Türkmenistan Cehennem Kapısı Hakkında 10 Şaşırtıcı Bilgi

Dünyadaki cehennem olarak bilinen Türkmenistan'da yer alan Cehennem Kapısı hakkında çok şaşırtan bilgileri sizler için derledik. İşte Cehennem Çukuru...
Türkmenistan Cehennem Kapısı Hakkında 10 Şaşırtıcı Bilgi

Türkmenistan Cehennem Kapısı Hakkında Bilgi

Karakum Çölü’nde yer alan Cehennem Kapısı, yaklaşık 50 yıldır sönmeden yanmaya devam ediyor. Ülkenin %70’ini kaplayan çölde yer alan Cehennem Kapısı, birçok yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Darvaza Çukuru olarak da bilinen bu çukur, herhangi bir korku filminden bir sahne değil tamamen gerçektir. Bu içeriğimizde onun hakkında şaşırtıcı gerçeklerden bahsedeceğiz.

İşte "Cehennem Çukuru" olarak da bilinen Cehennem Kapısı hakkında bilinmeyenler;

1. Türkmenler tarafından Cehennem Kapısı olarak adlandırılan bu krater, 1967 yılında doğalgaz sondajının çökmesi sonucu meydana gelmiştir. Hatta bu çalışma sırasında birçok işçi hayatını kaybetmiştir.

Cehennem Kapısı

2. Türkmenistan’ın %70’ini kaplayan, 350 bin kilometrekarelik alanıyla Karakum Çölü’nde görenleri dehşete düşüren devasa bir deliktir.

Cehennem Kapısı

3. Türkmen jeologlar, kraterin sondaj esnasında yer altındaki kireç taşı benzeri madenlerin suyla teması sonucu erimesiyle meydana geldiğine inanmaktadır.

Cehennem Kapısı

4. Bazı jeologlar eski verilerden yola çıkarak bu sondajın bir yeraltı mağarası üzerinde yapıldığını savunmaktadır. Bu korkunç bir hata olarak görülmektedir.

Cehennem Kapısı

5. Yabancı turistlerin çok fazla ilgi göstermesi üzerine, bu yanan dev çukuru konu alan bir belgeselin çekilmesinden ve Amerikan televizyonlarında yayınlanmasından sonra Cehennem Kapısı’nın ünü dünyaya yayılmıştır.

Cehennem Kapısı

6. Sürekli yanan, alevleri geceleri yüzlerce metre uzaktan gözüken kraterin gürültüsü de yine yüzlerce metre mesafeden duyulabiliyor.

Cehennem Kapısı

7. Kraterin yanına genel anlamda da pek yaklaşılmasa da özellikle rüzgarlı havalarda uzağında bile yer almak oldukça tehlikeli durumlara yol açabilir.

Cehennem Kapısı

8. Uzmanlar, doğalgaz sızdıran bu tür yerlerin kapatılamadığını, kapatılsa dahi zamanla biriken doğalgazın patlayabileceğini ifade ediyor.

Cehennem Kapısı

9. Bu bölgeye yakın bir yerde yine sondaj kazası olan başka bir kraterde ise yeraltı suları birikmiştir.

Cehennem Kapısı

Cehennem Çukuru'na benzer dünyanın en görkemli 10 derin çukurunu görmek için buraya tıklayın.

10. Ünlü kaşif George Kourounis ve ekibi cehennem çukuruna giren ilk insanlardır. George Kourounis daha önce de ekibiyle Vanuatu'daki aktif bir volkanın ağzından içeri inerek tüm risklerine rağmen lavları görüntülemeyi başarmıştı. Ekip böylece aktif bir volkana en çok yaklaşabilen isimler olmuştu.

Cehennem Kapısı

YORUMLAR (10)
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
10 Yorum