diamond hair

Doğal Yollarla Saç Rengi Nasıl Açılır?

Doğal Yollarla Saç Rengi Nasıl Açılır?
18.04.201617:35

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte pek çok kişi sarı saç rengine dönüş yapmaktadır. Boya veya herhangi bir kimyasal kullanmadan saç rengi açmanın doğal yöntemlerini sizin için derledik.

Haber güncelleme tarihi 11.03.2019 18:03

Kadınlar için en önemli şeylerden biri saçlarıdır. Bakımlı ve sağlıklı saçlar ile güzelliğinize güzellik katabilirsiniz. Ancak güzellik kavramı yalnızca cilt bakımı ve makyajdan ibaret değildir. Unutmayınız ki, bakımsız saçlar her zaman için kusursuz yapılmış makyaja veya cilt bakımına gölge düşürmeye yetecektir.

Yaz aylarında genellikle açık renk saçlar tercih edilir. Havaların ısınmasıyla birlikte koyu renk olan saçlarınıza ışıltı ve parlaklık katmak isteyebilirsiniz. Saç renginizi açmak veya ışıltı kazandırmak için pahalı kozmetik ürünleri kullanmak yerine doğal ve bir o kadar kolay yöntemlerle saç renginizi açabilirsiniz.

sac-rengi-acma.jpg

Kuaförlerin uyguladığı saç açma işlemleri ne yazık ki saçların daha çok yıpranmasına neden olur. Saç açma işlemi için kullanılan kimyasal ürünler saçların daha çok yıpranmasına, matlaşmasına ve kırılmasına yol açar. Oldukça maliyetli olan bu kimyasal ürünleri kullanmak yerine tamamen doğal yöntemlerle saçlarınızın bir iki tona kadar açılmasını sağlayabilirsiniz. Ancak saçlarınızda koyu renk boya varsa doğal yöntemlerle istediğiniz sonucu almanız imkansız olabilir. Koyu renk boya bulunan saçları açmak için saç rengi açıcı solüsyonlar veya renk açıcı kimyasalların kullanılması gerekir. Bu tip işlemlerin ise uzman kişiler tarafından yapılması önerilir.

dogal-yontemlerle-sac-rengi-acma.jpg


DOĞAL YOLLARLA SAÇ RENGİ NASIL AÇILIR?

Papatya Suyu ile Saç Rengi Açma

Bilinen en eski ve etkili yöntemlerden biri papatya suyudur. Çok eski zamanlardan beri doğal saç açıcı olarak kullanılan papatya suyu, saçları besler ve doğal bir parlaklık kazanmasını sağlar. Saçlara altın sarısı parlaklığı kazandıran papatya suyu, aynı zamanda saçları baştan uca besler.

1 avuç kuru papatyayı 1 bardak suya ekleyin ve yaklaşık 10 dakika boyunca kaynatın. Kaynama sırasında papatya suyunun turuncu renk almamasına dikkat ediniz. Kaynadıktan sonra ılımasını bekleyin ve süzgeç yardımıyla süzün. Elde ettiğiniz papatya suyunu 3 farklı yöntemle saçınıza uygulayabilirsiniz. Papatya suyunu saçınıza eşit miktarda doğrudan dökebileceğiniz gibi at kuyruğu topladığınız saçınızın uç kısımlarına dökerek ombre etkisi yaratabilirsiniz. Ayrıca papatya suyunu boş ve temiz bir sprey kutusuna dökerek bu sprey yardımıyla da saçınıza uygulayabilirsiniz.

papatya-010.jpg

Papatya suyunu saçınıza istediğiniz şekilde uyguladıktan sonra balkona veya bol güneş alan bir yere çıkarak saçınızın güneşte kurumasını bekleyiniz. Bu süreçte saçınızı belli aralıkla taramanızı öneririz. böylece papatya suyu saçınıza daha iyi yayılacağı gibi tüm saçınız eşit oranda kuruyacak ve rengi açılacaktır.

Papatya suyunun saçlara herhangi bir zararı söz konusu değildir. Aksine saçları ve saç köklerini besleyerek gürleşmesini sağlar. Saçlara doğal bir ışıltı ve parlaklık kazandıran papatya suyunu iki günde bir saçlarınıza uygulayarak güneşte kurutabilirsiniz. Bu işlemi istediğiniz sarılığı elde edene kadar tekrarlayabilirsiniz.


Elma Sirkesi ile Saç Rengi Açma

elma-sirkesi-006.jpg

Elma sirkesinin faydaları hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. Doğal saç açıcılardan bir diğeri olan elma sirkesi, saç bakımında oldukça önemli bir yere sahiptir. Saç renginin açılmasını sağladığı gibi kepek problemini giderir ve saçların daha yumuşak olmasını sağlar. Bu nedenle elma sirkesini duşta durulanma suyuna ekleyerek kepek, kaşıntı ve kuruluk gibi çeşitli saç problemlerinin ortadan kalkması sağlayabilirsiniz.

Her duşta durulanma suyuna sirke ekleyerek saç renginizin doğal bir şekilde açılmasını sağlayabilirsiniz. Ancak sirkenin kokusundan rahatsız oluyorsanız sirkeli su karışımına birkaç damla lavanta yağı damlatabilirsiniz. Bu işlemi düzenli olarak uyguladığınızda saçlarınızın daha yumuşak, parlak, kepeksiz, canlı ve güçlü olduğunu göreceksiniz. En önemlisi ise saçlarınız artık istediğiniz renge kavuşacaktır.


