Ölmeden Önce Görülmesi Gereken 9 Sıra Dışı Nehir

Ölmeden Önce Görülmesi Gereken 9 Sıra Dışı Nehir
19.11.201811:25

Dünya üzerinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında belirtilen bazı güzel ve gizemli nehirler yer almaktadır. İşte görmeniz gereken nehirler...

Haber güncelleme tarihi 25.06.2022 09:44

Doğasıyla En İlginç Nehirler

Dünya üzerinde bazısı kutsal bazısı çeşitli gizemler barındıran birbirinden sıra dışı nehir bulunmaktadır. Bu eşi benzeri olmayan nehirlerden kimisi sadece bir ülkenin sınırları içerisindeyken kimisi birden fazla ülke sınırlarında uzanır gider.

Görüntüsü ve sahip olduğu esrarengiz doğası ile işte 9 sıra dışı özellikteki nehirler;

1. Ganj Nehri

En İlginç Nehirler

Bugün Hindistan ile Bangladeş sınırlarında uzanan Ganj Nehri, Hindistan topraklarında Hinduizm kültürünün en değerli nehirlerinden bir tanesidir. İnanışa göre Tanrıça Banga ile bir bağın sağlandığı ve nehre önemli günlerde girip yıkanıldığında tüm günahlardan arınıldığı söylenmektedir. Bir Hindu öldüğü zaman yakılıp külleri Ganj nehrine bırakılır.

2. Amazon Nehri

En İlginç Nehirler

Kaynağını Peru'da yer alan And Dağları'ndan alan Amazon Nehri Güney Amerika sınırlarında bulunan Amazon Nehri, taşıdığı su kapasitesiyle Dünya üzerindeki en uzun ve en büyük nehir olma özelliği taşır. Türkiye topraklarının tamı tamına yedi katı büyüklüğünde olan bu nehrin havzası oldukça geniştir.

3. Nil Nehri

En İlginç Nehirler

Kuzeydoğu Afrika bölümünde yer alan Nil Nehri Mısır sınırlarında bulunan ve kuzeye doğru akan esrarengiz nitelikte bir nehirdir. Nehrin akış yönüne doğru üç muhteşem göl olarak bilinen mavi Nil, Victoria ve beyaz göl görülmeye değer nehirlerdendir. Nil Nehri hakkında daha detaylı bilgi almak için "Dünyanı En Uzun Nehri: NİL" içeriğini ziyaret edebilirsiniz.

4. Tuna Nehri

En İlginç Nehirler

Avrupa kıtası sınırları içerisinde yer alan ikinci en büyük nehir Budapeşte Tuna Nehri, Avrupa'daki 10 farklı ülkenin sınırlarından akarak geçen muhteşem görünümlü bir nehirdir. Özellikle nehir üzerinde inşa edilen köprüler birçok insanı hayranlığa düşürmektedir.

5. Ren Nehri

En İlginç Nehirler

Yine Avrupa'da bulunan ve 6 değişik ülke sınırlarını ziyaret ederek akan Ren Nehri, Avrupa'nın en meşhur nehirleri arasında yer almaktadır. Tarih sahnesinde pek çok medeniyetin ev sahibi olan bu nehir, Hollanda, İsviçre, Fransa, Lihtenştayn, Avusturya ülkelerinin sınırlarında bulunmaktadır.

6. Yangtze Nehri

En İlginç Nehirler

Çin'de bulunan nehir, Asya'nın keşfedilen en uzun nehri şeklinde bilinir. Nil ile Amazon nehirlerinin ardından Dünya'daki en uzun üçüncü nehir olma özelliği taşır. Nehrin ismi Yangtze Çince'de uzun anlamına gelmektedir.

7. Mekong Nehri

En İlginç Nehirler

Kozmopolit bir görüntüye sahip olan Mekong Nehri, Güney Doğu Asya'daki eşsiz nehirlerden bir tanesi olmakla birlikte uğradığı yerlerdeki tarım alanlarına hayat veren bir nehirdir. Dünya'nın en büyük nehirleri arasında ilk ona giren büyüklükteki nehir adeta Güneydoğu Asya'nın can damarıdır.

8. Neretva Nehri

En İlginç Nehirler

Bosna-Hersek'te 16.yy'da yapılan tarihi Mostar köprüsünün hemen altından akıp geçen Avrupa kıtasının en temiz nehirlerinden biridir. Bosna Hersek'in doğası ve tarihi yapıları ile eşsiz bir bütünlük ve görüntü oluşturan zümrüt yeşili renkteki Neretva Nehri'ni görmediyseniz mutlaka ziyaret etmelisiniz.

9. Doura Nehri

En İlginç Nehirler

İber yarımadasının üçüncü en uzun ve de en önemli nehirlerinden bir tanesidir. İspanya'dan kaynağını alan nehir, Atlantik Okyanussa dökülmektedir. Unesco Dünya Mirası Listesi'nin isimlerinden Doura Nehri Porto'da güzel ve eşsiz bir manzarayı temsil eder ve çok önemli bir turistik manzarayı oluşturur. Nehir kenarında Çin el boyamacılarıyla birlikte halı işlemecileri oldukça ünlüdür.

Benzer İçerik Önerileri
Dünyanın En Büyük NehirleriGörmeniz Gereken Doğa Harikaları
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
59
4
2
257
6
46
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.