thodex koineks

Dikkat Bozukluğu Olan İnsanların Yaşadığı 24 Garip Durum!

Dikkat Bozukluğu Olan İnsanların Yaşadığı 24 Garip Durum!
22.11.201817:16

Dikkat eksikliği yetişkinlerde daha kolay tedavi edilirken çocuklarda daha zor giderilir. Bizde sizlere dikkat bozukluğu olan insanların yaşadıkları okuyunca "aa ben" diyebileceğiniz durumları derledik. Hadi hep birlikte bu absürt durumlara bir göz atalım

Haber güncelleme tarihi 22.11.2019 11:54

Dikkat bozukluğu çocuklarda ve yetişkinlerde görülebilen odaklanma zorluğu, adaptasyon bozukluğu, unutma gibi davranışlarla ortaya çıkan bir durumdur. Dikkat bozukluğu olan insanlar genellikle ilkokul döneminde dikkat çekici belirtileri vermeye başlarlar. Bu belirtiler ilk önce odaklanamama ve öğrenmede zorluk çekme olarak ortaya çıkmaktadır. Dikkat bozukluğunun tedavisi mümkün olmakla birlikte tedavi edilmediği zaman bu durumu yaşayan insanlarda bazı sıkıntılara yol açmaktadır. Bu sıkıntıların farkında olmak sorunu çözmenin ilk adımı olacaktır. Farkında olmadığınızı düşünüyorsanız. Geçmiş günlerde yayınlamış olduğumuz "Dikkat Eksikliği Testi Nasıl Yapılır?" adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Dikkat bozukluğunun olduğu kişilerin yaşadığı 23 garip durum şu şekilde özetlenebilir:


1. Tuvalete Gidecekken Kendini Mutfakta Bulma

Dikkat bozukluğu olanların en çok karşılaştığı durumlardan biridir. Kişi kendinin gitmek istediği yerin aksine bir başka yerde bulur. Bu durum çoğu zaman onları yapmaları gereken işleri yapmaktan alıkoyar.

pisman-olmak-.gif


2. Eşyaları Olmamaları Gereken Yerlerde Bırakma

Bu tür bireyler reçel kasesini ayakkabılıkta ya da ayakkabıyı buzdolabında bulurlar. Birçok şey dikkatsizlikleri sonucu başka yerde bırakılmıştır. Onlarla aynı evde yaşıyorsanız bu durumlara mutlaka alışmalısınız.

unutulan-esyalar.jpg


3. Yapılan Aktivitelerden Sıkılma

Herkesin zevkle yapmaya başladığı aktiviteler mutlaka vardır. Dikkat bozukluğu olan bireyler severek başladıkları her aktiviteden tiksinerek ve bıkarak ayrılırlar. Asla bir aktiviteyi tam olarak yaptıkları görülmez.

sikilmak-.gif


4. Bir İşi Yapmadan Diğerine Başlama

Bu kişiler bir işi bitirmeden başka bir işe başlarlar ve her defasında bitmeyen işlerin arasında boğulurlar. İşler yığılır ve üstesinden gelmekte güçlük çekerler.

cok-calismak.gif


5. Gereksiz Şeylere Dikkat Etme

Dikkat bozukluğundan mustarip insanlar bir saatin çalışma sesine ya da bir kişinin saçındaki tek bir beyaz saça dikkat edip asıl odaklanmaları gereken şeyleri bırakabilirler. Bu durum özellikle çalışanlar için büyük bir sorundur.

konsantrasyon-sorunu.JPG


6. Kalabalık Alanlarda İş Yapamama

Dikkat sorunu yaşayanlar kütüphanede kitap okurken birden kendilerini insanları izlerken bulabilirler. Yapılan işe tam olarak asla odaklanamazlar.

kalabaliktan-cekinmek.jpg


7. Yapılan İşin Farkında Olmama

Dikkat bozukluğu yaşayan bireyler ütünün fişini çektikleri halde birkaç defa eve geri dönüp ütüyü kontrol ederken kendilerini bulabilirler. Çünkü ütünün fişini çekerken yaptıkları eylemin farkında değillerdir.

yaptigi-isin-farkinda-olmama.gif


8. Elindeki Şeyi Bulamama

Çok karşılaşılan bir durumdur. Kişi elinde tuttuğu anahtarı, kafasına taktığı gözlüğü ya da saçında olan tokayı saatlerce kaybetmiş gibi arayabilir. Çevresindeki bir birey onu bu konuda uyarmadıkça da yaptığı davranışın ve düştüğü garip durumun farkına varamaz.

elindeki-anahtari-unutmak.png


9. Nerede Bulunduğunu Hatırlamama

Dikkat bozukluğu olan kişiler bir yere giderler ve gittikleri yerin neresi olduğu unutabilirler ya da neden oraya gittiklerinin cevabını kendilerine veremezler.

nerde-oldugunu-unutmak.gif


10. Kararsız Kalma

Karar vermek herkes için zordur. Ancak dikkat bozukluğu olan kişiler için tam bir işkencedir. Onlar kolay kolay plan yapamazlar, yaptıkları zaman da onu hayata geçirip geçirmeyeceklerine karar vermek onlar için çok zordur.

