Dünyada Görülmesi Gereken 14 Müze!

Dünyada Görülmesi Gereken 14 Müze!
18.06.201513:56

Kültür turu yapmayı sevenler için vazgeçilmez duraklarınızdan olacak bu müzelere bayılacaksınız. Tarih kokan sanat eserlerini gördüğünüzde adeta zamanda yolculuk yapacaksınız. İşte Dünyada gezilip görülmesi gereken 14 müze!

Haber güncelleme tarihi 22.03.2020 09:43

İşte Dünya'da gezilmesi gereken müzeler şunlardır;


1. Metropolitan Sanat Müzesi - New York

görülmesi gereken müzeler-metropolitan-sanat-muzesi.Jpeg

Dünyadaki en geniş koleksiyonlardan birine sahip olan Metropolitan Sanat Müzesi'ne ücretsiz girebilirsiniz. Fakat ziyaretçilerden bir miktar bağışta bulunmaları istenmektedir. Birçok medeniyete ait sanat eserinin olduğu müzede 2 milyon sanat eseri bulunmaktadır.


2. British Museum - Londra

görülmesi gereken müzelerbritish-museum.jpg

Londra'da yer alan, dünyanın en eski ve en büyük müzelerinden biri olan British Museum müzesini ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Müzede sekiz milyonun üzerinde koleksiyon bulunmaktadır. Ayrıca Anadoluya ait birçok tarihi eserinde yer aldığı müzede, Reşit taşı, Asur kabartmaları, gemi mezarlığı ve 4 bin yıllık paralar gibi önemli eserler de yer almaktadır.


3. Louvre Müzesi - Paris

görülmesi gereken müzeler-louvre-muzesi.jpg

Her ayın ilk pazar gününde ücretsiz olarak ziyaret edilebilen Paris'teki müzede, 35 bin sanat eseri bulunmaktadır. Dünyanın en ünlü müzelerinden biri olan Louvre Müzesi'ndeki en önemli eser ise Mona Lisa tablosudur.


4. Çin Ulusal Müzesi - Beijing

Görülmesi gereken müzeler-cin-ulusal-muzesi.jpg

Çin'de yer alan Ulusal Müze ücretsiz gezilebilen müzelerden bir diğeridir. 200 bin metrekarelik alana sahip müzede 1 milyon 200 bin sanat eseri bulunmaktadır. Birçok Buda heykelinin yer aldığı müzede 48 sanat galerisi de yer almaktadır.


5. Doğal Tarih Müzesi - New York

Görülmesi gereken müzeler-dogal-tarihmuzesi.jpg

New York'ta yer alan müzede ücretli ve ücretsiz gezilebilecek bölümler bulunmaktadır. Doğal Tarih Müzesi'nde, doğal yaşama dair 32 milyon eser ve doğa hayatına dair aklınıza gelebilecek her şeyi bu müzede görmeniz mümkündür.


6. Vatikan Müzesi - Vatikan

Görülmesi gereken müzeler-vatikan-muzesi.jpg

Vatikan Müzesi'ne her ayın son pazar günü ücretsiz girmek mümkündür. Müzede ünlü heykeller ve sanatçıların başyapıtları bulunmaktadır. Müzenin en dikkat çeken noktaları ise Sistine Şapeli ve Raphael’in odalarıdır.


7. Hermitage - St. Petersburg

Çariçe Katerina'nın kışlık sarayı olarak inşa edilmiştir. Daha sonra müze haline gelen Hermitage, Dünya'nın en geniş resim koleksiyonuna sahip olması ile bilinmektedir. Üç milyon civarında eserin sergilenmekte olduğu bu devasa müzeye girebilmek adına sabah erken saatlerde bilet alıp sıraya giriyorlar.

