İnsanın İçini Huzurla Dolduran Dünyadaki En Kutsal 13 Yer

Tarih boyunca farklı inançların, farklı bölgelerde ve çeşitlikte kutsal saydıkları pek çok yer vardır. İşte dünyadaki en kutsal şehirler...
İnsanın İçini Huzurla Dolduran Dünyadaki En Kutsal 13 Yer

Dünyadaki En Kutsal Yerler

Geçmişte bir çok kutsal yer oluşmuştur. Pek çok kutsal mekan güzel görünüşüyle veya konforuyla milyonlarca insanı yollara düşürmüştür. Fakat bu kutsal yerler sadece maneviyat değeriyle her yıl inanılmaz rakamlara ulaşan insan sayısını kendine çekmeyi başarmıştır. Bu yerlerin ülkeleri Avusturalya, İsrail, Yunanistan, Japonya, Hindistan, Türkiye, Tibet, Roma, Filistin, Çin'dir.

İşte insanın içini huzurla dolduran sizler için derlediğimiz dünyadaki en kutsal şehirler;

1. Avusturalya - Uluru

En Kutsal Yerler

Avustralya'da bulunan ve Aborjinler için kutsal sayılan yerdir. Aborjinler burayı yaşamın kaynağı olarak gördükleri için saygı duyup, kutsal yer olarak görmektedirler. Günümüzde bu devasa kayanın adı Ayers Kayalığı'dır. Bu kayalığın özelliği gün içerisinde renk değiştirmesidir.

2. İsrail - Kudüs

En Kutsal Yerler

Kudüs Yahudiler, Hristiyanlar ve Müslümanlar için önemli bir şehirdir. Çok sayıda camii ve kiliseyi içerisinde barındıran Kudüs, yaklaşık olarak 3000 yıldır Yahudiliğin merkezi sayılmaktadır. Yahudiler için önem taşıyan bu şehir Ağlama Duvarı her sene Yahudilerin büyük bir çoğunluğunun ziyaretine uğruyor.

Kudüs'te gezilip görülebilecek yerleri incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

3. Yunanistan - Athos Dağı

En Kutsal Yerler

Yunanistan’da bulunan Athos Dağı ilginç bir kutsal yer. Meryem Ana’ya tanrı tarafından hediye edilmesiyle başlayan dağın kutsallığı, dağa 20 manastır yapılmasıyla devam etmiştir. Athos Dağı’ndaki 20 manastırda yaşayan din adamları içinde hiçbir kadın yoktur çünkü oraya kadınların girmesi kesinlikle yasaktır.

4. Japonya - Koyasan Budist Tapınağı

En Kutsal Yerler

Japonya'da bulunan Koyasan Budist Tapınağı, Osaka kentinin yakınlarında, kutsal mekanlar arasında yer almaktadır.

5. Hindistan - Varanasi

En Kutsal Yerler

Hindistan'ın Ganj nehrinde bulunan yer, 4000 yıllık tarihiyle en eski kentlerindendir. Hindular için burası, ölüleri yakmaya, ayinlere katılmaya ve günahlardan arınmak için yıkanmaya gelinen kutsal yerdir.

6. Türkiye - Sultan Ahmet Camii

En Kutsal Yerler

İçerisindeki çinilerin renklerinin ağırlıklı olarak mavi olmasından dolayı genellikle yurt dışında "Mavi Camii" olarak bilinmektedir. İçerisindeki sanatsal güzelliklerle hayran bırakan cami, 43 metre boyundadır ve 6 minaresi bulunmaktadır.

Sultan Ahmet Cami'nin tarihini, hikayesini ve özelliklerini öğrenmek için buraya tıklayın

7. Tibet - Kailash Dağı

En Kutsal Yerler

Himayalar'ın bir uzantısı olan bu dağ, Budistler, Hindular, Jainler ve Bönler için kutsal sayılmaktadır. Hacı olmaya gelenlerin buradaki yolculukları 3 hafta sürmektedir.

8. Hindistan - Bodh Gaya

En Kutsal Yerler

Hindistan'ın diğer kutsal yerlerinden biridir. Buddha burada meditasyon yaparken nirvanaya ulaşmıştır ve bu yüzden kutsal sayılan yerlerdendir.

9. Roma - Vatikan

En Kutsal Yerler

İtalya'nın Roma şehrinde yer alan, Hıristiyanlık dininin kutsal devletidir. Katolik mezhebinin ve Papa'nın şehri olan yer Roma'nın içinde bambaşka bir devlettir. Papa hem devlet başkanı hem de Katolik mezhebinin ruhani lideridir.

10. Suudi Arabistan - Mekke

En Kutsal Yerler

Mekke, Hz. Muhammed’in doğduğu ve Kur’an-ı Kerim’i indirdiği kutsal bir yerdir. İslam dininde ilk ve en kutsal sayılan yerdir. Her yıl milyonlarca Müslüman, Kabe’nin etrafını tavaf edip hacı olmak için buraya gelmektedirler.

"Din nedir ve dünya üzerindeki dinler hangileridir" sorularının cevaplarını almak için buraya tıklayabilirsiniz.

11. Çin - Lhasa

En Kutsal Yerler

Bu kutsal mekan Budistler için oldukça büyük ilgi görmektedir. Ayrıca Lhasa, "Yasak Kent" olarak anılmaktadır. Yasak olarak anılmasının nedeni uzun yıllar yabancı uyruklu insanların girilmesi yasak olan bu şehir, Himala dağlarında bir düzlükte bulunmaktadır.

12. Hindistan - Pushkar

En Kutsal Yerler

Hindular için çok büyük önem taşıyan bu şehir 400'e yakın tapınağı içinde barındırmaktadır. Hinduların ilahi gölü olan Pushkar gölü bazı aylarda büyük önem kazanır. Hinduların Pushkar'da et, alkol ve motorlu taşıt sürmeleri kesinlikle yasaklanmıştır.

13. Filistin - Beytüllahim

En Kutsal Yerler

Filistin'de yer alan Beytüllahim şehri Hz. İsa'nın doğdu yer olarak bilinir ve kabul edilmiştir. Hristiyanlar için oldukça kutsal olan bu mekan bir çok ziyaretçiyi kendine çekmiş durumdadır. Özellikle Noel'de Hristiyanların ilgi odağı olmuştur.

YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum