bir yat limanı da mevcut. Gökdelenler genellikle cam malzemeyle dizayn edilmiş.

3. Venedik - İtalya

En Güzel Şehirler

Venedik için yeryüzünün en güzel şehridir desek yalan olmaz herhalde. Tarihi, doğal güzelliği ve müthiş mimarisiyle ünlü Venedik’in dünyanın en güzel şehirleri arasında olması kaçınılmazdır. Kuzeydoğu İtalya'da birbirinden kanallarla ayrılmış ve köprülerle bağlanan 118 adanın üzerine kuruludur. Şehir, kıyı şeridi boyunca uzanan Venetian Lagoon bataklığında, Po ve Piave nehirlerinin deltaları arasına kuruludur. Su üstünde yüzer gibi görünen bu şehir kanalları, gondolları ve romantik turları ile dünyanın en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. Bu şehirde gezilecek yerler hakkında daha detaylı bilgi almak için

4. İstanbul - Türkiye

En Güzel Şehirler

Türkiye'nin ve dünyanın en güzel şehirleri arasında gösterilen İstanbul, birçok müzisyenin bestelerine, ünlü şairlerin şiirlerine konu olmuş olan bir şehir. Tarihi yapıtları ve muhteşem boğazı ile dünyanın dört bir yanından gelen turistleri kendine hayran bıraktıran bir yer. Şehirde birçok müze, saray, sur, hisar turistik açıdan İstanbul’a katkı sağlamaktadır. Yılın her mevsimi Türkiye’den ve dünyadan birçok yerli ve yabancı turist şehri ziyarete gelerek İstanbul’a önemli miktarda turizm geliri bırakmaktadır. Geçmişte birçok toplumun hüküm sürdüğü İstanbul, her daim dünyanın en görkemli ve güzel şehirleri arasında yerini alacaktır.

5. Sidney - Avusturalya

En Güzel Şehirler

Tam bir kültür sentezi, stressiz rahat 7/24 eğlenceli mekanlarıyla ünlü modern hayattan nasıl keyif alınabileceğinin en güzel örneklerindendir Sidney. Avustralya'nın başkenti olmamasına rağmen, Sidney birçok açıdan ülkenin en önemli kenti sayılır. Sidney; kültürü, Dünya'nın en büyük doğal limanı olan Sidney Limanı ve sahilleriyle gidilebilecek dünyanın en güzel turistik şehirlerden biri olarak kabul edilmektedir.2000 Dünya Yaz Olimpiyatlarına da ev sahipliği yaparak popülaritesini biraz daha arttırmış ve kendinden başarıyla söz ettirmeyi başarmıştır.

6. San Francisco - ABD

En Güzel Şehirler

Şehir merkezinin sık sık sisle kaplandığı meşhur tepelerinden kentin muhteşem manzarasıyla, baş döndüren gökdelenleriyle, eski tarihi evleriyle ünlü dünyanın en güzel şehirleri arasına girmeyi başarmış dünyanın en güzel şehirlerinden bir tanesi... Günümüzde San Francisco bir uluslararası finans, ulaşım ve kültür merkezidir. Şehir ayrıca yaz sisleri, dik kayaları, ilginç tramvay sistemi, Çin mahalleleri ve içlerinde Golden Gate Köprüsü'nü de bulunduran modern ve Viktorya Mimarisi ile popüler bir turizm merkezidir.

7. New York - ABD

En Güzel Şehirler

Hiç uyumayan şehir adını almış olmasından da anlaşılacağı üzere 24 saat hayatın durmadığı, turistlere cazip gelen New York, dünyanın en güzel şehirlerinden biridir. Şehir; ticaret, finans, medya, sanat, moda, araştırma, teknoloji, eğitim ve eğlence sektöründe önemli katkı yaptığından dolayı küresel kent olarak anılmaktadır. Önemli bir uluslararası diplomasi merkezi olan kent, Birleşmiş milletler genel merkezine de ev sahipliği yapmaktadır ve dünyanın kültür başkenti olarak tanımlanır.

8. Tokyo - Japonya

En Güzel Şehirler

Tokyo, dünyayı kendisine hayran bırakan şehirlerin başında gelmektedir. Öyle ki, bu şehre ziyarete, gezmeye ya da iş amaçlı gelen her kim olursa olsun, şehrin havasına kendisini kaptırmadan yapamamaktadır. Oldukça renkli olan bu şehirde çok güzel vakitler geçireceğinizden emin olabilirsiniz.

9. Rio De Janeiro - Brezilya

En Güzel Şehirler

Rio denince akla ilk gelen her sene düzenlenen karnavaldır. Bu karnaval sayesinde binlerce insan Rio’yu ziyaret etmektedir. Dünyanın en güzel şehri arasında olmasında bu karnavalın önemi büyüktür. Yaklaşık 1200 km2'lik bir alanı kaplar ve Brezilya'nın en hızlı büyüyen ve en kalabalık şehirlerinden biridir.

10. Floransa - İtalya

En Güzel Şehirler

Sanat şehri olarak adlandırılabilecek bir çok ünlü sanatçının yaşamış olduğu dünyanın güzel şehirlerinden bir tanesi de Floransa’dır. Şehir kültürel, finansal, sanatsal ve mimari bir mücevher olarak kabul edilir. Her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği dünyanın en güzel şehirlerinden bir tanesi olan Floransa, sizi kendisine aşık edecektir.