Bal ve Zeytinyağı ile Saç Rengi Açma

bal-ve-zeytinyagi-ile-sac-sarartma.jpg

Bal ve zeytinyağı ayrı ayrı şifa kaynağı olup, mutfaklardan alternatif tıpa kadar pek çok alanda kullanılmaktadır. Doğal saç açıcı denilince akla ilk gelen yöntemlerden bir diğeri ise bal ve zeytinyağı karışımıdır. Yarım bardak zeytinyağına yarım bardak bal ekleyerek elde edeceğiniz bu karışım hem saç renginizin açılmasını sağlayacak hem de daha parlak ve sağlıklı bir görünüm kazandıracaktır.

Yarım bardak zeytinyağı ve yarım bardak balı karıştırdıktan sonra nemli olan saçınıza eşit miktarda sürünüz. Ayrıca elde ettiğiniz karışımı saçınızın uç bölgelerine sürerek ombre etkisi yaratabilirsiniz. Ancak bal ve zeytinyağı saçınıza iyice işlemeli. Yarım saat bekledikten sonra saçınızı durulayabilirsiniz. Bu işlemi birkaç gün aralıklarla tekrarlayabilirsiniz.


Limon ile Saç Rengi Açma

limon-ile-sac-sarartma.jpg

Limonun saçlar üzerindeki renç açıcı etkisi hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. Yüzyıllardır kadınlar tarafından doğal saç açıcı olarak kullanılmaktadır. Bir bardak limon suyunu bir litre su ile karıştırınız. İster sprey yardımıyla isterseniz de doğrudan saçınıza uygulayabilirsiniz. Limonlu su karışımını saçınıza uyguladıktan sonra 20-30 dakika güneşte bekleyin. Tıpkı papatya suyunda olduğu gibi limonlu su yönteminde de saçın güneşte beklemesi gerekir. Bu nedenle bol güneş alan bir balkonda veya tatilde bu işlemi rahatlıkla uygulayabilirsiniz.


Karbonat ile Saç Rengi Açma

karbonat-ile-sac-sarartma.jpg

Basit ve doğal saç açma yöntemlerinden bir diğeri ise karbonattır. Duşta ıslak saçınıza bir yemek kaşığı karbonatı dökün ve iyice yedirin. 10-15 dakika beklettikten sonra saçlarınızı durulayabilirsiniz. Duştan sonra saçınızı kurutma makinesi ile kurutmak yerine güneşte kurutarak karbonatın etkisini arttırabilirsiniz.

Bu sayede saç renginizin daha kolay açılmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda saç derinizin derinlemesine temizlendiğini göreceksiniz. Karbonat yağı saç derisine karşı oldukça etkilidir. Ancak bu uygulamayı ayda 1 kere yapmanızı öneririz.


Tarçın ile Saç Rengi Açma

tarcinile-sac-sarartma.jpg

Mutfağın olmazsa olmazlarından biri olan tarçın, cilt ve saç bakımında sıkça tercih edilmektedir. Şifa kaynağı olarak nitelendirilen tarçın, saç renginizin açılmasını sağlayacağı gibi aynı zamanda doğal bir parlaklık da kazandıracaktır.

Tarçın ile saç rengi açma işlemi diğerlerine göre daha farklıdır. Tarçını doğrudan saça uygulamak yerine saç kreminin içine bir miktar ekleyin ve iyice karıştırın. Elde ettiğiniz tarçınlı saç kremini saçınıza uyguladıktan sonra bone takın ve yaklaşık 10 saat bu şekilde bekleyin. Bu işlemi gece yatmadan önce de uygulayabilirsiniz. 10 saat beklemenin ardından saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Bu yöntem ile saçlarınız daha ışıltılı, parlak ve bakımlı görünecektir.


C Vitamini Tabletleri ile Saç Rengi Açma

c-vitamini-ile-sac-sarartma.jpg

Vücut sağlığına önemli katkılarda bulunan C vitamini aynı zamanda saç sağlığına da fayda sağlamaktadır. C vitamini saçlarınızın koparak dökülmesini önler ve doğal bir ışıltı kazandırır. Saçlarınızın güçlenmesinin yanı sıra istediğiniz sarımsı renge kavuşmak için C vitamini tabletlerinden yararlanabilirsiniz.

5-10 adet C vitamini tabletini toz haline getirin ve günlük kullandığınız şampuanın içine ekleyiniz. C vitamini eklediğiniz şampuanı düzenli olarak kullanmanız durumunda saç renginizin sağlıklı bir şekilde açıldığını göreceksiniz. Bu yöntem boyalı saçlarda da rahatlıkla uygulanabilir.


Siyah Çay ile Saç Rengi Açma

siyah-cay-ile-sac-sarartma.jpg

Evet, doğru okudunuz. Siyah çay ile saç rengi açmak mümkün. İlk okuduğunuzda şaşırabilirsiniz ama bu doğal yöntemle saçlarınızın renginin açılmasını sağlayabilirsiniz. Bol miktarda tanik asit içeren siyah çay, saç renginin açılmasına yardımcı olmaktadır.

2-3 yemek kaşığı çay kaşığı siyah çayı demledikten sonra saçınıza sürün ve yaklaşık yarım saat bekletin. Yarım saat beklemenin ardından saçlarınızı durulayın ve bu işlemi düzenli olarak uygulayınız.


Bira ile Saç Rengi Açma

bira.jpg

Siyah çaydan sonra şaşıracağınız bir diğer yöntem ise bira ile saç açma olacaktır. Birayı seyreltmeden saçınıza uygulayabilirsiniz. Bunun için sprey yöntemini tercih edebilirsiniz. Renginin açılmasını istediğiniz bölgelere birayı döktükten sonra güneşte 1 saat bekletin. Beklemenin ardından saçınızı yıkayabilirsiniz. 


UYARI !

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6793
6428
5811
1616
2018
1480
2985
56
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 11
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.