kedi maması
kedi maması

Dogo Arjantin Köpeği Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Dogo Arjantin Köpeği Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey
19.10.201917:12

Dogo Arjantin köpeğini daha yakından tanımanızı sağlayacak en gerekli 10 bilgiyi sizler için sıraladık. Hem yaşam tarzı hem de kişiliğiyle en sevilen köpek ırkları arasında yer alan Dogo Arjantin köpeği en yakın arkadaşınız olabilir..

Haber güncelleme tarihi 31.12.2019 10:35

Dogo Arjantin Köpeği Özellikleri ve Bakımı Hakkında 10 Bilgi

Dogo Argentino olarak da bilinen Dogo Arjantin köpeği, en sevilen büyük köpek ırkları arasında yer almaktadır. Çoğu zaman ailelerin bir numaralı tercihi olan bu tür, gelişmiş avcı yeteneği, oyuncu kişiliği ve sadık yapısıyla görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Dogo Arjantin cinsi köpek hakkında bilmeniz gerekenleri listeledik. Bu sevimli dostumuzla doğru bir ev arkadaşlığı kurmanız için bilmeniz gereken 10 şey!


1. Arjantin Mastiff'i olarak da bilinen Dogo Arjantin, ilk olarak 1920 yılında Dr. Antonio Nores Martinez tarafından geliştirilmiştir. Tür, soyu tükenmekte olan Cordoba köpeğinin soy devamlılığı için geliştirilse de korkusuz ve iyi bir sırdaş olması için ıslah edilmiştir.

dogo-arjantin-kopegi-hakkinda.jpg


2. Mastiff tipi köpek türleri arasında yer alan Dogo Arjantin, ilk zamanlar Cordoba köpeği olarak adlandırılmıştır. Cinsin geliştirilmesi için Great Dane, Bulldog, Pointer, Boxer, Mastiff, Bull Terrier ve Irish Wolfhound köpek ırkları kullanılmıştır.

dogo-arjantin-kopegi-hakkinda-001.jpg


3. Dogo Arjantin, hem şiddetli bir avcı hem de son derece güçlü, sadık ve atletik bir aile köpeğidir. Yüksek av sürüşüne sahip bu tür, köpek eğitimi konusunda deneyimli aileler tarafından beslenmelidir.

dogo-arjantin-kopegi-hakkinda-002.jpg


4. Dogo Arjantin köpeği, yavruluktan itibaren sosyalleştirme çalışmalarına dahil edilmelidir. Her daim fiziksel aktiviteler ve zihinsel stimülasyonlara ihtiyaç duyan tür, aksi taktirde yıkıcı ve saldırgan bir köpeğe dönüşebilmektedir.

dogo-arjantin-kopegi-hakkinda-003.jpg


5. Erkek Dogo Arjantin köpekleri 70 cm boya ve 45 kg ağırlığa sahipken dişi türleri 65 cm boya ve 35 kg ağırlığa ulaşmaktadır. Bu tür büyük köpek cinsleri gurubuna girmektedir.

dogo-arjantin-kopegi-hakkinda-004.jpg


6. Her daim kaliteli köpek mamasıyla beslenmesi gereken Dogo Arjantin köpeği, uygun egzersiz ve düzenli diyet programlarıyla yaşam kalitesi artmaktadır. Türün ortalama yaşam beklentisi 11 ile 13 yıl arasında değişiklik göstermektedir. 

dogo-arjantin-kopegi-hakkinda-005.jpg


7. Dogo Arjantin köpeğinin en belirgin kişilik özellikleri; "saygılı, sevgi dolu, meraklı, iyi huylu, oyuncu, zeki ve cesaretli" yer almaktadır. Aynı zamanda son derece başarılı bir avcı köpeğidir.

dogo-arjantin-kopegi-hakkinda-006.jpg


8. Dogo Arjantin köpeği, kulaklarında yer alan bir pigmente bağlı olarak %10 duyma kaybından muzdariptir. Bu durum genellikle beyaz paltoya sahip Dogo Argentino köpeklerinde sıklıkla rastlanmaktadır. 

dogo-arjantin-kopegi-hakkinda-007.jpg


9. Son derece güçlü ve kaslı vücut yapısına sahip Dogo Arjantin, daha küçük çocuklarla baş başa bırakılmaması gerekmektedir. Daha kontrollü bir arkadaşlık için köpeğinizin sizin yanınızda küçük çocuklarla bir araya gelmesi daha sağlıklı olacaktır. Öte yandan yavruluktan itibaren sosyalleştirilen Dogo Arjantin köpekleri, oldukça nazik, sakin ve uysal hareketler sergilemektedir.

dogo-arjantin-kopegi-hakkinda-008.jpg


10. Bazı Dogo Arjantin köpekleri kalıtsal hastalıklara sahip olabilmektedir. En sık görülen hastalıklar arasında hipotiroidizm, glokom ve gırtlak felci ve kalça displazisi yer almaktadır. Bu sebeple köpeğinizin rutin veteriner kontrolleri ve aşı uygulamaları son derece önemlidir.

dogo-arjantin-kopegi-hakkinda-009.jpg

Önerilen İçerik; Maltese Terrier Köpeği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
152
4
154
59
40
6
4
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.