İstanbul Arkeoloji Müzeleri

İstanbul Arkeoloji Müzeleri
24.12.201518:39

Türkiye'nin en eski ve en güzel müzelerinden biri olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri, mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Haber güncelleme tarihi 11.03.2018 09:36

İstanbul Arkeoloji Müzeleri, çeşitli kültürlere ait milyonlara eser bulunduran, dünyanın en büyük müzelerinden biridir. Müze, Türkiye'de müze olarak inşa edilmiş en eski binaya sahiptir. Geçmişi ise neredeyse 600 yıl öncesine dayanmaktadır. 19 yüzyılın sonlarına doğru, İmparatorluk Müzesi olarak kurulmuştur. Müzenin bu kadar önemli bir duruma gelmesi ise 1891 yılında Osman Hamdi Bey'in müzenin müdürlüğüne atanmış olması ile olmuştur.

Müzenin içerisinde bulunan koleksiyonda, Balkanlar'dan Afrika'ya kadar Osmanlı İmparatorluğu sınırları içerisinde yer alan birçok medeniyete ait birçok eser bulunmaktadır. Müze genel olarak üç ana bölümden oluşmaktadır. Bunlar;

  • Arkeoloji Müzesi (ana bina)
  • Eski Şark Eserleri Müzesi
  • Çinili Köşk müzesi

 

Arkeoloji Müzeleri Tarihi


İstanbul Arkeoloji Müzeleri Hakkında Bilgi

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Osmanlı'dan miras kalan müzelerden biridir. Osmanlı İmparatorluğu'nda Fatih Sultan Mehmet döneminden itibaren müzecilik merakı vardı fakat tam anlamıyla İmparatorluk müzelerinin kuruluşları 1869 yıllarına denk gelmektedir. Bu dönemlerde, Müze-i Hümayun ile Arkeoloji Müzelerinin temelleri atılmıştır. 

Bu dönemde Maarif Nazırı olan Saffet Paşa, müzeye eserler kazandırmak için yakından ilgi göstermiştir. Yapılış tarihleri açısından ise en eski yapı Çinili Köşk'tür.

 

İstanbul Arkeoloji Müzesi

 

1881 yılında Osman Hamdi Bey'in müze müdürlüğüne atanması ile birlikte kazılardan elde edilen eserler bu müzede toplanmaya başlamıştır. Daha sonra Osman Hamdi Bey'in isteği üzerine Çinili Köşk'ün karşısına İmparatorluk Müzesi yapılmıştır.

Müzenin ziyaretçilere açıldığı tarih olan 13 Haziran günü, halen Türkiye'de müzeciler günü olarak kutlanmaktadır. 1903-1907 yıllarında binaya iki kanadın birden eklenmesi ile birlikte müze bugünkü halini almıştır. Müze, sahip olduğumuz on binlerce yıllık tarihe sahip coğrafyanın zenginliği ile dünyanın kıskanılacak kadar nadir eserlerini barındırır.

 

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Eserleri


İstanbul Arkeoloji Müzeleri Eserleri

İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi olmak üzere 3 farklı birimden oluşmaktadır. Bu birimlerin hepsi aynı bahçe içerisinde yer almaktadır. Müzedeki eserlerin en önemlileri, İskender Lahdi, Tabnit Lahdi, Çiviyazılı Belgeler Arşivi, Gezer Takvimi, Siloa Yazıtı ve Vize Tümülüsüdür.

 

Arkeoloji Müzesi Eserleri

 

Dünyanın en eski tarihi eserlerine sahip olan bu müzede 1 milyona yakın önemli eser bulunmaktadır. Ulaşımı da son derece kolay olan müzenin mutlaka gezilip görülmesi tavsiye edilmektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
31
2
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.