Diz Arasında Yastıkla Uyumak Zararlı Mı?

Diz Arasında Yastıkla Uyumak Zararlı Mı?
03.08.201513:00

Kişiden kişiye değişen uyku pozisyonları ve alışkanlıklar kimi zaman olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Sağlıklı ve doğru bir uyku pozisyonu için diz arasında yastık kullanmak oldukça sağlıklı.

Haber güncelleme tarihi 08.11.2019 11:40

Uyuma pozisyonları ve alışkanlıkları kişiden kişiye değişmektedir. Dizlerin arasına yastık koymak veya yorgan sıkıştırmak bu alışkanlıklardan yalnızca biridir. Peki bu alışkanlığın herhangi bir zararı var mı, diz ve bel sağlığına iyi gelir mi gibi birçok soru işareti oluşur.

ulga-rwa-kulszowa-klin-pianka-wsparcie-kolana-poduszki-kr-gos-upa-ortopedyczne-poduszki-dla-ci-a.jpg

Vücut sağlığı için dinlenme ve uyku oldukça önemlidir. Gün içerisinde yoğun tempo, stres ve fiziksel yorgunluk vücut sağlığımızı olumsuz yönde etkilemektedir. Kas ve kemik sağlığının bozulmaması ve yıpranmaması için uyku pozisyonları önemli bir rol oynamaktadır.

Omurgada bulunan ve doğal eğriliğinin korunması gereken 3 adet eğrilik vardır. Uyurken bu eğriliklerin korunması gereklidir. Bu nedenle yanlış uyku pozisyonları ve duruşlar ağrılara neden olmaktadır. Yorgun uyanmak ve ağrıların başlıca nedenlerindendir. Bu durum gün içerisinde birçok olumsuzluğu da beraberinde getirmektedir. Çeşitli vücut ağrılarının yanı sıra konsatrasyon bozukluğu ve dikkatsizlik gibi nedenlere yol açmaktadır.

memory-foam.jpg

Yanlış uyumanın özellikle etkilediği bölümler diz, boyun, bacaklar ve omuzlarda gün içerisinde ağrılara neden olmaktadır. Gün içerisindeki tempo ve stres bu ağrıların artmasına sebebiyet vermektedir. Dizlerin arasında kullanılan yastık bu ağrıların en aza inmesi ve uyurken omurga eğriliğini korumaktadır. Memory foam yastıklar rahat ve konforlu bir uyku için en çok önerilen diz arası yastığıdır.


DİZ YASTIĞININ FAYDALARI NELERDİR?

  • Dizlerin arasında yastık konularak uyumak, kalça beldeki basıncı azaltmaya yarar. Aynı zamanda kaslardaki gerginliği en aza indirir.
  • Doğru pozisyonda uyumanızı sağlar. Omurga, diz ve kalçanın doğru konumlanmasına yardımcı olarak bedeninize destek olur.
  • Diz yastıkları özellikle bel ağrısı olanlara ve varis problemi olanlara önerilmektedir. Böylece kas krampları, bel ağrıları ve varisli damarların rahatlamasına yardımcı olur.
  • Özellikle hamilelerin sağlıklı bir uyku geçirmesi ve dinlenmesi için önerilmektedir.
  • Kullanılan diz yastıkları kan akışını düzenleyerek kan akımının artmasını sağlar. Böylece bacak ağrılarının en aza indirilmesini sağlar. 

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
50
50
50
50
50
50
50
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.