11. Roma - İtalya

En Güzel Şehirler

Avrupa'nın en eski şehirlerinden bir tanesi olan Roma, günümüzde dünyanın en güzel şehirleri arasında yer almaktadır. İtalya’nın başkenti Roma'da seyahat ve gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir şehirdir. Antik dönemden bu yana 3.000 yıllık görkemli tarihiyle, yalnızca Avrupa’nın değil dünyanın da merkezi olmuş şehirlerden birisi olan Roma’da çok fazla görülmesi gereken mekan ve tarihi yapı mevcuttur.

12. Barcelona - İspanya

En Güzel Şehirler

Tarihi yapıları ve doğal güzelleriyle bir çok ziyaretçinin dikkatini çekmeyi başarmış olan bu şehir dünyanın en güzel şehirleri arasına girmeyi başarmıştır. Kendine özgü kültürü ve güzelliğiyle ün yapan Barcelona'nın, Gaudi'nin başını çektiği modernizm akımıyla planlanmış, 1900'lerden kalma ızgara planlı modern bölümü ilgi çekmektedir. Yaygın dil Katalancadır. 1992 Yaz Olimpiyatları'na ev sahipliği yapmıştır. Avrupa Birliği sınırları içindeki altıncı büyük metropoliten alandır.

13. Sevilla - İspanya

En Güzel Şehirler

Romantik, gizemli, sakin bu şehir sizi içine çekmeyi çok iyi başarıp güzelliği pek çok insan tarafından fark edilmiştir. Bir iç liman olarak Endülüs'ün en önemli ve İspanya'nın dördüncü büyük kentidir Sevilla. Geçmişte de bir kültür merkezi, Müslüman İspanya'nın başkenti ve Yeni Dünya'ya düzenlenen keşif seferlerinin başlangıç noktası olarak önem taşır.

14. St. Petersburg - Rusya

En Güzel Şehirler

Dostoyevski romanlarına konu olan pek çok ünlü yazarın eserlerinde hayat bulan St Petersburg kültür sanat merkezi ve güzelliğiyle ünlüdür. Geniş bulvarları, dingin suları, köprüleri ve çarlık mimarisinin bazı örnekleri, şehrin Kuzey'in Venedik'i olarak anılmasına sebep olmuştur. Şehirdeki Hermitage Müzesi çarların geniş özel sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapar ve dünyanın en büyük müzelerinden biridir.

15. Krakow - Polonya

En Güzel Şehirler

Kralların şehri olarak bilinen, Polonya’nın kalbi olarak adlandırılmıştır. En önemli özelliği sokaklarının buram buram tarih kokmasıdır. Krakow, geleneksel olarak ülkenin bilim, kültür ve sanat merkezi olmuştur. Yerli ve uluslararası turizm yoluyla yılda yedi milyon turisti ağırlamaktadır.

16. Paris - Fransa

En Güzel Şehirler

Paris, dünya genelinde turistlerin en çok ziyaret ettiği şehirlerden biridir ve hemen hemen herkesin "Işıltılı Şehir" olarak tanımladığı bu güzel şehir, tarihi, mimari, kültürü ve romantizmi ile ünlüdür. Paris, aynı zamanda moda ve sanatın da kalbi olarak kabul edilir.

Paris'in en ünlü yapılarından biri olan Eiffel Kulesi, dünyanın en yüksek demir kulesidir ve Paris'in sembolü olarak kabul edilir. Şehir, ayrıca dünya çapında tanınmış sanat müzelerine de ev sahipliği yapar, özellikle de Louvre Müzesi, dünyanın en büyük ve en ünlü sanat müzelerinden biridir ve Mona Lisa gibi pek çok ünlü eseri barındırır.

17. Amsterdam - Hollanda

En Güzel Şehirler

Amsterdam, Hollanda'nın başkenti ve ülkenin en turistik şehirlerinden biridir. Şehir, bisiklet yolları, kanalları ve renkli evleri ile ünlüdür. Ayrıca, Amsterdam'da özgürleşme hareketleri, sanat ve kültür de oldukça yaygındır.

Amsterdam, Hollanda'nın tarihi merkezi olan "De Wallen" bölgesi ile ünlüdür. Bu bölge, Amsterdam'da en eski bölge olarak kabul edilir ve kanalları, kafeleri ve renkli evleri ile turistlerin yoğun ilgisini çeker. Amsterdam'da ayrıca Anne Frank Evi, Van Gogh Müzesi ve Rijksmuseum gibi önemli sanat müzeleri de bulunur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
En Tehlikeli ÜlkelerMetropol Şehirler

Dünyanın en romantik şehirleri hangileridir?

Paris, Venedik, Roma, Prag, Floransa, Buenos Aires ve Lizbon gibi şehirler, romantik seyahatler için popüler destinasyonlardır.

Dünya genelinde en fazla ziyaret edilen şehirler hangileridir?

Bangkok, Londra, Paris, Dubai, New York ve Singapur gibi şehirler, yıllık turist sayısı açısından en çok ziyaret edilen şehirler arasında yer almaktadır.

Dünyanın en güzel tarihi şehirleri hangileridir?

Roma, İstanbul, Floransa, Sevilla, Krakow ve Prag gibi şehirler, tarihi yapıları, sanat eserleri ve kültürel mirası ile ünlüdür.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum