Dolgu Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Dolgu Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?
07.10.201514:07

Yetersiz diş bakımı ve temizliği nedeniyle çürüyen dişlere dolgu tedavisi uygulanarak dişin eski işlevini yerine getirmesi sağlanır. Bu içeriğimizde dolgu tedavisi hakkında bilinmesi gerekenleri bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 15.12.2018 16:24

Diş Bakımı ve Temizliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yetersiz diş bakımı ve temizliği dişlerin zamanla deforme olmasına ve çürümesine neden olmaktadır. Çürüyen ve deforme olan diş işlevini yerine getiremez duruma gelerek dayanılmaz diş ağrılarına neden olabilir. Diş ağrılarının yanı sıra kötü görünüm ise cabasıdır. Dişlerin arasında kalan yemek kalıntıları ve bakteriler zamanla dişlerde birikir ve çürük oluşmasına neden olur. İnsan organizmasının aynası olarak kabul edilen dişler sağlıksız beslenme ve yetersiz bakımın yanı sıra çeşitli hastalıkların belirtisi olarak da meydana gelebilir.

dolgu-tedavisi.jpg

Dişlerin düzenli olarak fırçalanması diş çürüklerinin büyük oranda önüne geçmeye yardımcı olacaktır. Uzmanlar günde en az 2 kere dişlerin fırçalanması konusunda uyarıyorlar. Yetersiz diş bakımının yanı sıra aşırı soğuk/sıcak ve şekerli yiyeceklerin tüketilmesi dişlerin hassasiyetini arttırırken çürümelere neden olabilir. Bu nedenle sağlıklı beslenme, alkol ve sigara tüketiminden kaçınma, düzenli diş bakımı ve temizliği gibi basit önlemlerle diş sağlığınızı koruyabilirsiniz. Düzenli olarak bakım ve temizliği yapılmayan dişler ilerleyen zamanlarda çürümelere neden olur. Çürüklere zamanında müdahale edilmemesi ise dişin çekilmesine ve protez diş kullanımına sebep olabilir. Unutmayınız ki hiçbir yapay diş gerçek dişin yerini tutmayacaktır. Bu nedenle dişinizi kaybetmemek adına düzenli olarak diş bakımınızı ve kontrolünüzü yaptırmalısınız. Diş hekimine gitmek için dişinizin ağrımasını beklemeyiniz.

dis-dolgusu.jpg


Dolgu Tedavisi Nedir? 

Düzenli olarak fırçalanmayan dişlerde yemek kalıntıları nedeniyle oluşan bakteriler zamanla dişlerin çürümesine neden olarak sert diş dokularında erimeye neden olur. Dişlerin sıcak ve soğuk yiyeceklere karşı hassasiyetinin artması ve diğer nedenlere bağlı olarak ağrı oluşması diş çürümelerinin belirtilerindendir. Genellikle diş muayenesi sırasında fark edilen diş çürükleri zamanında müdahale edilmezse çürük diş köküne kadar yayılır ve dişin çekilmesi söz konusu olabilir. Çürümeye başlayan dişe bir an önce müdahale edilerek diş kayıplarının yanı sıra dayanılmaz ağrıların meydana gelmesi de önlenir. Çürümüş dişler için çürük alanlar temizlenir ve bu bölüm özel dolgu malzemeleri ile doldurulur. Böylece dişin çürük bölümü temizlenerek sağlıklı bir şekilde işlevini devam ettirmesi sağlanır. Çürük bölgenin tedavisinde geç kalınmış ve çürük diş köküne kadar ilerlemişse öncelikle kanal tedavisi yöntemi ile çürük alan ve ağrıya neden olan sinirler temizlenerek dolgu işlemi gerçekleştirilir.

kirilmis-dislere-dolgu-.jpg

Dolgu tedavisi çürük dişlerin yanı sıra çatlamış veya kırılmış dişlere de uygulanmaktadır. çeşitli nedenlerden dolayı aşınmış veya kırılmış dişlere uygulanan dolgu tedavisi ile dişlerin eski ve sağlıklı görünümünü kazanması sağlanır. Tırnak yeme, diş gıcırdatma/sıkma ve sert kabuklu yemişlerin dişler ile kırılması dişlerde deformasyona neden olarak kırılma ve çatlamalara sebebiyet vermektedir.


Dolgu Çeşitleri Nelerdir? 

Altın, porselen, kompozit reçine (diş rengindeki dolgu) ve amalgam (civa, gümüş, bakır, kalay ve çinko karışımı) şeklinde çeşitleri bulunan dolgu tedavisi kişinin diş yapısına ve isteğine bağlı olarak uygulanır. Altın ve porselen dolgunun yanı sıra en sık kullanılan dolgu çeşiti amalgam ve kompozit reçinedir.

dolgu-cesitleri.jpg


Amalgam Dolgu

Halk arasında gümüş dolgu olarak nitelendirilen amalgam dolgu, civa, kalay, bakır ve gümüş karışımından elde edilmektedir. 150 yılı aşkın bir süredir kullanılan amalgam dolgunun %40-50’si civadan oluşmaktadır. Halk arasında amalgam dolgunun içeriğindeki civanın zehirli ve dolayısıyla oldukça zararlı olduğuna dair söylentiler söz konusudur. Ancak almalgam dolgu içindeki civa zararsızdır. Amalgam dolgunun yapımında kullanılan bakır, kalay ve gümüş gibi diğer meteryaller civanın kimyasal yapısını değiştirerek zararsız hale gelmesini sağlar.

dis-dolgusunun-omru-.JPG


Kompozit Dolgu

Diş rengindeki kompozit dolgu genellikle estetik açıdan düşünüldüğünde sıkça tercih edilen dolgu çeşitlerinin başında gelmektedir. Özellikle renginde veya yapısında bozulamalar meydana gelen dişler için kullanılan kompozit dolgu aynı zamanda kırılmış veya çatlamış dişlerin yeniden eski haline kavuşması için uygulanır. Kompozit dolgunun sıkça tercih edilmesinin nedeni oldukça uygun fiyatlı ve kozmetik bir ürün olmasıdır. Estetik açısıdan sağlıklı bir diş görünümünü aratmaması kompozit dolgunun sıkça tercih edilmesi için oldukça yeterli bir nedendir. Bir diğer tercih konusu ise kompozit dolgunun hazırlık gerektirmeden tek seansta uygulanabilir olmasıdır. Kullanım süreleri 3 ile 10 yıl arasında değişmektedir.

kompozit-dolgu-.png


Porselen Dolgu 

Çok fazla tercih edilmeyen dolgu çeşitlerin bir diğeri olan porselen dolgular ise sipariş üzerine laboratuarlarda üretilmektedir. Lekelenmeye karşı oldukça dirençli olan ve diş renginde üretilen porselan dolgu sonrasında dişe yapıştırılır.

dis-sagligi-.jpg


Dolgu Nasıl Korunur?

Öncelikle dişte meydana gelen çürük bölge temizlenerek ortadan kaldırılır. Çürük nedeniyle etkilenen bölge tamamen temizlendikten sonra tercih edilen dolgu temizlenen bölgeye uygulanır. Dolgu uygulandıktan sonra özel bir alet ile dolgu dondurulur. Daha sonra cilalanan dolgu, diş hekimi tarafından incelenerek keskin olan bölgeleri tıraşlanır. Genellikle 5 yıl garantili olan dolguların ömrü 3 ile 10 yıl arasında değişmektedir. Dolgunuzun uzun süre siz hizmet etmesi adına dişlerinize ve dolgunuza zarar verebilecek tüm etkenlerden kaçınmalısınız. Aşırı soğuk ve sıcak gıdaların tüketilmesinin yanı sıra sert kabuklu yemişler, sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklardan da uzak durulmalıdır. Aksi halde diğer dişleriniz zarar görürken dolgunuzun ömrüde kısalacaktır.

dis-dolgusunun-omru--002.jpg

Dolguya rağmen dişinizde oluşan hassasiyet ve ağrı nedeniyle bir an önce diş hekimine başvurmalısınız. Diş hekiminizin gerekli muayene ve röntgen incelemesinden sonra dolgunuzda meydana gelebilecek çatlat veya sızıntı belirlenerek gerekli işlemler uygulanır. Diş sağlığınızı ve dolgunuzu korumak adına her gün düzenli olarak en az iki kere dişlerinizi fırçalamalı ve günde en az bir kez diş ipi kullanmalısınız. Böylece dişlerinizin genel sağlığını koruyacak ve çürük oluşumunun önüne geçebileceksiniz.

 Önerilen İçerik;

 Diş Bakımı ve Diş Temizliği Nasıl Yapılmalı?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1011
144
180
477
160
153
1262
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.