kararsiz-kalmak.jpg


11. Dağınık Bir Evde Yaşama

Dikkat bozukluğu olan bireylerin evleri adeta bir çöp kutusunun içi gibidir. Dağınıklığı severler. Ellerindeki her eşyayı bir yerlere sıkıştırırlar. Başka birisi bir dolabı açtığında dolaptaki eşyalar üstüne yıkılabilir.

daginik-bir-ev.jpg


12. Yataktan Kalkamama

Dikkat bozukluğu olan kişiler genellikle sabah uyanırlar ama bir türlü zamanında kalkıp işlerine gidemezler. Miskin miskin saatlerce yatakta yatabilirler. Bu durum diğer insanlar için anormal görünse de onlar için gayet normaldir.

yataktan-kalkamamak.jpg


13. Mesajlara Karşılık Verememe

Dikkat eksikliği olan bir birey telefonuna sık sık bakar. Ancak mesajı gördüğü anda cevaplamazsa bir daha o mesaja asla cevap veremez. Çünkü mesaj geldiğini bile çoktan unutmuştur.

mesajlara-cevap-vermemek.jpg


14. Temel İhtiyaçları Unutma

Bu kişiler yemek yemek, uyumak, tuvalete gitmek gibi temel ihtiyaçlarını gidermeyi zaman zaman unuturlar.

tuvalete-gitmeyi-unutmak.jpg


15. İnsanlarla Dalga Geçiyormuş Gibi Görünme

Dikkat bozukluğu durumu yaşayanlarda odaklanamama durumu yaşandığından insanlarla olan ilişkilerinde farkında olmadan saçma cevaplar verirler. Bu da onları çoğu zaman sinir bozucu yapar.

dalga-gecmek.jpg


16. Çok Soru Sorma

Bu kişiler iletişim esnasında çok soru sorarlar. Çünkü tam olarak odaklanıp dinleyemedikleri için konuşulan konuyu kavrayamazlar. Bu sebeple sürekli soru sorma ihtiyacı hissederler.

cok-soru-sormak.jpg


17. Düşme ve Düşürme Problemi

Dikkat bozukluğu olan insanların en tipik özellikleri oldukça sakar olmalarıdır. Bir şeyleri düşürürler ya da zaman zaman kendileri düşerler. Bu durum onların topluma adaptasyonunda problem oluşturur.

sakar.gif


18. Eksik İş Yapma

Onlar için bir işe düzenli gitmek ve o işte düzenli çalışabilmek çok zordur. Çünkü patronlarından, müdürlerinden sürekli azar işitirler. Üstlendikleri işleri tam olarak ve zamanında bitiremezler.

patrondan-azar-yemek.jpg


19. Kaybetme

Dikkat bozukluğu yaşayanlarda görülen bir diğer garip durum kaybetme sonucu yaşadıkları olaylardır. Bu kişiler yanlarındaki çocuklarını alış veriş merkezinde kaybedebilirler ve bazen bunun farkına bile varamazlar. Örnek olarak resimde gördüğünüz bir anne çocuğunu minibüste unutmuştur. Kim bilir nasıl korkmuştur?

oglunu-minibuste-unuttu.jpg


20. Başarısızlık ve Mutluluk

Bu kişilerde en ilginç durum ise başarısız olsalar bile mutlu olmalarıdır. Çünkü aslında başarısız olduklarının farkında değillerdir. Onlar her durumda ve olayda aslında her zaman mutludur ve bu halleri insanların garip bakışlarına sebep olur.

mutludurlar.jpg


21. Son Ana Bırakma

Dikkat bozukluğu sorunu ile boğuşan insanlar yapmaları gereken her işi son ana kadar yapmazlar. İşleri yetiştiremedikleri için de sürekli problemlerle boğuşurlar. Çoğu zaman da iğneleyici sözlerle karşı karşıya kalırlar.

son-gun-ders-calismak.jpg


22. Tekrardan Hoşlanmama

Yaptıkları işi tekrar yapmaktan hoşlanmadıkları için fabrikada çalışamazlar ya da öğretmenlik yapamazlar. Tekrar onlar için gereksizdir ve aynı şey sürekli yapılmamalıdır. Bu tür işlerde insanlarla çatışma içine girerler.

ayni-isi-yapmaktan-hoslanmazlar2.gif


23. Yerinde Duramama

Dikkat bozukluğu olan insanların bir diğer özelliği hiper aktif olmalarıdır. Bu insanlar yerlerinde duramazlar ve bu özellikle orta yaşlı ve yaşlı insanlarda komik görünebilir. Bu sorunu yaşayan insanlar topluma tam anlamıyla adapte olamazlar. Toplum da onları kabul etmekte zorlanır.

yerinde-durmazlar.jpg

Önerilen İçerik; Dikkat Eksikliği Tedavi Yöntemleri

Neoldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
3
2
2
1
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.