Dünyanın En Görkemli 10 Derin Çukuru

Kimileri doğal yollarla oluştu, kimileriyse derinlerdeki maden yataklarına ulaşabilmek için insan eliyle. İşte dünyanın merkezine yaklaşan derin çukurlar.
Dünyanın En Görkemli 10 Derin Çukuru

Dünyanın En Derin Çukurları

Dünya yapısı itibarıyla çekirdekten oluşmaktadır ve üzerindeki kara parçalarında gerek doğa olayları gerekse de insan eliyle çukurlar oluşturulmuştur. İnsanoğlunda sürekli olarak merkezdeki çekirdeğe inme dürtüsü, karşısına ne çıkacağını öğrenme isteği vardır. Bu içeriğimizde dünyanın çekirdeğine en yakın çukurlarını derledik.

İşte derinleri merak eden okurlarımız için dünyanın en derin çukurları;

1. Mirny Çukuru

en derin çukurlar

Sibirya'nın doğusunda bulunan bu çukur, aslen bir elmas madeni olan Mirny tam 525 metre derinliğinde ve 1.25 km çapında.

2. Kimberley Çukuru

en derin çukurlar

Güney Afrika'da bir elmas madeni. Kimberley'den çıkarılan toprak ağırlığının 22.5 milyon ton olduğu tahmin ediliyor. Kimberley Çukuru tam 1097 metre derinliğinde.

3. Bingham Kanyonu

en derin çukurlar

Utah'ta bulunan Bingham Kanyonu Madeni, 1863 yılından beri üzerinde çalışılan ve sürekli büyüyen bir "çukur". Şu anki halinde Bingham Kanyonu Madeni'nin derinliği 1 kilometreden fazla. Genişliği ise 4 kilometre civarında. Madenin içerisinden, üst kısımlar "dağ gibi" görünüyor.

4. Büyük Mavi Çukur(Great Blue Hole)

en derin çukurlar

Belize'nin 60 mil açığında yer alan "Büyük Mavi Delik" görenleri şaşırtıyor. Dünyada bir çok "Mavi Delik" bulunmakta, ancak hiçbiri "Büyük Mavi" kadar çarpıcı değil. 400 metre genişliğindeki "Büyük Mavi" 145 metre derinliğinde.

5. Monticello Barajı

En Derin Çukurlar

Barajların taşmalarını önlemek için kullanılan delikler de etkileyici büyüklükte olabiliyor. Kuzey Kaliforniya'da yer alan Monticello Barajı'ndaki delik de bunlara bir örnek.

6. Diavik Elmas Madeni

en derin çukurlar

Kanada'da bulunan Diavik Elmas Madeni. Yellowknife'ın 300 kilometre kuzeydoğusunda yer alan Diavik Madeni, o denli büyük ve çevreden o denli yalıtılmış durumda ki, bir Boeing 737'nin bile iniş yapabileceği büyüklükte uçak pistine sahip. Diavik Madeni'ni çevreleyen sular donduğu zaman madenin görüntüsü çok daha etkileyici hale geliyor.

Dünya üzerindeki enleri öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

7. Guatemala Sinkhole

en derin çukurlar

Guatemala'da 2010 yaz başında yaşanan bir olay görenleri şaşkına çevirdi. Toprak altında yağmur ve deniz suyu birikintisi yüzünden toprak kaymasına neden olan Agatha kasırgası bu kocaman deliği açtı. Yaklaşık 60 metre derinliğinde ve 30 metre çapında olan delik, oluştuğu sırada bir apartmanı da içine çekti. Fakat bu Guatemala'da yaşanan ilk olay değil. Daha önce 2007 yılında da benzer bir olay yaşandı.

8. İceCube Nötrino Gözlemevi Çukuru

En Derin Çukurlar

Antarktika'nın 2 bin metre altında, dünyanın en tuhaf gözlemevi. IceCube Neutrino Observatory bilinen gözlemevlerinden çok farklı. O, nötrinolar olarak adlandırılan ve ışık hızıyla Dünya'dan geçen yakalanması zor atom altı parçacıkları gözlemlemekle görevli Güney Kutbu'ndaki dev bir teleskop. Bu yüzden de bilim insanları, bir nötrinonun buzun moleküllerini oluşturan atomlardan biriyle çarpışması şeklindeki nadir durumu izleyebilmek için buzu kullanıyor.

9. Mavi Çukur(Dean's Blue Hole)

en derin çukurlar

Dünyanın en derin sualtı çukurlarından biri olan Bahamalar'daki Mavi Çukur (Dean's Blue Hole) 7 bin 300 metrekarelik koy ve 202 metre derinliğinde... Bahamalar’ın 265 kilometre güneydoğusundaki Long Adası’nın Clarence bölgesinde yer alan Mavi Çukur’a uçakla ulaşılamıyor. Her yıl onlarca kişi, çapı yüzeyde 25-35 metre arasında değişen Mavi Çukur’a dalmak için bölgeye akın ediyor. Nisan 2010’da William Trubridge, palet kullanmadan Mavi Çukur’a 92 metre dalarak rekor kırmıştı. Girişi deniz seviyesinin altında, bilinen en derin sualtı çukuru olan Mavi Çukur, 20 metre derinlikte çapı 100 metre olan bir sualtı mağarası içeriyor.

10. Cehennem Kapısı

en derin çukurlar

Türkmenistan'ın Ahal Vilayetindeki Derweze İlçesinde bir doğalgaz kuyusu. 1971 yılında Rus yer bilimi uzmanları doğalgaz araması yaparken tesadüfen buldukları uzun bir kuyudur. Kazılar sırasında yer altında büyük bir mağaraya denk geldiler. Mağaranın çökmesi ile birlikte büyük bir çukur oluştu. Çukur bütün çalışanları yuttu hiç kimse kurtulamadı. Kurtarma ekipleri bile aşağıya inmeye cesaret edemedi. Çünkü çukurdan zehirli gaz geliyordu. Çukurundan gelen gazı engellemek için atılan dinamitler ile çukur tutuştu ve o zamandan beri sürekli yanmaya devam ediyor.

Cehennem Kapısı ile ilgili detaylı bilgiler için buraya tıklayabilirsiniz.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum