• DOLAR5,48350.50
 • EURO6,19050.82
 • ALTIN211,9750.14
 • BIST92.7091.38

Doğu’da Saklı Kalmış Gizemli Yerler

Doğu’da Saklı Kalmış Gizemli Yerler

Türkiye’nin Doğu’sunun engebeli dağları ve uçsuz bucaksız platoları arasında gizli kalmış birbirinden güzel yerler olduğunu biliyor muydunuz? Türkiye’nin Doğu’sunu yakından tanımaya ne dersiniz?

Haber güncelleme tarihi 22.05.2017 16:16

Türkiye’nin Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’sunda çok eski zamanlarda yapılan birbirinden farklı ve o kadar gizemli yapılar var ki, gördüğünüz zaman hayranlık duyacaksınız. Sorun şu ki Türkiye’nin batısına gittiğimiz ve gezdiğimiz kadar; Türkiye’nin doğusuna gitmiyoruz ve oradaki güzelliklerden bihaberiz.

Unutmayalım, en eski ve köklü medeniyetler Türkiye’nin doğusunda inşa edildi ve hayat buldu. Doğuya gittiğiniz zaman oradaki eski, tarihi dokuyu hissedeceksiniz. Haydi o zaman rotamızı Doğu’nun gizemli dünyasına çevirelim.

Ani Harabeleri

ani harabeleri

Hani derler ya, “dünyanın en eski medeniyetleri nerede kuruldu” diye. Mezopotamya demek doğrudur. Mezopatamya Türkiye’nin güney doğusunu da kapsamaktadır. O’na yakın olan yerlerde de yerleşimler kurulmuştur. Kars da bunlardan biridir. Kars sınırları içinde bulunan M.Ö 350-300 yıllarına dayanan Ani Harabeleri, yağmalara, işgallere maruz kalmış ve saldırılar sonucu ancak bu kadar ayakta kalabilmiştir. Yıllarla, savaşlarla mücadele eden bu inanılmaz harabeler sanki dünyanın sonu burasıymış hissini veriyor. Buraya gidip gördüğünüz zaman tarihin bütün sahneleri gözlerinizin önünden bir perde gibi geçecektir. Ani Harabeleri'ne gidip bu doğayı da gezip görmeden gelmeyin. Kars’a 48 km uzaklıkta olan Ani Harabeleri Türkiye- Ermenistan sınırında yer alıyor.

Nemrut Krater Gölü

nemrut krater gölü

Çoğu insanın bildiği, televizyonlarda gördüğü Nemrut Dağı değil, Nemrut Krater Gölü. Burası volkanik bir çanaktır. Geçmişi binlerce yıl öncesine dayanıyor. Aynı çanağın içinde iki göl vardır. Bu göllerden biri sıcak; diğeri ise soğuktur. Bir doğa harikası olan bu krater göl Türkiye’nin en büyük krater gölüdür. 2400 yüksekliği olan Nemrut Dağı’nın tepesinde bulunmaktadır. Dağın doruğunda olan Nemrut Gölü’nde yüzebilir ve birbirinden değişik çiçekler barındıran bu yamaçlarda çiçeklerin dağ kokusunu içinize kadar çekebilirsiniz. Nemrut Gölü, Tatvan’a 15 km, Bitlis’e ise 26 km uzaklıkta yer alıyor.

Ahlat Mezarlığı

ahlat mezarlıkları

Bir Selçuklu mezarlığı olan Ahlat Mezarlığı, dünyanın en büyük Müslüman mezarlığı olma özelliğini taşımaktadır. Bitlis’in Ahlat ilçesinin sınırları içinde yer alan bu mezarlık, 11. ve 12. yüzyıllardan beri dünyanın en büyük mezarlığı olma özelliğini taşıyor. Mezarlık, 10 bin metrekarelik bir alanı kaplıyor, en ünlü sanatkarların eserleri bulunuyor ve tespitlere göre 8 bin mezar taşı vardır. Buraya geldiğiniz zaman farklı bir duygu hissedeceksiniz, mistik bir hava içinde burada bulunan mezar taşlarına dokunacaksınız. Bu gezi sizlere çok şey katacak.

Akdamar Kilisesi

akdamar kilisesi

Van’ın en göz dolduran manzaralarını sunan Akdamar Adası’nın üzerinde yer alır. Adanın içerisinde yer alan Surp Haç Kilisesi adanın ismiyle Akdamar Kilisesi olarak bilinir. Mimari açıdan oldukça muazzam olan bu yapı Kral Gagik’in isteği üzerine 915-921 yılları arasında inşa edilmiştir. Bu kilise aynı zamanda Ortaçağ’da Ermeni sanatının en parlak eserleri arasındadır. Her yıl bir kere de olsa Ermeniler tarafından mutlaka ziyaret edilir. Günümüzde müze olan bu yapı oldukça gizemli bulunmaktadır. Van gölü üzerinde, Akdamar adasında bulunan bu kiliseye tekne ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Turabdin Platosu

turabdin platosu

Şimdi de yönümüzü Türkiye’nin güneydoğusuna çevirelim ve Mezopotamya’nın eşsiz bucaksız güzelliklerini görelim. Mardinin 30 km güneydoğusunda Mardin- Nusaybin yolunun 9 km doğusunda bulunan Turabdin Platosu’nda 80 manastır ve keşfedeceğiniz birbirinden fazla otantik köy sizleri bekliyor. Uçsu bucaksız olan bu platoda Mor Gabriel Manastırı ve Turabdin Köyleri’nden olan Midyat Zaz burada gezebileceğiniz başlıca yerler.

Harran Ovası

harran ovası

Mezopotamya’nın en eski kalıntılarının bulunduğu bu ova oldukça önemlidir. Dünya’nın en eski üniversite kalıntılarının yer aldığı bu ova içinde birçok yapıyı barındırıyor. Her adımı tarih kokan bu yer tüylerinizi diken diken edecektir. Hz. İbrahim’in kenti de Harran Ovası'nda yer alıyor. Şanlıurfa’nın en verimli toprağı olan Harran Ovası'nın, Şanlıurfa merkeze 44 km uzaklık mesafesi vardır.

Neoldu. Com/ Kader Basayoğul

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.