Türkmenistan Cehennem Kapısı Hakkında 10 Şaşırtıcı Bilgi

Türkmenistan Cehennem Kapısı Hakkında 10 Şaşırtıcı Bilgi
20.05.201515:37

Cehennemi hep okuduklarımızdan yola çıkarak biliriz düşünürüz peki dünyada cehennem gibi bir yer var desek ne dersiniz? İşte Türkmenistan'da yer alan Cehennem Kapısı hakkında çok şaşırtan bilgiler.

Haber güncelleme tarihi 28.01.2020 09:58

Türkmenistan Cehennem Kapısı Hakkında Bilgi

Karakum Çölü’nde yer alan Cehennem Kapısı, yaklaşık 50 yıldır sönmeden yanmaya devam ediyor. Ülkenin %70’ini kaplayan çölde yer alan Cehennem Kapısı, birçok yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Darvaza Çukuru olarak da bilinen bu çukur, herhangi bir korku filminden bir sahne değil tamamen gerçektir. Bu içeriğimizde onun hakkında şaşırtıcı gerçeklerden bahsedeceğiz.

darvaza-cukuru.jpg


1. Türkmenler tarafından Cehennem Kapısı olarak adlandırılan bu krater, 1967 yılında doğalgaz sondajının çökmesi sonucu meydana gelmiştir. Hatta bu çalışma sırasında birçok işçi hayatını kaybetmiştir.

turkmenistan-cehennem-kapisi.jpg


2. Türkmenistan’ın %70’ini kaplayan, 350 bin kilometrekarelik alanıyla Karakum Çölü’nde görenleri dehşete düşüren devasa bir deliktir.

karakum-colu.jpg


3. Türkmen jeologlar, kraterin sondaj esnasında yer altındaki kireç taşı benzeri madenlerin suyla teması sonucu erimesiyle meydana geldiğine inanmaktadır.

turkmen-jeologlar.jpg


4. Bazı jeologlar eski verilerden yola çıkarak bu sondajın bir yeraltı mağarası üzerinde yapıldığını savunmaktadır. Bu korkunç bir hata olarak görülmektedir.

yeralti-magarasi.jpeg


5. Yabancı turistlerin çok fazla ilgi göstermesi üzerine, bu yanan dev çukuru konu alan bir belgeselin çekilmesinden ve Amerikan televizyonlarında yayınlanmasından sonra Cehennem Kapısı’nın ünü dünyaya yayılmıştır.

yanan-dev-cukuru.jpg


6. Sürekli yanan, alevleri geceleri yüzlerce metre uzaktan gözüken kraterin gürültüsü de yine yüzlerce metre mesafeden duyulabiliyor.

krater.jpg


7. Kraterin yanına genel anlamda da pek yaklaşılmasa da özellikle rüzgarlı havalarda uzağında bile yer almak oldukça tehlikeli durumlara yol açabilir.

ruzgarli-havalar.jpg


8. Uzmanlar, doğalgaz sızdıran bu tür yerlerin kapatılamadığını, kapatılsa dahi zamanla biriken doğalgazın patlayabileceğini ifade ediyor.

dogalgaz-sizdiran.jpg


9. Bu bölgeye yakın bir yerde yine sondaj kazası olan başka bir kraterde ise yeraltı suları birikmiştir. 

sondaj-kazasi.jpg


10. Ünlü kaşif George Kourounis ve ekibi cehennem çukuruna giren ilk insanlardır. George Kourounis  daha önce de ekibiyle Vanuatu'daki aktif bir volkanın ağzından içeri inerek  tüm risklerine rağmen lavları görüntülemeyi başarmıştı. Ekip böylece aktif bir volkana en çok yaklaşabilen isimler olmuştu.

george-kourounis.jpg

Önerilen İçerik:Dünyanın En Görkemli 10 Derin Çukuru

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
439
210
12
8
305
10
7
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.