hermita-muzesi.jpg


8. İngiltere Müzesi - Londra

1753 yılından bu yana ziyaretçilerini ağırlayan İngiltere Müzesi, Eski Çağ yapıtları, sikkeler ve madalyalar, baskılar ve çizimler, etnograf olmak üzere 4 farklı bölümden oluşmaktadır. Dünya'nın çeşitli yerlerinden gelen eserler bu müzede yer almaktadır.

ingiltere-muzesi.jpg


9. Mısır Müzesi - Kahire

Antik Mısır Uygarlığının en görkemli koleksiyonunu görebileceğiniz bu müzede, Mısır Firavunlarından tutun Khamun'un mumyasına kadar 120 bine yakın sanat eseri bulunmaktadır.

misir-muzesi-.jpg


10. Uffizi - Floransa

Floransa Sulh Yargıçları Ofisi olma amaçlı yapılan bu müze Rönesans eserlerini ziyaretçileriyle buluşturmaktadır. Müzede, Boticelli, Caravaggio, Michalangelo, Rafaello, Durer gibi isimlerin birbirinden önemli eserleri de sergileniyor.

uffizi.jpg


11. Metropolitan Sanat Müzesi - New YORK

Devasa Metropolitan Sanat Müzesinin içerisinde bulunan bölümlerini ayrı ayrı gezmeniz gerekmektedir. 1970 yılından beri toplanan 2.000.000 küsür eser bulunmaktadır. Her bir eser birbirinden farklı dönemlere ait olduğundan salonunu gezdiğinizde ufak bir zaman yolculuğu yapıyormuş gibi hissedebilirsiniz.

metropolitan-sanat-muzesi-.jpg


12. Modern Sanat Müzesi - New YORK

1992 yılında Avrupa'ya ait modern sanat eserlerinin bir araya getirilmesi amacıyla Rockefeller ailesinin iş birliği ile kurulmuş ve genelde Metropolitan Sanat Müzesi ile karşılaştırılan Modern Sanat Müzesi, Mattise’nin ‘Dance', Van Gogh’un ‘The Starry Night’, Pablo Picasso’nun ‘Les Demoiselles d’Avignon’ ve Salvador Dali’nin ‘The Persistence of Memory’ isimli eserleri bu müzede bulunan mükemmel eserlerden sadece bir kaçıdır.

modern-sanat-muzesi.jpg


13. Prado - Madrid

Madrid de bulunan, krallık koleksiyonlarının birleştirilmesi ile oluşturulan bu muhteşem müzede, Goya El Greco ve Velazquez'e ait koleksiyonlar bulunmaktadır. Müzenin en bilinen parçası yine Velazquez tarafından yapılmış "Las Meninas"

prodo-madrid.jpg


14. Ulusal Arkeoloji Müzesi - Atina

Atina Ulusal Arkeoloji Müzesi toplam 48 odadan oluşmaktadır. Dünya'nın en büyük Eski Yunan sanatı müzesi olarak bulunan bu müze, Tunç Posedion heykeli ile zengin bir sanat arşivine sahip olan müzenin en iyi parçalarından biridir. 

ulusal-arkeoloji-muzesi-.jpg


Bonus! 

Son olarak İstanbul'un en güzel müzelerinden birini eklemek istedik.


İstanbul Arkeoloji Müzeleri

Türkiye'nin en eski ve en güzel müzelerinden biri olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri, mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Çeşitli kültürlere ait milyonlara eser bulunduran, dünyanın en büyük müzelerinden biridir. Müze, Türkiye'de müze olarak inşa edilmiş en eski binaya sahiptir. Geçmişi ise neredeyse 600 yıl öncesine dayanmaktadır. Müze hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz geçen günlerde yayınlamış olduğumuz "İstanbul Arkeoloji Müzeleri" içeriğimize de göz atabilirsiniz

istanbul-arkeoloji-muzesi-008.jpg


Önerilen İçerik; Londra'da Ücretsiz Ziyaret Edilebilecek En Popüler 10 Müze

Neoldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
23
13
45
161
148
12
5
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 6
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.