• DOLAR5,71650.88
 • EURO6,29170.19
 • ALTIN275,942-0.02
 • BIST102.590-0.47

Dünyanın En Büyük 11 Nehri

Dünyanın En Büyük 11 Nehri
21.07.201516:44

Ülkelere maddi ve manevi değerler kazandıran armağanlardan biri de nehirlerdir. Nehirler birçok canlı türüne ev sahipliği yaptığı gibi milyonlarca insanın da geçim kaynağıdır. Dünya'nın en büyük 11 nehrini sizlerle paylaşıyoruz.

Haber güncelleme tarihi 08.09.2019 18:04

Dünyanın En Önemli ve En Uzun Nehirleri

Dünyanın bize en büyük armağanlarından birisi de nehirlerdir. Canlı hayatı var oluşundan bu yana nehirlerden büyük katkı sağlamıştır. Birçok balık türünü ve canlıyı bünyesinde barındıran nehirler aynı zamanda insanlara içme suyu kaynağı oluyor ve tarımsal faaliyetlerinde de önemli rol oynuyor. Hatta her yıl yüz binlerce turisti ağırlayan nehirler ülke ekonomisini de canlı tutuyor. İşte, bulundukları ülkenin can suyunu sağlayan yaşam kaynağı haline gelen Dünya’nın en önemli ve en uzun nehirleri:


1. Nil Nehri

Bu nehir Afrika’nın neredeyse yüzde 10’unu çevrelemektedir. Dünyanın en büyük nehri olarak bilinen bu nehrin boyu 6.650 km’dir. Özellikle Mısır ekonomisi için faydası tartışılmazdır. Ünlü tarihçi Heredot’un da dediği gibi ‘Mısır Nil’in armağanıdır.’ Bünyesinde timsahlar da dahil olmak üzere birçok canlıya ev sahipliği yapan Nil Nehri her yıl ziyaretçi akınına uğramaktadır.

nil-nehri-009.jpg


2. Amazon Nehri

Amazon Nehri diğer nehirlere nazaran daha fazla kaynak bulur. Su kaynaklarının yanı sıra Amazon yağmurlarını da bünyesine alan bu nehir dünyanın en geniş nehri olarak kabul edilir. Boyu yaklaşık 6.400 km. olan Amazon Nehri kaynağından itibaren yemyeşil bir bitki örtüsünün kucağında akar. Amazonlardaki canlı yaşamının hayat kaynağı olduğu gibi turistlerin de ilgi odağındadır.

amazon-nehri.jpg


3. Mississippi Nehri

Bu nehrin neredeyse tamamı ABD sınırları içerisindedir. Küçük bir bölümü Kanada’ya da uzanmaktadır. 200’den fazla kolunun olduğu bilinmektedir. Kuzey Amerika’da bulunan en uzun nehir olma özelliğini de taşımaktadır. İnsanlar 4.070 km boyundaki bu devasa nehrin etrafında yerleşmeye özen göstermiştir.

mississippi-nehri-003.jpg


4. Yangtze Nehri

Çin’de bulunan bu nehir halkın neredeyse yüzde 30’undan fazlasının geçimine tesir etmektedir. 6.300 km boyundaki Yangtze Nehri her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır. Ancak şehirleşme ve çevre kirliliği gibi etmenlerle ortaya çıkan sel felaketleri nedeniyle birçok insanın hayatına mal olmuştur.

yangtze-nehri.jpg


5. Obi Nehri

Rusya’da bulunan bu nehirden elektrik enerjisi temininde, balıkçılık ve tarım alanlarının sulanmasında faydalanılıyor. Ayrıca 5.400 km’den daha uzun nehrin üzerinden bir şehirden başka bir şehre seyahat edilebiliyor. Kışın ise nehir donduğunda riskli de olsa araçlar üzerinden geçebiliyor.

obi-nehri.jpg


6. Huang Ho Nehri (Sarı Nehir)

Çin’in bir diğer uzun nehri Huang Ho “sarı nehir diye de bilinmektedir. Bir diğer adı da “sarı nehir” olan bu nehrin bir diğer özelliği sürekli sellere sebep olmasıdır. Seller nedeniyle yüz binlerce insan yaşamını yitirmektedir. Ayrıca Çin Tarihi açısından büyük öneme sahip olan bu nehrin etrafında Çinlilerin ataları ilk yerleşim alanlarını kurmuştur.

-huang-ho-nehri-002.jpg


7. Yenisey Nehri

Her yıl bu nehrin büyük bölümü donmuş halde kalır. Rusya sınırları içerisindeki nehrin boyu 5.539 km’dir. Ancak bu nehir Türk milleti açısından da çok büyük tarihi önem arz eder çünkü tarih boyunca birçok Türk devleti bu nehrin etrafında doğmuştur.

yenisey-nehri.jpg


8. Parana Nehri

Parana nehri 3 ülkeyi birbirinden ayırmaktadır. Genel itibarıyla güneye doğru akan bu nehir Amerika kıtasının en büyük ikinci nehridir. 4.880 km. boyundaki nehir birçok ülkeye de su kaynağı olmaktadır. Farklı balık türlerini barındırdığından balıkçılık açısından da önemli bir yere sahiptir.

parana-nehri.jpg


9. Kongo Nehri

Yaklaşık 4.700 km boyundaki nehir 200 metreyi aşan derinliğiyle dünyanın en derin nehri olma unvanına sahiptir ve denizleri anımsatmaktadır. Demokratik Kongo ve yakınındaki ülkeler bu nehrin kıyısında meydana gelmiştir. Bu nehir ülkelerin tarım faaliyetlerine ışık tutmaktadır. 

-kongo-nehri.jpg


10. Amur Nehri

Önemli balık türlerine ev sahipliği yapan Amur Nehri 2.700 km boyundadır. Balıkçılık açısından önemli bir nehirdir. Aynı zamanda Rusya ve Çin arasında sınır pozisyonunda bulunmaktadır. Yılın birkaç döneminde nehrin donduğu da görülmektedir.

-amur-nehri.jpg


11. Rio De Plata Nehirleri

Güney Amerika nehirleri, Rio Parana ve Rio Uruguay'ın birlikte oluşturdukları 290km uzunluğu, 220 kilometre genişliği olan bu nehirler, Atlas Okyanusu'na kadar açılmaktadır.

rio-de-plata-nehirleri.jpg

Önerilen İçerik: Dünyadaki Görülmesi Gereken 9 Sıra Dışı Nehir

Neoldu.com / Sosyal Fayda 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
27
27
27
27
27
28
27
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  İLGİLİ HABERLER
  BENZER HABERLER
  Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
  Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
  kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.